“DENİZİN ÜZERİNE YAPILSA BU KADAR TUTMAZ!”

“DENİZİN ÜZERİNE YAPILSA BU KADAR TUTMAZ!”
9 Ekim 2017 Pazartesi 20:41

Yenihaber

Karadeniz Ereğli ilçe merkezine yapılması planlanan ve maliyeti 35 milyonu bulan cami için kamuoyunda tartışmalar ateşlendi.

Şehrin cehresini değiştirecek Kent Meydanı Projesine sonrada ilave edilen, 4 Ekim 2017 Çarşamba günü Kdz. Ereğli Belediyesi Meclis Toplantısında maliyeti 35 milyon olarak açıklanan Büyük Cami Projesi”nin tartışmaları alevlendi. Birçok kişi ilçede büyük kapasitede cami ihtiyacının olmadığını belirtiyor. Bazı vatandaşlar ise yapılacak olan caminin daha düşük bütçe ile hatta denizin üzerinin doldurularak bile inşa edilebileceğini ifade ediyor.  Tartışmalardaki ana tema ise, 35 milyonluk kredi ile belediyenin uzun yıllar borç yükünün altına gireceği…

Haber Merkezi –  Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, 4 Ekim 2017 tarihinde Belediye Meclisinin Ekim 1. Olağan Toplantısında, Kent Meydanı Projesi kapsamında ilçe merkezine yapılacak caminin 35 milyon (eski para birimi ile 35 trilyon) maliyette olduğu açıklanmıştı.

Toplantıda ayrıca, cami projesiyle birlikte ilçedeki çeşitli yatırımlar için İller Bankası’ndan alınacak kredinin toplam maliyeti ise, 78 milyon 500 bin lira şeklinde açıklanmıştı.

CAMİYE DEĞİL, BORÇLANMAYA KARŞI ÇIKILIYOR

Sosyal medya üzerinde yorumlar yapan vatandaşlar, 31 mahallesi bulunan Karadeniz Ereğli’nin en küçük mahallesinde bile genellikle birkaç adet cami bulunduğunu kaydederek ilçede büyük kapasiteli caminin gereksiz olduğunu, 35 milyon ile istihdama yönelik daha farklı bir yatırımın yapılabileceğini anlatarak, belediye yetkililerine çağrıda bulundu.

CHP Ereğli İlçe Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Şerif Sertan Ocakcı, caminin projeye daha sonradan eklendiğini anımsatarak, Kent Meydanı kavramının üzerine cami yapılmaması durumunda 35 milyonluk tasarruf sağlanacağını, aksi takdirde Ereğli Belediyesi’nin diğer maliyetlerle birlikte uzun yıllar borç ödemek zorunda kalacağını vurguladı. CHP’nin diğer meclis üyeleri de, bazı yayın organlarında tepkilerinin başlıklarla çarpıtılması konusunda, “Biz camiye değil, caminin 35 milyonluk bütçesine karşı çıkıyoruz. Üstelik böyle bir bütçe yok. Borç olarak alınacak. İlçede nüfusa oranla cami ihtiyacı zaten bulunmuyor. Yine de daha düşük bütçe ile cami yapılabilir” diyor.

DAHA KÜÇÜK KAPASİTEDE DENİZİN ÜZERİNE... NEDEN OLMASIN?    

Caminin bütçesiyle ilgili sosyal medyada ve kamuoyunda tartışmalar sürerken, bu tartışmalar arasında yaratıcı tavsiyelerde duyuluyor. En dikkat çeken konu ise, caminin sahildeki Amfi Tiyatro karşısına yapılması fikri! Şöyle düşünülebilir. “Amfi Tiyatro’nun olduğu bölümün bir tarafı tamamen denize bakıyor, diğer tarafları da zaten sahil alanı içerisinde yer alıyor” İşte sahile dokunulmadan denizin üzerine üstelik daha düşük maliyet ile cami inşasının yapılabileceği düşüncesi gerçeğe uzak gelse de, uzak doğu ülkelerinde bazı yapılar için bu yöntem uygulanıyor. Mühendisler ince hesaplamalar ile harikalar yaratarak denizin üzerini dolduruyor ve karadan hiçbir farkı kalmayarak, kaliteli malzemeler ile dayanıklı bir yapı ortaya çıkıyor.

Karadeniz Ereğli’nin eski halini bilen büyüklerimiz şimdiki sahilin bulunduğu alanın büyük bölümünün ana yolda dahil denizle kaplı olduğunu anlatıyor. İlçede o dönemde çekilmiş siyah-beyaz fotoğraflarda bunu destekliyor. Denizin üzeri doldurularak yol ve kilometrelerce karelik sahil alanı oluşturuldu. Bu dolgu alanlar, üzerine bina, cami inşa edilecek şekilde daha sıkı şekilde-sağlam şekilde doldurularak kara kadar sağlam olmasına imkan sağlanıyor. Yaptığımız araştırmalara göre, bu yöntem özellikle Japonya ve Dubai olmak üzere çok sayıda ülkelerde uygulanmaktadır. Bu uygulamanın maliyeti ise, alan, üzerine yapılacak yapıya göre de farklılık göstermektedir.   

DİĞER İHTİMAL İSE…

İlla cami yapılacak ise, ilçede yer alan onlarca camiden birinin geniş çaplı tadilat ile yenilenebileceği ve kapasitesinin artırılabileceği de olasılıklar arasında bulunuyor. Tabii ki bu olasılıklar resmi olarak değil, 35 milyon liralık cami projesinin ardından kamuoyu ve sosyal medyadaki paylaşımların arasında yer aldığını bir kez daha hatırlatıyoruz. Vatandaşlardan azıları ilçe merkezindeki bir caminin yenilenebileceğini belirterek, “Devlet alt yapısını yaparsa, geriye kalan ince işlerini cemaat zaten el birliği ile tamamlar. İlçede onlarca cami bu şekilde tamamlanmıştır. Örnekleri çoktur. 35 milyon ile bir tesis kurulabilir, üniversite yapılabilir. Ya da hiç bir şey yapılmaz böylede tasarruf edilebilir. Zaten Kent Meydanı Projesi kapsamında belediyemiz yeterince borcun altına girecektir” yorumlarında bulunuluyor.

Ancak Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, CHP Meclis Üyelerinin tepki-itiraz ve kamuoyundaki farklı önerilere rağmen, 116 bin nüfuslu ilçede böyle bir ihtiyacın olduğunu söyleyerek, maliyeti 35 milyonu bulan büyük caminin Kent Meydanı Projesiyle inşa edilmesinin planlandığını belirtmişti.   

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz