“Enflasyondaki bu artış tüm piyasaları etkilemektedir”

“Enflasyondaki bu artış tüm piyasaları etkilemektedir”
5 Aralık 2017 Salı 23:31

Yenihaber

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş yaptığı yazılı açıklamada, son aylarda Türkiye’nin makro ekonomik verilerinde büyük bozulmalar yaşandığını öne sürdü.

CHP Zonguldak Milletvekili Demirtaş, 5 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamada, enflasyondaki artışın tüm piyasayı etkilediğine ve bu bağlamda üst üste zam haberlerinin geldiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Cari açıktaki yükseliş, dış ve iç borç stokundaki seviyeler, yatırımlardaki düşüş, işsizlikteki artış,reel faizlerdeki artış, döviz kurlarındaki yükselişle Türk lirasındaki erime ve enflasyondaki yükseliş gibi veriler,büyük bir ekonomik krizin eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. TÜİK, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında yüzde 12,98, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde ise 17,30 olarak açıklamıştır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyat endeksi,  2017 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %1,49, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,16, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,98 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,87 artmıştır. Bu açıklama ile enflasyon, Aralık 2003'ten bu yana en yüksek seviyesine yükselmiştir. 2017 yılı Kasım ayında en yüksek artış %3.77 ile giyim ve ayakkabı grubunda olurken, gıda ve alkolsüz içeceklerde %2,11’lik bir artış yaşanmıştır. Akaryakıt ve enerji fiyatlarında kur, varil fiyatları ve vergilerle birlikte ortalama %15’lik ciddi bir artış meydana gelmiştir. Üstelik bu artışlarla dar gelirlinin gerçek enflasyonu ise %20 seviyelerindedir.

Enflasyondaki bu artış tüm piyasaları etkilemektedir. Enflasyondaki bu yükseliş nedeniyle vatandaşlarımızın alım gücünü, günden güne düşmüştür.  Memur, işçi ve emeklilerimizin maaşları enflasyondaki bu büyük artışlar karşısında erimiştir ve erimeye devam edecektir. Kasım ayındaki bu artış ile maaşlarda resmi verilere göre %13’lük bir erimenin olduğu, ancak halkın gerçek enflasyonunun % 20 olduğu gözönünde tutularak Kasım enflasyon oranının,2003 yılından bu yana en yüksek orandır. Memur, işçi ve emeklilerin yani dar gelirlinin maaşlarındaki en fazla erime bu ayda meydana gelmiştir.2017 yılının başından bu yana memurlar  255, öğretmenler  304 Türk lirası kaybetmiştir. Asgari ücretle çalışan emekçiler ise %4.5 oranında yoksullaşmıştır. Üstelik asgari ücretlilerin son 3 aydır vergi dilimi kesintileri nedeniyle maaşlarındaki kayıpları %9.6 olmuştur.”

‘İŞÇİ ve MEMUR ZOR DURUMDA!’

Enflasyonun bu kadar yüksek çıkması özellikle çalışan kesimi yakından etkilemektedir. Aldıkları maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle ellerine geçmeden kaybeden pek çok çalışan, yoksulluk sınırının altında ücretlerle geçimini sağlamaya  çalışmaktadır. Asgari ücret de açlık sınırının altındadır. İşçi ve memur konfederasyonları 4 kişilik bir ailenin sağlıklı dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı Kasım 2017 için 1.567,45 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu harcamaların toplam tutarı yani yoksulluk sınırı da 5.105,71 olarak açıklanmıştır.”

MECLİSE ARAŞTIRMA SUNDU

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen araştırma teklifiyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“1.404 ile yoksulluk sınırının altında olan ve 4 kişilik bir ailenin günde üç öğün çay simit ihtiyacını bile karşılamayan asgari ücretteki erime de çalışanları zorlamaktadır.7 milyon çalışanı doğrudan, 6 milyon çalışanı da dolaylı olarak etkileyen asgari ücretin en az net 2 bin tl olmalıdır. Şu an ülkemizdeki  çalışanların ve emeklilerin mevcut maaşlarıyla,sürekli yükselen enflasyon karşısında hayatlarını devam ettirmeleri imkansız hale gelmiştir.Dar gelirlilerin enflasyon karşısında eriyen maaşlarının  reel olarak telafi edilmesi, resmi enflasyonun üzerinde halkın gerçek enflasyonuna uygun maaş artışlarının sağlanması gerekir. 

Bu  nedenlerle, enflasyonun memur, işçi ve emeklilerin maaşları üzerindeki olumsuz etkileri ile enflasyon nedeniyle tüm maaşlarda yaşanan kaybın ne kadar olduğunun araştırılarak, tespit edilmesi, bu kaybın giderilmesi için yapılacakların ve bundan sonra benzer kayıplar yaşanmaması için alınacak tedbirlerin belirlenmesi  amacıyla Anayasa’nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104. ve 105. Maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ettik.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz