“Okullarda beyni etkin kullanma dersi de olmalı”

 “Okullarda beyni etkin kullanma dersi de olmalı”
18 Kasım 2018 Pazar 08:12

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, “Beyni Etkin Kullanmak” konulu seminer düzenlendi. Ünlü Eğitim Uzmanı Karabulut, örnekli anlatımlarla dikkat çeken tavsiyelerde bulundu.

Haber Merkezi -  Karadeniz Ereğli’de, Çözüm Eğitim Kurumları tarafından organize edilen seminer, 17 Kasım 2018 Cumartesi,  Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Sinema Salonunda, ülke çapında tanınan, televizyon programlarına katılan, onlarca konferans veren ünlü Eğitim Uzmanı Behçet Karabulut’un sunumuyla saat 14:00’da başladı. Seminere, Çözüm Eğitim Kurumları Kurucusu Gülşah Özdemir, öğretmenler, veliler ve öğrenciler olmak üzere yaklaşık 150 kişi katıldı.

Türkiye hafıza şampiyonu, hızlı okuma ikincisi ayrıca Dünya hafıza olimpiyatlarında da dereceleri bulunan Behçet Karabulut, “Okullarda Beden Eğitimi Dersi olduğu gibi Beyni Etkin Kullanmak içinde ders olmalı. Bir nevi Beyin Eğitimi olarak da adlandırılabilir. Kısa süre önce konuyu Milli Eğitim Bakanı ile de görüştüm. 17 Sayfadan oluşan bir rapor aktardım. Alt yapısı oluşturulduğu takdirde, bu ders müfredata eklenebilir. Elimden gelen desteği vermeye hazırım” dedi.

Beyni etkin kullanma teknikleri ve etkili ders çalışma yöntemleriyle ilgili bilgiler veren Karabulut, konuyla ilgili hayatından da örnek kesitler aktardı.

“TEMBEL ÖĞRENCİYDİM”

İlkokulu zor bitirdiğini belirten Karabulut; “İlkokulu bile zor bitirmiştim. Arka sıralarda bir ‘tayfa’ olarak tabir edilen gurubumuz vardı. Dersle pek ilişiğimiz olmazdı. Tembel bir öğrenciydim diyebilirim. Öğretmenim, bana sorular sormaya başladı ve konuları çalışmamı, sözlü yapacağını söyledi. Bunu birkaç defa tekrarladı. Telaşlanmaya başladım. Babama, ‘Öğretmen bana kafayı taktı, ne yapacağım?’ diye sordum. Babamda ‘çalışacaksın’ diye yanıt verdi. Çalışmak, bana o zamanlar çok zor, Ahmetli geliyordu. Çalışmaktan kastettiğim kitap okumak, not almak. Bir gün küçük notlar halinde kopyalar hazırladım. Ceplerime doldurdum. Öğretmenim beni sözlüye kaldırdı. İlginçtir, kopyalara bakmaya gerek kalmadan konuyu anlamışım. Bende şaşırdım ancak o ana kadar da anladığımın farkında değildim. Yıllar sonra Fen Lisesini kazandım. O zamanlar Türkiye’de dokuz tane Fen Lisesi vardı. Asıl mesleğimde Kimyagerdi. Daha sonra eğitim vermeye yöneldim. Tam olarak ‘Doğuştan yetenekli’ diye bir şey yok. Bu istisnadır. Bazı genetik faktörler oluyor. Herkesin beyninde iki lop var. Birine daha yatkın oluyoruz fakat ikisini de kullanıyoruz. Sanatsal, sözel, sayısal, konuşma, hareket hepsi beynimizle ilgili.  Beyni geliştirmek önemli. Kendimden biliyorum. Bu bilimsel bir durum. Yeni bilgiler öğrenerek, düşünerek beynimizi geliştirebiliriz. Her şey beyinde bitiyor ya da başlıyor” dedi.  

Kısa videolu örneklerinde sunulduğu seminer soru-cevap şeklinde sürdü. Yaklaşık bir buçuk saat süren program, çiçek takdimi ve plaket töreni ile sona erdi.

Öğrenciler ve öğretmenler Eğitim Uzmanı Behçet Karabulut ile fotoğraf çektirdi.

Seminerin ardından programı organize eden Çözüm Eğitim Kurumları yöneticileri ve öğretmenleri tarafından ağırlanan Karabulut, ilgiden dolayı teşekkür ederek, ilçeye tekrar geleceğinin sözünü verdi ve başka bir programa katılmak üzere Ankara’ya uğurlandı. 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz