"Korkularımız, büyüyen çatlaklarla artıyor"

"Korkularımız, büyüyen çatlaklarla artıyor"
23 Nisan 2018 Pazartesi 23:25

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, ikamet ettiği apartman dairesinde yıllar önce oluşan çatlakların son depremle birlikte daha da büyüdüğünü ifade eden Salim Odabaşı, “Giderek artan çatlaklar karşısında her gün korku içerisindeyiz. Yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

Haber merkezi -  Karadeniz Ereğli ilçesinin Müftü mahallesi İbrahim Efe Caddesinde yer alan Ergenekon apartmanının, birinci katında eşi ve kızıyla birlikte yaşayan TTK emeklisi Salim Odabaşı (64), emekli ikramiyesi ile aldığı dairede sürekli korkuyla yaşadıklarını belirtti.

“BOLU DEPREMİNDEN SONRA ÇATLAKLAR BÜYÜDÜ”

Apartman dairesine 2006 yılında taşındığını ifade eden Odabaşı, küçük ve ince olan çatlakların ilerleyerek büyüdüğünü ve daha derin çatlaklar oluştuğuna dikkati çekerek; “Emekli olduktan sonra ev aldım. Yaklaşık 12 sene önce buraya taşındık. Zaten binadan sorumlu müteahhit bina tamamlanmadan gitmiş. O nedenle binanın tamamlanması gecikmişti. Evimin içini kendim yaptırdım. Sıkıntı yaşadık. Apartman yaklaşık 25 yıllık. 1999 yıllarında yaşanan 17 Ağustos Gölcük Kocaeli ve 12 Kasım Düzce depremlerinde de hafif çatlaklar oluşmuş. Ancak son yıllarda bu çatlaklar giderek derinleşti ve evi sarmaya başladı. Mutfaktaki kalebodurlar komple düştü. En son 8 Nisan’da Bolu’da meydana gelen ve Ereğli’de de hissedilen 4,9 büyüklüğündeki sarsıntının ardından çatlakların daha da genişlediğini fark ettim. Salonun üç tarafında olan derin yarıkların bazılarına serçe parmak giriyor. Benzer durum mutfakta da var” dedi.

 “DİLEKÇELER YAZDIM AMA…”

Konuyla ilgili çeşitli makamlara dilekçeler sunarak durumu izah ettiğini ancak yanıt alamadığını iddia eden Salim Odabaşı; “Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı, Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı’na dilekçeler verdim. Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe gönderdim. Fakat dönüş olmadı. Bunlar çok derin çatlaklar ve evin bir bölümü yana doğru yatmaya başladı. Hafif bir deprem daha olsa bu kesimlerin tamamen göçmesinden endişe duyuyoruz. Ailemle dışarıda olunca rahat bir nefes alıyoruz. Eve girince tedirginliğimiz tekrar başlıyor. Bazı geceler duvarlardan çok hafif, kısa süreli çıtırtı benzeri seslerin geldiğini duyuyorum. Buradan sizin aracılığınızla yetkililere seslenerek, üzücü bir olay yaşanmadan gerekenlerin yapılmasını istiyorum. Konuyu apartman yöneticisine de söyledim. Çatlayan yerleri gösterdim. Yetkili kişiler gerekli incelemelerde bulunabilir. Tehlikenin boyutunu bilemiyoruz, gözlemlerimize göre durum bu…” şeklinde konuştu.

Yan dairede de hafif çatlakların olduğunu iddia eden Odabaşı, dairesindeki çatlakların bir buçuk sene önce yapılan mantolama işlemlerinden önce dış kesimden de gözlemlendiğini kaydetti.

Apartman yönetiminden edindiğimiz bilgilere göre, 7 katlı binanın diğer dairelerinde çatlak bulunmadığı ifade edildi.

Yorumlar
 • Engin
  25 Nisan 2018 Çarşamba 16:55

  en kestirmesi emlakçıyla anlaşıp ucuza satın diyeceğim ancak bu haberden sonra da evi alan olmaz yarı fiyatına bile zor o çatlaklara sıva da para etmez gerekli yerlere müracaata devam...

 • Nurii
  24 Nisan 2018 Salı 00:23

  2 Şubat 2004 te çökmüştü Zümrüt apartmanı hatta o günü bayramın ikinci günüydü binada zaten çatlaklar varmış öyle söylenmişti ancak bu haberde sadece bir dairede çatlak olduğu yazıyor önemli olan binanın yükünü taşıyan kolonların durumu

 • Pusat
  24 Nisan 2018 Salı 00:06

  YILLAR ÖNCE KONYA DA ZÜMRÜT APARTMANI DEPREM OLMADAN ÇÖKMÜŞTÜ. MALZEMELERİNDE EKSİK OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİ O ZAMAN 92 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ İŞ İŞTEN GEÇMEDEN GEREKEN ÖNLEM ALINMALI...

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz