AFRİKA SICAKLARI 4 GÜN ETKİLİ OLACAK!

 AFRİKA SICAKLARI 4 GÜN ETKİLİ OLACAK!
29 Haziran 2017 Perşembe 14:30

Timuçin ÖZAT/ Yenihaber

30 Haziran Cuma gününden itibaren etkisini arttıracak sıcaklar, hafta başına kadar yurt genelinde aşırı şekilde etkili olacak. İç kesimlerde 40 dereceye ulaşması beklenen sıcakların kıyı kesimlerde de yüksek nem oranı ile birlikte 40 derece civarında hissedilmesi bekleniyor.

Haber merkezi – Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan uyarıda, Kuzey Afrika üzerinden gelen kuvvetli sıcak dalgasının batıdan itibaren yurdun hemen hemen tamamını etkileyeceği açıklandı.

MGM uzmanları tarafından önümüzdeki günlere ait meteorolojik görünüm ve uyarılar şu şekilde özetlendi:

“Ramazan ayı boyunca ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında ve zaman zaman normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları Ramazan ayının son günleri artmaya başlamış bayram'da ise hava sıcaklığı ülke genelinde artmaya devam ederek mevsim normallerinin 3 - 6 derece üzerinde seyretmiş ve sıcak hava halen etkili olmaya devam etmektedir. Yapılan son analiz ve tahminlere göre 30 Haziran Cuma gününden itibaren yurdumuzun mevcut sıcak havaya ilaveten Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceği tahmin ediliyor. Bu sıcak hava dalgası ile birlikte halen normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ülkemizin genelinde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normallerinin 6 - 10 derece üzerinde gerçekleşeceği ve bazı il ve ilçelerimizde uzun yıllar en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılabileceği beklenmektedir.

Bu hafta sonu bazı il merkezlerimizde gerçekleşmesi beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara, Bursa ve Malatya'da 40' İstanbul'da 37, İzmir ve Adana’da 41, Zonguldak, Samsun, Trabzon ve Erzurum'da 33, Balıkesir, Edirne ve Antalya'da 42, Diyarbakır'da 43, Manisa'da 44, Şanlıurfa ve Aydın'da 45 Derece olması beklenmektedir. Sıcak hava dalgasının önümüzdeki hafta başında Pazartesi günü batı bölgelerimizde, Salı günü iç ve hafta ortasında Çarşamba günü ise Doğu bölgelerimizde etkisini kaybedeceği ve hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin edilmektedir.

DİKKAT!

Aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşlarımızın güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arası güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları büyük önem taşımaktadır.”

 

Yorumlar
  • AdemM
    30 Haziran 2017 Cuma 00:18

    İŞİMİZ VAR ÇIKMAYIP TA NE YAPAK HEE?

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz