"7 YIL İÇİNDE 7,0 BÜYÜKLÜĞÜNDE SALINIM" UYARISI!

"7 YIL İÇİNDE 7,0 BÜYÜKLÜĞÜNDE SALINIM" UYARISI!
2 Haziran 2018 Cumartesi 10:14

Derleme: Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Yıllardır yaptığı araştırmalar ile jeoloji bilimine büyük emekleri bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Yer Davranışları, Yeraltı Kaynakları Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Marmara Denizi İstanbul depreminden önce, Sakarya-Bolu-Düzce hattında hatırı sayılır bir deprem beklediğini açıklayarak, devlet ve millet olarak gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Güncel fay haritası

Haber merkezi -  Türkiye’nin deprem bilinci ve önlemler konusunda milat olarak kabul edilen 17 Ağustos 1999 Gölcük-Kocaeli (7,6) ve 12 Kasım 1999 Düzce (7,2) depremlerinin ardından “Sıra İstanbul’da mı?” sorusu akıllara gelmişti. Yerli ve yabancı birçok bilimcinin adeta taradığı Marmara Denizi’nde “30 yıl içinde-2029 yılına kadar Marmara’da İstanbul başta olmak üzere çevre il ve ilçeleri etkileyecek büyük deprem beklentisi yüzde 60” olarak hesaplanmıştı.

“27 YILDAN ÖNCE OLURSA ŞAŞIRTICI OLUR”

Prof. Dr. Ercan ise birçok jeologun aksine, 2015 yılında yaptığı açıklamada, tarihsel ve aletsel dönem depremlerinden yararlanarak yaptığı araştırmalar ve enerji hesaplamalarına göre, Marmara Denizinde kırılması beklenen fay hattının 2045 yılından önce harekete geçme ihtimalinin çok zayıf olduğunu, o tarihten önce deprem olursa şaşırtıcı bulacağı değerlendirmesinde bulunmuştu.

ERCAN, DOĞU MARMARA ve BATI KARADENİZ’i UYARDI!

Ülkenin çeşitli yerlerinde verdiği konferanslarda beklenen depremler ve alınması gereken önlemlerle ilgili detaylı anlatımlarda bulunan Prof. Dr. Ö. Ahmet Ercan, geçtiğimiz günlerde bir bilim kongresinde açıklamalarını tekrarlayarak;Yakın gelecekte olması beklenen Marmara Denizi-İstanbul depremi önemsiyor. İstanbul açıklarında daha önce de açıkladığım üzere 2045 yılından önce deprem olursa ben şaşırırım. Hiçbir bilimsel veri Marmara’da 2029-2030 yılına kadar salınım olacağını söylemiyor. Elbette deprem kesin olacak ancak Marmara Denizi merkezli İstanbul depremine daha zaman olduğunu yaptığım hesaplamalar ortaya koyuyor...

'6,5 – 7,0 BÜYÜKLÜKLERİ ARASINDA…'

Ancak bu salınımdan önce beklentim eğer yaptığım hesaplamalar şaşmaz ise, 2018-2025 yılları arasında Adapazarı-Sakarya Çukuru’nda Kuzey Anadolu Kırık Hattı sistemine bağlı 6,5 – 7,0 aletsel büyüklükleri arasında deprem olacağını tahmin ediyorum. Kocaeli’nden başlayıp tüm Sakarya ili, Düzce ve Bolu’ya kadar olan bu bölümün salınımdan etkilenmesini beklemekteyim. Ayrıca, bu alandaki salınımlar İstanbul’da sık deprem olmasını önler. Gelen gerginlik o kısımda birikiyor. Sakarya çukuru-Düzce-Bolu hattın arasında ortalama 7 ila 30 yılda bir orta büyüklük ve üzerinde salınımlar oluşmaktadır. Eğer Sakarya’nın davranışı daha kırılgan olmasa İstanbul’un açıklarında denizde deprem daha önce ve daha sık gerçekleşirdi. Adapazarı’nı etkileyen 1999 Kocaeli-Gölcük Depremi’nden sonra İstanbul’da bir deprem olmamasının ana nedeni budur. 17 Ağustos 99 düzeltilmiş büyüklüğü ile 7,6' lık Kocaeli depreminden, 87 gün sonra Adapazarı-Hendek-Akyazı üzerinden Düzce fayının tetiklenerek 7,2 büyüklüğünde depremle kırılmasına neden olmuştur" ifadelerine yer verdi.

Sakarya-Düzce-Bolu hattında 7 sene içerisinde beklendiği öne sürülen sarsıntının, Zonguldak ve Karabük çevrelerini de daha düşük büyüklüklerde etkilemesinin olası olduğu kaydedildi.

Ercan, 1999 yılı öncesine göre deprem konusunda hem devlet hem millet hem de millet olarak daha bilinçli olunduğuna da dikkat çekerek, kişiselde olsa deprem öncesi, anı ve sonrasında sergilenmesi gereken davranış modelleri konusunda gerekli bilgilerin ailece edinilmesi tavsiyesinde bulundu.

ERCAN UYARMIŞTI

Diğer yandan 12 Haziran 2017 Karaburun-İzmir 6,2 ve 21 Temmuz Bodrum-İstanköy (Kos) adası 6,3 (küçük süpürtü dalgaları-tsunamiye neden oldu) depremlerinden birkaç yıl önce bu bölgelerde depremler beklendiği uyarısında bulunmuştu.

 

Yorumlar
 • Çağatay
  15 Eylül 2018 Cumartesi 16:04

  17 Ağustos ve sonrasında oradaki faylar büyük stres boşalımı yaşamıştı. Ancak yeteri kadar olmamış anlaşılan yoksa yaklaşık 20 -25 yılda bu kadar büyük depreme neden olacak birikim olmaz

 • Yeraltından Notlar
  2 Haziran 2018 Cumartesi 13:54

  Depremin yıkamayacağı tek şey BİLİNÇTİR. Bilinç olursa, binalarımız da yıkılmaz... davranış modellerini de biliriz...Deprem öncesi - anı ve sonrası yapılması gerekenlere DİKKAT!...

 • Yeraltından Notlar
  2 Haziran 2018 Cumartesi 13:54

  Depremin yıkamayacağı tek şey BİLİNÇTİR. Bilinç olursa, binalarımız da yıkılmaz... davranış modellerini de biliriz...Deprem öncesi - anı ve sonrası yapılması gerekenlere DİKKAT!...

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz