"İŞ BULMA UMUDU İSTİSMAR EDİLMİŞTİR"

"İŞ BULMA UMUDU İSTİSMAR EDİLMİŞTİR"
2 Ekim 2018 Salı 21:36

YENİHABER

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak’ın Ereğli İlçesine bağlı Kandilli Beldesinde, HEMA’nın üretimi durdurmasının ardından ihaleye çıkarılan Alacağzı kömür ocağında her hangi bir hareketlenme yaşanmadığını bildirdi.

Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi verdiğini belirtti.
Alacaağzı’nın 4 yıldır atıl durumda olduğunu, yapılan ihale ile ise Ereğli Demir ve çelik Fabrikaları’na (Erdemir) verilidğini AK Partililer tarafından açıklandığını anlatan Demirtaş, soru önergesinde şunları kaydetti:

İŞ BULMA UMUDU İSTİSMAR EDİLMİŞTİR
Hattat Holding'e bağlı HEMA A.Ş'ye devredilmiştir. Ancak söz konusu maden ocağı 2014 yılında işleten şirket tarafından kapatılmış, 1000 civarında maden işçisi işsiz kalmıştır. Alacaağzı İşletmesi yıllardır atıl şekilde bekletilmiştir. Son olarak 24 Haziran seçimlerinden hemen önce, 19 Haziran 2018'de Kandilli Beldesi’nde ki Alacaağzı Maden Ocağı’nın ihalesini Erdemir'e bağlı Er-Maden firmasının aldığını, o tarihte AK Parti Zonguldak Milletvekili Adayı olan Polat Türkmen ve Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun açıklamıştır. Yıllardır Ak Partililerin seçim öncesi verdikleri sözler tutulmamış, Zonguldak ve Kdz. Ereğli halkı kandırılmış, işsiz vatandaşlarımızın iş bulma umudu istismar edilmiştir. Taş kömürünün merkezi olan Zonguldak’ta istihdam ve üretim artacağına düşmüş, Zonguldak’a bile Kolombiya, Amerika, Rusya, Güney Afrika’dan kömür ithal edilmiştir. İşçi açıkları giderilmeyen TKK işlevsizleştirilmiş,16 yıldır norm kadro açığı bir türlü giderilmemiştir.

İŞTE CHP’Lİ VEKİLİN SORULARI
İhale sonrası gelişmelerle ilgili Erdemir’in de bir açıklama yapmadığına dikkat çeken CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:
1) Alacaağzı işletmesi için 19 Haziran'da tamamlandığı Ak Partililerce açıklanan ihaleyi hangi firma, ne kadar bedel karşılığında almıştır?
2)Bu firma ile ihale sonrasında rödovans sözleşmesi yapılmışmıdır? Yapıldı ise sözleşme hangi tarihte imzalanmıştır?
3)Sözleşme imzalandı ise, imzalanan sözleşme çerçevesinde ihaleyi alan firma ne kadar sürede ve nasıl bir program dahilinde üretim sürecine geçecektir?
4)Eğer bir üretim planlaması yapıldıysa; bu işletmede kaç kişilik istihdamla, ne kadarlık bir üretime, ne zaman ulaşılması planlanmaktadır?
5) Bu işletme de ne zaman işçi istihdamı bağlayacaktır?
6) Karadeniz Ereğli ve Alaplı ekonomisi için son derece büyük önemi olan bu maden ocağının ihalesi ile ilgili kamuoyuna ihale sonucunu, neden o dönemin Ak Parti Milletvekili adayı ile İl Başkanı yapmıştır?

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz