...

...
7 Ağustos 2018 Salı 16:35

Derleme: Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Türkiye ve birçok ülkede yaşanan anormal hava koşulları ile Küresel Isınma ve İklim Değişikliği tekrar gündeme gelirken, Ülkemizde 2018 yılının ilk 7 ayının son 47 yılın en sıcak dönemi olduğu açıklandı. NASA’dan da “Türkiye şiddetli hava olaylarını daha sık yaşayacak”, uyarısı geldi.

"ŞİDDETLİ HAVA OLAYLARINI DAHA SIK YAŞAYACAĞIZ" 

Ilık ve birçok bölgede karsız geçen kış mevsiminin ardından Kandilli Rasathanesi Meteoroloji verilerine göre, Türkiye geneli Ocak- Temmuz sıcaklıklarının ortalamaları 1971 senesinden sonra rekor seviyeye ulaştığı kaydedildi. Avrupa ve Asya ülkelerinden de sıcaklık rekorları gelmişti. Sıcaklıklar zaman zaman normallerin üstünde ve altında seyredebiliyor. Fakat son 10 yıldır bir çok ülkeden art arda sıcaklık rekorları haberleri gelirken, karsız ve ılımsı kışlar, iri taneli dolu, yıkıcı hortum ve fırtınalar, bazen tahmin edilemeyen aşırı yağışlar, seller, sıklıkları artan yıldırımlar ülkemizde de her yıl onlarca can alıyor.

"İKLİM DEĞİŞİYOR, TAHMİNLER ZORLAŞIYOR"

Özellikle son 10 yıldır Türkiye’de iri taneli dolu, ani ve şiddetli yağışlar, hortumlar ve kuvveti-sıklığı artan fırtınalar ile üst üste kırılan sıcaklık rekorlarının nedeni uzmanlara göre, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği’nin göstergesi… Aşırı sıcakların yanı sıra aşırı soğuk ve kar yağışlarının da iklimsel değişimden kaynaklandığını ifade eden meteorologlar, hava tahmin modellerlerinde tutarlılık oranlarının da bazı aylarda düştüğünü ifade ediyorlar.

İsabetli tahminleri ile bilinen Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) bu yaz sezonunda bu başarısına adeta gölde düşürdü. Acil Kodlu uyarılar ile sitesinde son dakika uyarıları yayınlayan MGM, 1 gün sonrasının yanı sıra saatlik tahminlerinde tutarsız tahminlerine imza attı.

İSTANBUL ve ZONGULDAK'ta YAŞANMIŞTI

Haziran ve Temmuz aylarında bu durumun örnekleri Batı Karadeniz’de yaşanmıştı. Özellikle Zonguldak ve ilçelerinde parçalı bulutlu olacağı tahmin edilen bir günde 20 dakika süreyle kuvvetli yağış, dolu, kısa süreli fırtına ve yıldırım hadiseleri meydana gelmişti. Temmuz ayında da kuvvetli yağış uyarısında bulunulduğu halde Zonguldak’ın büyük bölümünde yağış olmamış, olan dar alanlarda da hafif sağanak geçişleri gözlemlenmişti. Uzmanlar, tutarsız tahminlerin havanın ani değişmesinden kaynaklandığını, bu durumda sayısal tahmin modellerinin bu durumu görmekte zorlandığını belirtiyor. Mayıs- Eylül ayları arasında bu kararsızlık daha sık yaşanıyor. İklimsel değişimlerle birlikte durumun daha da belirgin hale geldiğine dikkat çekilmektedir.      

İstanbul'da 25 Haziran 2018'de, dolu yağışı uyarısı saati saatine verilmiş ancak o gün korkulan olmamıştı. Birgün sonra ise, çok kalın olmasa da bazı semt ve ilçelerinde dolu oluşmuştu.

2018 yılının yedi ayındaki verilere göre içerisinde bulunduğumuz yıl, son 47 yılın en sıcak yılı olarak kayıtlara geçti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, sıcaklıkların son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle daha da artmaya başladığını belirterek, İstanbul dahil Marmara ve Karadeniz genelinde 35-40 derecelere ulaşan sıcaklık değerlerini önümüzdeki yıllar içerisinde sık şekilde yaşanma ihtimalinin fazla olduğunun altını çizdi.

2018 yılı, ilk 7 aylık verilere göre son 47 yılın en sıcak yılı olarak geçiyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek ise gezegendeki sıcaklığın gittikçe arttığını söylüyor ve ekliyor: “Önümüzdeki senelerde örneğin İzmir’de, Aydın’da 40- 45 dereceleri görmek mümkün olacak. İstanbul’da yine 38- 40 derece değerlerini önümüzdeki yıllar içerisinde görme olasılığı çok yüksek”.

2018 yılı içinde en yüksek sıcaklık Temmuz ayında 47.4 derece ile Cizre’de ölçüldü. Daha önce ilk 7 aylık veriler değerlendirildiğinde en sıcak yıl 2010’du. 2018 yılı ilkbahar mevsimi de son 47 yılın en sıcak ilkbaharı olarak kayıtlara geçti.

100 YILIN EN SICAK YILI 2016 OLMUŞTU

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, sıcaklık artışının sebebinin küresel iklim değişikliği olduğunu belirtiyor. Küredeki sıcaklıkların artmasıyla birlikte atmosferdeki suyun da buharlaşarak yağışlarla birlikte özellikle sıcaklıkların arttığını söyleyen Tek, “Bunun temel noktalarına gitmeye başlarsak, istenilen refah, artan nüfus büyük enerji taleplerine yol açıyor. Bu enerji talepleri de bizi enerji pazarına yönlendiriyor. Enerji pazarının da %80’ini fosil yakıtlar oluşturuyor. Fosil yakıtlar da karbondioksit üretiyor. Karbondioksit önemli bir sera gazı. Atmosferimizde sera etkisi gösteriyor ve sıcaklıkların hızla artmasına sebep oluyor. 100 yılın başından bu yana İstanbul’da sıcaklıklar 1- 1,5 derece arasında arttı” diyor.

Tek, 2017 yılının 100 yılın başından bu yana yapılan ölçümlerde üçüncü en sıcak yıl olduğunu da hatırlatıyor. 2016 yılının ise 100 yıl içerisindeki en sıcak yıl olduğunu aktaran Adil Tek, 2013-2017 arasındaki 5 yılın da 100 yılın başından bu yana en sıcak geçen yıllar olduğunu vurguluyor.

"ISINDIKÇA AFETLER ARTIYOR..."

Yakın geleceğe dair pek umutlu konuşmayan Adil Tek şöyle devam etti;  “Sıcaklıklar son yıllarda daha da artmaya başladı. Gezegendeki sıcaklık gittikçe artıyor. Özellikle Avrupa’nın batısında 2,2 buçuk dereceye varan, ortalamaların üzerine çıkan sıcaklık değerleri 2018 için görüldü. Kıtasal olarak ortalama olarak 1-2 derecelik artış aslında çok ciddi bir durum. Direk olarak yağış rejimini ve fırtına olaylarını etkileyebiliyor. Küremiz gittikçe ısınıyor bu da beraberinde meteorolojik karakterli, iklim değişikliğinden kaynaklı afetleri beraberinde getiriyor. Meteorolojik karakterli ve iklim değişikliğine bağlı afetler depremden bile daha ön plana çıkmış vaziyette. Beraberinde getirdiği kuraklık, aşırı seller, kuraklığı beraberinde getirdiği gıda üretimindeki problemler var. Problemi şu an için durdursak, atmosfere verdiğimiz sera gazını azaltsak bile durum yaklaşık 200 yıl devam edecek görünüyor. Bizim yapmamız gerekenler; enerji tüketimini minimuma indirmek. Bir de yeşil alanların çoğaltılması. Çok sayıda ülke konuyu ciddiye alarak önlem planları hazırlıyor.”

NASA’dan UYARI! 

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanları, Türkiye’de şiddetli hava olaylarının özellikle büyük şehirlerde daha sık yaşanacağını öngörüsünde bulunarak, dolu, yıldırım, sel ve fırtına gibi olaylara karşı tedbir alınması gerektiğini açıklamıştı. 

Öte yandan iklimsel değişimle birlikte Karadeniz ve Akdeniz'de fırtınaların kuvvetlerinin ve sıklıklarının artması ve yağışların dengesizleşeceği öngürülüyor. 

Yorumlar
  • Birsu
    8 Ağustos 2018 Çarşamba 16:11

    GEÇEN BUZ ÇAĞI HABERİ YAPMIŞTINIZ KÜRESEL ISINMA NIN SOĞUK YÜZÜ DEMİŞTİNİZ BU KIŞ NASIL GEÇECEK ACABA

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz