"Karakış" için tarih verdi

"Karakış" için tarih verdi
13 Şubat 2018 Salı 01:05

Timuçin ÖZAT

Kuzey ve batı bölgeler başta olmak üzere yurdun büyük bölümü ılık ve karsız bir kış geçirirken, meteoroloji uzmanı sert soğuklar için tarih verdi.

Haber merkezi-  Aylardır bazı günler dışında özellikle kuzey, batı ve güney bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklarla birlikte ortalamaların çok altında seyreden yağışlar kuraklık için endişeye neden olurken, bazı kayak merkezlerinde dahi kar sıkıntısı yaşandığı haberleri geliyor. Kartepe, Kartalkaya’da ciddi kar erimesi gözlemlenirken, bu sezonda beyaz manzarası ile kartpostallık görüntüler oluşturan Gölcük Tabiat Parkı, Abant ve Yedi Göller’de geçtiğimiz günlerde (Bolu) kar kalmadı. Ancak son gelen soğuklarla azda olsa yer yer karlakarışık yağmur ve kar aldığı öğrenildi. Ege ve Akdeniz’deki kayak merkezlerinde de kar sıkıntısı yaşanıyordu. Şiddetli karasal iklimi ile bilinen Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu kesimlerinde dahi kar yağışları az ve sıcaklıklarda normallerin üzerinde seyrediyor. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında Ege ve Akdeniz’in dışında, Marmara, Karadeniz, İç ve Güneydoğu Anadolu’nun bazı yerlerinde bile sıcaklıklar 20 dereceleri gördü. Birçok kıyı kesimi ise kar almadı. Alan yerlerde sadece havada gördü.

SOĞUKLAR GELİYOR ANCAK…

Kış böylemi kapanacak, bahar erken mi gelecek derken, isabetli tahminleri ile bilinen CNN Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, 12 Şubat 2018 Pazartesi, hava durumu bülteni ve sosyal medyada yaptığı görüntülü açıklamada, soğuk ve yağışlar için 20 Şubat’tan sonrasını işaret ederek şunları ekledi; “Sıcaklıklar birçok bölgede mevsim normallerine geriledi. Önümüzdeki günlerde artarak normallerin üzerine çıkacak. Ardından yine düşecek. Bir dalgalanma söz konusu. Ancak asıl düşüş yönünde dalgalanma Şubat 20’den sonra yaşanacak. Güncel modellere göre tahminlerimiz bu yönde. Özellikle Şubat’ın son haftasında yurdun büyük bölümünde sıcaklıkların mevsim normallerine gerilemesi ve yağışların daha etkili olmasını bekliyoruz. İç ve yüksek kesimlerde kar ihtimali var. Kıyı kesimler için bu ihtimal düşük olmakla birlikte o olasılıkta henüz net değil. Ancak bugünlere göre daha soğuk ve yağışlı sistemler alacağız görünümünde.”

ÇİFTÇİLERİ UYARDI!

Özellikle Şubat 20’den sonra sıcaklıklarda belirgin düşüşler beklendiğine dikkat çeken Sürmeli, zirai don riskine karşı çiftçileri uyararak: “Kış genel olarak ılık ve karsız geçiyor. Karsızlık zirai don için risktir. Kar toprağı örter ve yorgan görevi görür. Ancak birçok yerde kar yok. Yağan karlarda lodos ile eriyor. Bir gecelik ayaz ürünlere ciddi zararlar verebilir. Şubatın yirmisinden sonra bu risk daha fazla. Yağışlı havaların ardından ayaz ihtimali var. Çiftçilerimizin şimdiden tedbirlerini almaları gerekiyor” şeklinde uyarılarda bulundu.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz