“Kaliteli su tüketmek lüks değil haktır”

 “Kaliteli su tüketmek lüks değil haktır”
25 Eylül 2018 Salı 15:34

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Yaz aylarında yaşanan kuraklıkla birlikte, Karadeniz Ereğli’de geçtiğimiz haftalarda sularda yaşanan problem, içilebilir suyun nasıl elde edilebileceğini ve gelecekte yaşanabilecek sorunları gündeme getirdi. Olmazsa olmazımız olan su ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Fors Su Firmasının Sahibi Zikrullah Gezer, gazetemize dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Haber Merkezi – İklim değişikliği ve artan nüfusla birlikte içilebilir su kaynaklarında yaşanan azalmalar endişeye neden oluyor. Birçok ülke konuyla ilgili projeler hazırlayarak deniz suyundan kullanıma ve içmeye uyumlu su elde etme projeleri geliştirirken, belediyelerde milyonlarca lira yatırım yaparak arıtma tesisleri kurmaya başladı. Bu tesislerden bir tanesi de aylar önce Karadeniz Ereğli’de kurulmuştu.

Musluklardan-çeşmelerden, “Memba” kalitesinde suyun elde edildiği ve şehrin geneline bu sudan ulaştırıldığı açıklandıktan kısa süre sonra sularda yaşanan koku ve bulanıklık, ilçenin birçok mahallesinde endişeye ve tepkiye yol açmıştı.

Yapılan araştırma ve analizlerde bazı mahallelerde çok bulanık, tortullu ve kokulu olan suyun sebebinin bölgemizdeki yağışların mevsim ortalamalarının çok altında olmasından dolayı, baraj seviyesinin belirgin derecede azalması ve buradan pompalanan suyun kokuya ve bazı yerlerde de bulanıklığa yol açtığı, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal tarafından açıklanmıştı.

İlçe genelinde çok sayıda mahallede bulanıklık giderildi, sudan kaynaklı koku da azaldı ve bazı yerlerde tamamen giderildi. Ancak yaşanan endişe sonucu birçok kişi daha fazla damacana sularına yöneldi, su arıtma sistemleri kurdurdu.

“DENİZ SUYUNU BİLE İÇİLEBİLİR HALE GETİRİYORUZ”

Merkezi Karadeniz Ereğli’de bulunan, 18 yıllık evsel ve endüstriyel proje ve uygulama firması Fors Su’ yu birçok kişi duymuştur. Yıllar önce gazetemizin muhabirinin de bu firmada çalıştığı ve önemli bilgiler edindiği firma, deniz suyunu bile arıtabilecek donanıma sahip.

Fors Su (Su Arıtma Sistemleri) firması İmtiyaz Sahibi ve Genel Müdürü Zikrullah Gezer, sağlıklı ve kaliteli su ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gezer; “Tüm canlılar için büyük öneme sahip olan su ne kadar kaliteli olursa bu durum yaşam sağlığımıza da yansır, herkesin kaliteli su tüketmesi lüks değil haktır” diyor…

SULARDA YAŞANABİLECEK PROBLEMLERE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Aylar önce yaptığımız görüşme esnasında, Kdz. Ereğli sularında yaşanabilecek problemleri ön gören Gezer; “Firmamızın merkezi Karadeniz Ereğli’dedir. Ancak bölge ve ülke geneline hizmetler veriyoruz. Ülke genelinde birçok referansımız var. Bu işi pazarlama amacı ile yapanlar maalesef yanlış ve eksik bilgiler veriyor. Biz bu işi profesyonel olarak yaparak, işimizin takibini gerçekleştiriyoruz. Binlerce müşterimiz var. Ancak Ereğli’de böyle bir firmanın olduğundan bir haber olanlarda var. Bu belki de bizim reklam yapmama eksikliğimizden de kaynaklanıyor olabilir. Ancak, 18 yıllık bir firma olduğumuzu ve su arıtma konusunda birçok projeye imza attığımızı hatırlatmak istiyorum.

Aylar önce belediye tarafından yapılan açıklamalarda, Memba Suyu kalitesinin artık evlerimize kadar ulaşacağı ve damacana sular kadar kaliteli olacağı açıklanmıştı. Damacana sulardaki kalite de zaten tartışmaya açık bile değil, çünkü bunlar plastiktir ve sağlığa zararlıdır. Gazetenizin muhabiri ve firmamızın eski çalışanlarından Timuçin Özat’ la yaptığımız ikili görüşme sonrasında Memba Suyu kalitesinin elde edilmesinin çok zor olduğunu belirterek, kurulan arıtma sisteminden yeteri kadar verim alınamayacağına dikkati çekmiştim.

Belediyemiz projeler üreterek, vatandaşa hizmet getirmek istiyor. Bu arıtma sistemini profesyonel şekilde kuracak kapasiteye sahibiz. Bize kurdurulmasa bile konuyla ilgili tüm taleplere açık olduğumuzu ve gereken teknik destekle birlikte bilgiyi, belediye yetkililerimize her zaman için verebileceğimizin altını çiziyorum. Firmamızın deneyim ve tecrübelerinden yararlanılabilir,” dedi.

DAMACALARDAKİ TEHLİKE!

Damacanalara mahkum olmak zorunda olmadığımıza dikkati çeken Gezer, herkesi ilgilendiren açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği içilebilir bir seviye var. Bizim cihazlarımız evsel ve endüstriyel arıtma sistemlerimiz ile suları bu seviyeye getiriyoruz. Cihazlarımız mikrop öldürme özelliğine sahip. İlçemizde ve ülkemizin birçok bölgesinde damacana su tüketimi yaygın. Musluk sularına güvenilmiyor. Ancak damacanaların ham maddesi petrol atıkları ve bazı zararlı ürünlerin birleşiminden oluşmaktadır. Plastiktir ve 48 saatten sonra kanserojen etki faktörlerinde artışlar yaşanmaktadır. Işık ve güneşle temas bu süreci daha da hızlandırıyor.

Evlerimize ulaşan damacanaların büyük bölümü haftalar, hatta aylar öncesinden dolduruluyor. Bunun araştırmasını yapmıştım. Hiçbir firmayı kötülemiyorum. Zaten plastik maddelerin içerisindeki yiyecek ve içecekler kısa süre sonra zararlı hale gelmeye başlıyor. Bu biliniyor.

En kesin çözüm hem evlerimizde hem de iş yerlerimize su arıtma sistemleri kurmak. Bazı firmalar bu işi sadece pazarlamaya yönelik, bilinçsiz şekilde yapılıyor ve vatandaş yanlış yönlendiriliyor. Ereğli’de böyle bir firma varken, İstanbul firmalarının ilçedeki şubeleri bu işi yaygın olarak yaparak arıtma cihazları satıyorlar. Bizim firmamız cihaz hakkında bilgiler veriyor. Periyodik bakımları konusunda vatandaşa yardımcı da oluyoruz. Cihazlarımızdan arıtılan suları istedikleri yerde tahlil de ettirebilirler.

Ülkenin çeşitli noktalarında çok sayıda ünlü firma referansımızdır. Musluklarımızdaki su, cihazdan arıtıldıktan sonra, berrak, yumuşak, taze, kokusuz, zahmetsiz, ekonomik ve sağlıklıdır. Ekonomik özelliği de, arıtma cihazı bir kere kuruluyor. Damacana sulara ise abone olunuyor. Damacanalardakiler sadece içme amaçlı kullanılırken, arıtılan sular yemek, çay ve kahve yaparken kullanılabiliyor ve arıtıldığı için yemeklerimiz daha erken oluyor, su daha hızlı ısınıyor. Bunu test edebilirsiniz.”

Yorumlar
  • Çağatay
    2 Ekim 2018 Salı 19:26

    sular düzelmeye başladı ancak bazı yerlerde kokayyi az bişeyy

  • Şahin
    25 Eylül 2018 Salı 18:58

    VATANDAŞ DERDİNİ ANLATACAK MERCİ BULAMIYOR ÇOK KİŞİ BİLİYORMUŞ ANCAK BEN FİRMANIZI DUYMAMIŞTIM BİLMİYORUM ŞİMDİ DİYORSUNUZ BÖYLEYKEN BÖYLE

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz