“İLKBAHAR, ALERJİK SORUNLARIN EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ DÖNEMDİR”

“İLKBAHAR, ALERJİK SORUNLARIN EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ DÖNEMDİR”
2 Nisan 2017 Pazar 21:43

Kdz. Ereğli Özel Anadolu Hastanesi’nin güler yüzlü ve sevilen doktorlarından Kulak Burun Boğaz Bölümü Op.Dr. Evrim Balbaloğlu, bahar alerjileri konusunda gazetemize bilgiler verdi.

Kdz. Ereğli Özel Anadolu Hastanesi’nin güler yüzlü ve sevilen doktorlarından Kulak Burun Boğaz Bölümü Op.Dr. Evrim Balbaloğlu, bahar alerjileri konusunda gazetemize bilgiler verdi.

Bahar aylarını yaşadığımız şu günlerde özellikle polenler ile temas alerjik reaksiyonlara neden olduğunu ifade eden Balbaloğlu; “İlkbahar, alerjik sorunların en çok görüldüğü dönemdir.Bahar ayları, bazılarımız için öksürük, aksırık, burun tıkanıklıkları ,nefes darlıkları, cilt döküntülerinin görüldüğü bir mevsim olmaktadır. Alerjik tepkilerimizin sorumlusu, bağışıklık sistemimizdir.Bağışılklık sistemimiz mikroplara karşı geliştirdiği saldırı yöntemlerinin benzerlerini bazı maddelere, örneğin polenlere, tozlara, kimyasallara veya gıdalara karşı da oluşturup vücudumuzu korumaya çalışır.

Alerjik tepkimelere neden olan maddelerden uzak durmak ilk akla gelen çözüm olmakla birlikte günlük yaşantımızda çokta mümkün olmayabilir. Bağışıklığı güçlü tutmak, vitamin, mineral veya besin desteklerinden faydalanmayı düşünmek de önemli korunma yöntemleri arasındadır.

Bu nedenledir ki özellikle bahara girerken bağışıklığımızı güçlendirmeli ve beslenmemizedikkat etmeliyiz .

Alerjik tepkilerin nedeni, bağışıklık sisteminin oluşturduğu gereğinden daha şiddetli, ve sınırsız yanıtlardır. Bedenimiz, dış ortamdan gelebilecek saldırılardan bağışıklık sistemimiz tarafından korunur. Alerjinin oluşması, bağışıklık sistemimizdeki defektendir. O nedenle de alerjik tepkilerimiz çok çeşitlidir. Sorunun çözümü bağışıklığı güçlendirmekten geçer.Alerjik yanıtların oluşturduğu sağlık sorunları bahar aylarında zirve yapar.”dedi.

 

“ALERJİSİ OLANLARDA SOLUNUM SORUNU BAHARDA ARTAR

 

Balbaloğlu; “Özellikle polen alerjisi olanlarda üst solunum yolları ve akciğer sorunlarının baharla birlikte artması olağandır. Aksırık, öksürük, boğaz yanması, geniz ve burun akıntısı, kuru öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlerde artış olur.

“Saman nezlesi” denilen alerjik rinit başta olmak üzere alerjik astıma varana dek çeşitli sağlık sorunları ALLERJİ nedeniyle ortaya çıkar . Gözlerde kızarıklık, yanma, sulanma, akıntı gibi belirtilerle günlük konforu bozan “göz nezlesi” yani konjonktivit oluşur. Cildi ilgilendiren en önemli sorun dayanılmaz kaşıntı, kızarıklık, yanma ve batma hissiyle rahatsızlık veren ürtiker hastalığı oluşur.

Alerjinizle ilişkili problemler tıbbi muayene, tıbbi öykü, yapılacak bazı özel testler (cilt testleri, kan analizleri, solunum testleri...) ile ortaya konur.

Alerjik sorunların çözümü ne yazık ki uzun zamana yayılan, bıktırıcı olabilen ve bazen de uygulayıcıya “sil baştan” yaptıran bir süreçtir. Bilgi, deneyim ve sabır ister.

Başlangıç tedavisiantihistaminik içeren tabletler, kremler ve losyonlar kullanılırken giderek alerjik yanıtı azaltıcı özel tedaviler gerekebilir.

Bir süre sonra daha ciddi ilaçların, örneğin kortizon grubunun kullanımı gündeme gelebilir.”dedi.

Grip tedavisinde öncelikle istirahat çok önemlidir diyen Balbaloğlu; “ Bol C vitamini ve su tüketmenin yanında bazı antiviral ilaçlar kullanılabilir. Allerjinin ilk tedavisi güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaktır.

NELER YAPILMALIDIR?

* Proteinden zengin beslenmek, yeterli vitamin ve mineral almak özellikle çinko, selenyum, demir ve kalsiyumdan, folik asit,

A, B6, C, E vitaminlerinden zengin bir beslenme programı yapmak

* Belirli dönemlerde, örneğin nezle ve gribin yaygınlaştığı bahar aylarında sarımsak tüketimini artırmak

* Fiziksel aktivite yapmak; fiziksel aktivite kaskitlesini korur, kan basıncını kontrol eder, kilo yönetimine yardımcı olur. Bağışıklık üzerine doğrudan etkisi vardır. Kan akımını artırarak bağışıklıkta rol hücrelerin bedenimizde dağılmasını, dolayısıyla etkin olmasını sağlar.

* Elinizde olmayan nedenlerden kaynaklanan stres vekaygıyı bırakmak çözemeyeceğiniz problemleri üstlenmemek yardım almaktan çekinmemeliyiz. Stres ile salgılanan kortizol, adrenalin ve noradrenalinsitokin yapımını engelleyerek bağışıklığa darbe vurur. Stres yaratan olayları, durumları engellemeye çalışmaktansa onları yönetmeyi öğrenmek en doğrusudur.

*Hijyenik şartlara dikkat edilmeli, ellerinizi bol su ve sabunla yıkamalıyız.Ateş, ishal vb. durumlarda evde istirahat edilmeli ve bol su tüketilmelidir.Vücut dinlenmesine dikkat edilmeli ortalama 7 saatlik kesintisiz uykuuyunmalıdır. Sigara içilmemelidir.

* Yalnızca hekim önerisi ile ve gereklilik durumunda antibiyotik kullanmalıyız. Sağlıklı günler dilerim.”dedi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz