"AŞKIM EREĞLİ'yi ÖZLEDİM" DEDİ ve...

"AŞKIM EREĞLİ'yi ÖZLEDİM" DEDİ ve...
3 Ekim 2018 Çarşamba 19:04

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Kamuoyunda, Karadeniz Ereğli’nin “Efsane Belediye Başkanı” olarak nitelendirilen Halil Posbıyık, 03 Ekim 2018 Çarşamba günü, “Aşkım” olarak nitelendirdiği Ereğli için belediye başkanlığına aday adaylığını açıkladı. Yapacaklarını anlatan, hakkındaki iddialara yanıt veren Posbıyık: “Beş yılın muhakemesini yaptım. Hatalarım oldu. Kırdığım kişilerden özür diliyorum. Ereğli halkına manevi borcum var. Halk bir dönem daha yapmamı istiyor”, dedi. Ereğli Belediyesinde sistemin çöktüğünü ifade eden Posbıyık: “Belediyede sistem çökmüştür. Çalışanlar birbirine güvenmiyor. Şehir sorunlar kenti haline gelmiştir. Çözümler konusunda mevcut yönetim yetersiz kalıyor. Ereğli maalesef birkaç aile tarafından yönetiliyor. Belediye Başkanına yaptıkları için teşekkür ediyorum, ancak yıktıkları için etmiyorum. Şuan profesör gelse belediyeyi düzeltemez. Bazıları yaşımı soruyor. Tramp kaç yaşında Amerika’yı yönetiyor”, şeklinde konuştu. Halktan gelen talep üzerine, bir dönem daha belediye başkanlığına talip olduğunu belirten Posbıyık, “Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi partilerle bir araya geleceğiz. Son 5 yıldır içine kapanık olan Ereğli’yi tekrar Türkiye’ye, Avrupa’ya, Dünya’ya duyuracağız. Sorunları çözeceğime, projeleri hayata geçirmek için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum...”

Haber Merkezi - Karadeniz Ereğli önceki dönem Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 3 Ekim Çarşamba günü, CHP İlçe Teşkilatı önünde yaptığı konuşmada, 30 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkanlığına talip olduğunu açıkladı.

Bugünün (3 Ekim) kendisi ve ailesi için özel olduğunu kaydeden Posbıyık: “3 Ekim’in benim için 2 ayrı önemi var. Eşimin doğum günü ve evlilik yıldönümümüz. Şimdi üçüncü bir özelliği daha oldu. Aşkım Ereğli için aday adaylığımı ilan ediyorum”, dedi. 

CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney ve yönetimi, CHP eski ve yeni yöneticiler, üyeler, Posbıyık’ın eşi Neriman Posbıyık ile yüzlerce kişinin Posbıyık’a destek olmak için geldiği gözlemlendi. CHP İlçe Başkanı Sertan Ocakcı ise, geçtiğimiz günlerde geçirdiği rahatsızlıktan dolayı gelemedi. Halil Posbıyık’ın konuşmalarının sık sık alkışlarla kesildiği görüldü. 

Yaklaşık 1 saat konuşan Posbıyık’ın önemli ve bir o kadar da dikkat çeken açıklamaları şu şekildedir:        

“Ereğli Belediyesini yönetmeyi, Ereğli’nin sesini, Türkiye’ye, Avrupa’ya Dünyaya duyurmayı özledim. Ereğli esnafının önünü açmayı, Ereğli’ye yeni yatırımlar yapmayı, yatırımcıların önünü açmayı özledim. Ereğli’ye üniversite kurulmasını özledim. Gençleri işsizlikten kurtarmayı özledim. Kent Meydanı inşaatını yapmayı, trafik keşmekeşinin ortadan kaldırılmasını, evlerin mutfaklarından şırıl şırıl berrak su akıtmayı özledim.

Ereğli’de 1994 yılında su sorunu vardı. Birçok yerde su yoktu. Gençler hatırlamazlar. Sular kovalarla taşınıyordu. Su geldiği zaman dolduruluyordu. İlk aday olduğumda ‘Suyu getireceğiz’ dedik ve 94’te geldik, Allan’ın izni ile suyu getirdik. Şimdi de, berrak, çamursuz, katransız su akıtmanın sözünü veriyorum.

Yüzme havuzunu ilçemize kazandırıp gençlerimizin yüzme sporu yapmasını ve hemşerilerimizin orada güzel vakitler geçirmesini sağlayacak günleri özlüyorum, düşünüyorum. Sahili yeniden yapılandırıp, sizlerle birlikte dolaşmayı, balık kokusundan uzak, güzel bir ortamda iyi havayı teneffüs ederek yeniden dizayn edip peyzajını yapacağım. Yeniden ışıklandıracağım. 

Yeni piknik alanları açmayı, mevcutları yeniden tadil etmeyi, ışıklandırmayı herkesin ailesiyle birlikte oralarda hoş vakitler geçirmesini yürekten istiyorum. Pazaryerini aynı yerde, aynı ortamda, otoparkıyla modern şekilde yeniden yapacağım. Şehirlerarası otobüslerin yazıhanelerini açıp, servis araçlarını işletmeye koyacağım.

‘SORUNLAR ÇÖZÜLECEK, FESTİVALLER GERİ GELECEK’

Sevgi Barış Dostluk Festivalini, Hamsi Festivalini özlüyorum. Tarkan’ları, Murat Boz’ları, Ajda Pekkan’ları, esnafımın bu festivallerde para kazanmalarını özlüyorum. 1 Temmuz Kabotaj Bayramında Yağlı Direk Şenliğinin yeniden yapacağım.

Ayrıca, Ereğli’ye yeni bir festival daha kazandıracağım. Sonbahar aylarında düzenlemeyi planladığımız bu etkinlik Caz Festivali olacak. Dünyanın en iyi Caz Sanatçıları bu festivalde yer alacak. Halkımın somurtmasını değil, gülmesini istiyorum. Ereğli’nin sesini eski günlerde olduğu gibi Türkiye ve Avrupa’ya duyurmayı istiyorum.  Ereğli içine kapandı.

‘EREĞLİ BELEDİYESİ TOPAL ÖRDEĞE DÖNDÜ’

Ekonomik kriz birçok ülkede olduğu gibi ilçemizde de var. Ancak, şehrimizde ayrıca morallerde çok bozuk. Öncelikle moralleri yüksek seviyeye çıkarmak lazım. Herkesi seviyorum. Ancak doğruya doğru konuşmak lazım. Ereğli’ye çok yazık oldu. İçine kapanık bir şehir oldu.Gençlerimiz Ereğli’de durmuyor. Üniversiteyi bitirenlerde durmuyor, haklılar durulmaz zaten. ‘Ereğli beş senesini kaybetti diyorlar’ ne beş senesi, Ereğli Belediyesi topal ördeğe döndü. Bu saatten sonra bir rehabilitasyon yapılmadığı takdirde belediye, evinize kirli suyu getirir, çöpleri toplayabildiği kadar toplar, burada ne sanayi ne ticari, ne sosyal, ne kültürel ne de sanatsal hiçbir şey olmaz. Yazık oluyor… Birçok kişide benimle aynı fikirde. Gözlemlerimden, konuşulanlardan bunu biliyorum.”

‘ÖÇ ALMAK İÇİN GELİYOR’  İDDİALARINA YANIT…

“Samimiyetimle konuşuyorum. Benim için küçük bir azınlık, ‘Öç-intikam almak için geliyor’ diyorlar. Beni tanıyanlar tanır. Sevgi dolu bir insanım. Her sabah kalktığımda Sevgi, Barış, Dostluk nidaları ile haykırıyorum. Televizyonda, bölgemizle, ülkemizle alakalı kötü bir haber olduğunda üzülüyorum, ağlıyorum. Naif, duygusal bir kişiliğe sahibim. Kavgalarım Ereğli içindi… Asla ve asla, kin, nefret yoktur, olamaz. Belediye Başkanı olduğum dönemlerde ihtiyacı olanlara yardım ettim. Hep garibanlara yardımcı oldum. Herkesin önünü açmaya çalıştım. Hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin yardım ettim. Ben Ereğli’de yaşayanların başkanı olmak istiyorum. Herkesi seviyorum. İşadamlarımızı, gençlerimizi, mevcut belediye başkanını da seviyorum. Ancak doğruya doğru konuşmak lazım.

‘ARABAM, EVİM KURŞUNLANDI’

Kasaba politikası için lütfen 20 sene bu memlekete hizmet etmiş, gecesini gündüzüne vermiş, zaman zaman evi, arabası kurşunlanmış, bazen de Devlet korumasına alınmış bir insana küçük bir azınlık bana ‘İntikam için gelecek’ yakıştırmasını yapmasınlar. İstirham ediyorum, hatta yalvarıyorum. Bana bu lafları yakıştırmayın. Böyle bir şey olamaz.

‘KENDİMİ ELEŞTİRİYORUM: HATALARIM VAR’

Beş senedir evde çalışma odamda çalışırken, düşünüyorum, sentezler yapıyorum. Öz eleştiri yapıyorum. Eşim şahittir: Bazen ne yapıyorsun diye soruyordu. Kendimi tokatladığım zamanlar oluyordu. ‘Halil bu hatayı nasıl yaparsın, bu işi nasıl yaparsın, bu adamı nasıl kırarsın’ dediğim zamanlar oluyor. 20 senede Ereğli’yi ekip arkadaşlarımızla birlikte bir noktadan alıp bir noktaya getirdik. Yemin ediyorum, gecemi gündüzüme kattım. Her türlü riski, tehlikeyi göze aldım. Hatalarımda oldu.  Kalbini kırdığım herkesten özür diliyorum. Buradan çıktıktan sonra da, eğer benden özür dilemedim diyen varsa, ona sarılmaya, özür dilemeye hazırım. Ben medeni bir insanım, sütten çıkmış ak kaşık değilim. İnsanlar hata yapar, sağlık durumumuz bozuluyor, geceleri uyumadığımız zamanlar oluyor.

‘BİREYLERLE KAVGAM OLDU’

Türk Metal Sendikası ile kavgalı olduğumu söylüyorlar. Türk Metal Sendikası ile kavgam olamaz. Bu sendikanın burada yetki almasında en büyük payı olanlardan biri benim. Bunu bilenler gayet iyi bilir. Türk Metal Sendikası Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Sayın Metin Ercan’a telefon ettim: ‘Sayın Başkanım, Ereğli Belediye Başkanlığı aday açıklaması yapacağım. Bütün Sivil Toplum Kuruluşlarını, ilçe halkını çağırdım. Şahsınızda, Türk Metal Sendikası’nın tüm yöneticilerini davet ediyorum’ dedim. Sağ olsun, Ercan’da yolumun açık olmasını diledi. Kurumlarla değil, bireylerle kavgam oldu. Bireylerle kavgam oldu diye sendikayla kavgalıyım diye bir şey olamaz. Eğer hata yaptıysam, o bireylerden de özür diliyorum. Kasıntı bir hareketim yok. Geçmişle ilgilenmiyorum, ileriye bakıyorum. STK’lar sendikalar, Belediye Başkanı aynı zamanda siyasi partilerin hepsi de, benim kardeşimdir. Onlarla beraber inşallah yeni dönemde göreceksiniz, hepsi ile el ele verip, bu güzel şehrimizi sosyal, kültürel ve ticari açıdan büyütmek, geliştirmek, burada yaşayanların yüzünü güldürmek için bütün siyasi parti ilçe başkanları ve bütün STK’larla birlikte yolumuza devam edeceğiz.

‘ÖZÜR DİLİYORUM’

Beş sene öz eleştiri yaptım, kendimi yeniledim. Belki beni tanıyamayacaksınız. ‘Bu Halil Posbıyık ne kadar mülayim, ne kadar güler yüzlü’ diyeceksiniz. Çünkü ben evrim geçiriyorum. Benim yanlışlarım olabilir. Önemli olan yanlışlar için özür dileyebilme vasfını göstermektir. Kalbini kırdığım, yanlış yaptığım Sivil Toplum Örgütlerinden, sendikadan, Ereğli halkından, bireylerden tekrar özür diliyorum.

‘EL ELE VERİRSEK TERSANELERDE AÇILIR’

Haydi diyorum, hep birlikte el ele verip, Ereğli’yi arkamıza alarak, İstanbul’da Ereğli Mahalleleri kurulmasına sebep olan, kahvelerde dolaşan, işsizlikten anasını, babasını, eşini, nişanlısını terk edip şehir dışına gidenleri, vicdanlarımızı sızlatan olayları ortadan kaldıralım. El ele verirsek tersaneler çalışmaya başlar. Bunu aksini düşünmüyorum. Demokratik kurallar çerçevesinde her türlü eylemi yaparız. Yeter ki biz, birlik beraberlik içerisinde olalım. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Basın mensuplarının hepside burada. Ereğli’nin yanı sıra, Zonguldak’tan, Kozlu’dan, Çaycuma’dan, Devrek’ten, Alaplı’dan gelenlerde var. Hepsini selamlıyorum. Ereğli’nin iyileştirilmesinde onların büyük payı olacaktır. Onlarımızın bölgemizin sorunlarına dikkat çekip, bizlere yapmak istediklerimizi halka anlatma bakımından aracı oluyorlar.”

EREĞLİ’Yİ GENÇ BELEDİYE BAŞKANI YÖNETİYOR DA NE OLUYOR?

Bana diyorlar ki ‘Kaç yaşındasın?’ Yaşımla ne işiniz var diyorum. Tramp kaç yaşında Amerika’yı yönetiyor. Eskişehir Belediye Başkanı kaç yaşında büyük şehri yönetiyor. Yaşla ne ilgisi var. Ereğli’yi çok sevdiğim, saygı duyduğum, hürmet ettiğim genç bir belediye başkanı beş yıldır yönetiyor da ne oluyor?  

“BELEDİYE YÖNETİMİ 3-5 AİLEYE EMANET”

Değerli arkadaşlarım Ereğli Belediyesi maalesef çökmüştür. Sistem çöktü. Ocak ayında fırtınadan hasar gören sahilde betonlar hala tam olarak kapanmadı, korkuluklar yapılmadı önemli değil. Bunlar o kadar önemli değil. Bunlar bir çırpıda yapılır. Sistemin çökmesi çok kötü. Çalışanlar birbirini sevmiyor, güvenmiyor, dosyalara imza atmıyorlar arkasından bir pürüz çıkar mahkemeye gideriz diye…Onun için dosya üretemiyorlar. İçeride kavga var, gürültü var. Üç-beş aile Ereğli’yi yönetiyor. Kim sabahleyin erken gelirse Belediye Başkanlığını o yapıyor. Belediye Balkanımızı seviyorum, iyi biri. Ancak bunlar yetmiyor. Lider olmak, yürekli olmak, tecrübeli olmak lazım. Ereğli Belediyesini yönetmek öyle kolay değil.

‘HALK BİR DÖNEM DAHA YAPMAMI İSTİYOR’    

“Yalda bazen yürüyemiyorum. Önümü kesip, bir dönem daha gelip yapmamı, Ereğli’ye çeki-düzen vermemi istiyorlar.

‘Bu gençlere, insanlara yazıktır. Mutlaka bir dönem daha yapman lazım. Sen buna mecbursun. Çünkü biz Ereğli’de yeniden eski günlere dönmek istiyoruz’, diyorlar. Bunu diyenler altını çiziyorum parti gözetmiyorlar. Ben Ereğli’de doğdum Sebzeci Kadir, Hacı Fatma Posbıyık’ın oğluyum. Allah Onları nur içerisinde yatırsın. Beni zor şartlar altında yetiştirip, okuttular. Ereğli halkı beni çok iyi yerlere getirdi. Ereğli’de yaşayanlara manevi borcum var. Halka ‘hayır’ diyemem. Yoksa, başkanlık yapmak-yapmamak şahsım için çok önemli değil. Hayatımı yaşıyorum.Torunlarımla gezerim, dolaşırım. Ama, vatandaşlar istiyor. Bu belediyeyi İstanbul Teknik Üniversitesinden profesör gelse düzeltemez. Açık söylüyorum belki gülüyorsunuz ama gelen kişinin belediyede rehabilitasyon yapması lazım. Tecrübeli belediye başkanı gelmesi şart! 1994’te bu işi yaptım. Rehabilitasyon yapmak kolay değil. Çalışanları tekrar bir araya getireceksin, piknik yapacaksın, davul-zurna ile oynayacaksın, onlarla kol kola vereceksin, birbirlerine inanmayı-güvenmelerini sağlayacaksın… İşte rehabilitasyon budur. Bunu herkes yapamaz. Dolayısıyla Ereğli halkına ‘hayır’ diyemezdim. Sizin sözleriniz, istekleriniz benim için emirdir, talimattır. O emri yerine getirdim ve aday adaylığımı açıklıyorum.

“YAPTIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM, YIKTIKLARI İÇİN ETMİYORUM”

Şuan ki Belediye Başkanına yaptıkları için teşekkür ediyorum, yıktıkları için teşekkür etmiyorum. Çok şeyleri yıktı. Ereğli’yi Avrupa’ya, Dünya’ya unutturduk. Bir zamanlar ne diyorduk: Denizin mavisi, Ormanın yeşili, Güneş’in sarısının orijinal renkleri sadece Karadeniz Ereğli’de vardır. Ereğli’yi görmeden ölmek, öbür dünyaya eksik gitmektir. Bunu gerçekleştirelim. Eski günlere geri dönelim. Ereğli’deki rüzgar diğer taraflarda da hissedilecek. Yerel seçimlerde siyaset diye bir şey olmaz. Allah rızası için, kişiye oy verin. Örnek Alaplı. Alaplı’da ne vardı, ne oldu şimdi… Gülüç’ü görüyorsunuz… 3-4 dönem çalıştılar bir şey yapmadılar. Yeni Belediye Başkanları bir dönemde büyük değişim yaptılar. Kandilli Belediye Başkanı da örnek. Yeni düğün salonu açtı, plaj yapıyor. Sosyal olaylara girdi, Ereğli uyuyor. Çünkü oralarda, Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları var. Sizlerden istirham ediyorum. Konuşmalarımız burada kalmasın. Aşkım Ereğli sizleri seviyorum. Teşekkür ediyorum.”

Yorumlar
  • Ahmet
    3 Ekim 2018 Çarşamba 21:01

    Vay be kendini tokatlamış Posbıyık tan ilk defa böyle açıklamalar duydum helal olsun ne diyelim hayırlı olsun

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz