"Gizlilik gerektiren ev, davulla-zurnayla açılmamalı"

"Gizlilik gerektiren ev, davulla-zurnayla açılmamalı"
1 Nisan 2018 Pazar 20:44

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Kadın Platformu tarafından, “Güvenlikli, nitelikli sığınma evi istiyoruz” talebiyle açılan stantlarda üç bin imza toplandığı öğrenildi.

Haber merkezi -  Karadeniz Ereğli’de, şiddete, tacize, cinsel istismara karşı 2017 yılında kurulan Kadın Platformu, 25 Şubat 2018 tarihinde gerekli makamlardan yasal izinleri alarak, bizi  “Güvenlikli nitelikli sığınma evi istiyoruz” sloganı ile imza kampanyası başlatmışlardı.  

Biri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde olmak üzere, 25 Şubat- 31 Mart 2018 tarihleri arasında 4 kez stant açan Kadın Platformu üyeleri, 3 bin imza topladı.

30 Mart Cuma, Müftü mahallesi çarşı merkezi- İskele camisi önünde, 31 Mart Cumartesi, Orhanlar mahallesi- Çınaraltı mevkisinde son standın açıldığını belirten Karadeniz Ereğli Kadın Platformu Sözcüsü Hamide İpek, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, toplanan imzaların yetkili mercilere teslim edileceğini ifade ederek; “ Karadeniz Ereğli’de Kadın Sığınma Evi açılması amacıyla 25 Şubat’ta başlattığımız imza kampanyamızı 31 Mart’ta sonlandırdık. Bu süreçte toplam dört kez stant açma fırsatı bulduk. 8 Mart Dünya Kadınla Günü’nde olumsuz hava şartlarından dolayı standımızı yarım gün açabildik. Topladığımız üç bin imzayı önce Karadeniz Ereğli Belediyesine teslim edeceğiz. Ardından Kaymakamlık ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bu imzaları göndereceğiz. Standımıza erkeklerin ilgisinin biraz daha fazla olduğunu gözlemledik. Bazı kadın ve erkeklerde imza vermekte çekimse kalıyor. Bazıları da gerek görmediğini söylüyor. Yasal olarak nüfusu 50 bini geçen kentlerde bu evlerin açılması zorunludur. Ereğli’de daha önce vardı ancak kapatıldı. Kapatılma sebebi de gizli olması gereken sığınma evinin davulla- zurnayla açılmış olmasıydı. Bu sığınma evi zamanla iyice deşifre oldu. Biz gereken girişimleri başlattık. Kadın Sığınma Evi açıldığı takdirde bunun yerini biz bile bilmeyeceğiz. Zaten böyle olması da gerekiyor. Davullu-zurnalı açılış istemiyoruz.  

‘EREĞLİ’DE DE KADINA YÖNELİK ŞİDDET FAZLA’

Tespitlerimiz göre, ilçemizde de maalesef fazla şiddet olayı vardı. Ancak kadınlar çıkış yolu göremediğinden yaşamlarına devam etmek zorunda kalıyor. Bizler de kadınlara başka bir hayatın olduğunu göstermek istedik. Başka bir şekilde yaşama cesaret edebilen kadınların ilk aşamada sığınma evlerine alınıyor olması  talebine yöneltti. 25 Şubat’ta da Ereğli’de “Kadın sığınma evi istiyoruz” diyerek imza kampanyasını başlatmıştık” dedi.

 

Yorumlar
  • Billur
    1 Nisan 2018 Pazar 21:52

    BİZİM SİYASİLER GÖSTERİŞİ SEVERLER ZURNALAR DAVULLAR BU EVLERİN AÇILIŞINDA NE MANTIKLA KULLANILIYOR ZATEN BASINI DA ÇAĞIRIRLAR TAM OLUR

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz