“Atatürk kadın-erkek eşitliğini sağlamıştır”

“Atatürk kadın-erkek eşitliğini sağlamıştır”
8 Mart 2018 Perşembe 16:11

Yenihaber

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Ş. Sertan Ocakcı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün önemine dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu.

CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Ocakcı, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak şöyle dedi:

“Kadınlarımız İnsanlığın var oluşundan bu yana uygarlığın gelişmesindeki en büyük görevi üstlenmiştir. 

Bu yüzden 8 Mart sadece kadınları anmak, kutlamak, övgüler yağdırmak değil, kadın hakları, kadın-erkek eşitsizliği, kadına şiddet gibi konuların da tartışılması, gündeme gelmesi, kadınlarımızın sosyal hayat içerisindeki değerini ve önemini anlamamızı sağlayacaktır.

8 mart 1857 yılında New York şehrinde kırk bin dokuma işçisi kadın işçi, çalışma koşulları ve maaşlarının yükseltilmesi, 16 saatlik çalışma sürelerinin 10 saate düşürülmesi, eşit işe eşit ücret için greve çıkarlar. Bu tarih grevin başlangıcı olup aynı zamanda emekçi kadınlar günü olarak tarihe geçecektir.

1977 ‘de UNESCO’nun 8 Mart’ı Dünya Kadınlar günü olarak açıklamasından bugünlere dünyanın her yerinde kutlanmaya başlanıldı. Bilinmesini isteriz ki Türkiye 1926-1934 yıllarında gerçekleştirilen Atatürk Devrimleri ile, kadınların sosyal, kültürel alanlarda, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur. 

Özellikle, günümüzde Gençlerimizin Cumhuriyetimizin ve Atatürk’ün kıymetini daha iyi anlamaları için bir gerçeğin altını çizmek gerekir.  Türk kadınına seçilme hakkı Fransa, İtalya ve İsviçre’den daha önce tanınmıştır. 

Atatürk kadınlarımızın medeni, sosyal, siyasi hakları için çalışmış olup  Türk Medeni Kanunun kabulü ile toplumsal ve ekonomik hayatta kadın erkek eşitliğini sağlanmıştır.

Ulu önderimizin Mustafa Kemal Atatürk, ‘…Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım,milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar gayret gösterdim diyemez.’ Sözü ile kadınlarımıza verdiği değeri göstermektedir. 1923 yılında kurulan Cumhuriyetimizin, biat toplumundan çağdaş, demokratik ve laik anlayışı benimser noktaya belirlenen süre içinde geçebilmesinde de Türk kadının görevi ve sorumluluğu çok büyüktür.

Bugün, Cumhuriyet rejiminin yok edilme tehlikesi ile burun buruna getirilmek istendiği süreçte, tarihinden aldığı sorumluluk duygusu ile hareket eden Türk kadını, üzerine düşeni yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir. Cumhuriyet,  emekçi kadınlarımızın omuzları üzerinde yükselmiş,  onların ellerinde şekillenmiş, onların yetiştirdiği vatan evlatları tarafından korunup gözetlenmiştir. Gelecekte de Türk kadını, gerektiğinde Cumhuriyet'in bekası için emek, dirayet ve karar noktasında üzerine düşeni yapacaktır.

Bu düşüncelerle Cumhuriyet sevdalısı emekçi kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi  Kadınlar Günü'nü tebrik ediyor,  şahsım ve örgütüm adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz