ÖNCE BURALAR DONUYOR!

ÖNCE BURALAR DONUYOR!
25 Ocak 2018 Perşembe 16:36

Yenihaber

Hafif don olaylarında bile karayollarından önce üstgeçit, köprü ve viyadüklerin donduğunu belirten uzmanlar, bu bölgelerde buzlanmadan kaynaklı birçok kazanın yaşandığına dikkati çekiyor.

Hava sıcaklığının 0 dereceye düşmesi ile birlikte hafif buzlanma olayı başlar. Tabi ki bunun için toprak sıcaklığının da sıfır dereceye düşmesi gerekir. Ancak topraktan ve karayollarından önce düşük sıcaklığın en kısa sürede etkilediği yerlerin başında köprü, viyadük ve üstgeçitler geliyor. Çok hafif buzlanmada bile buraların kayganlaştığı ve kazalara davetiye çıkardığını ifade eden uzmanlar konuyla ilgili sürücüleri uyardı. Ayrıca bu kesimler ‘Gizli Buzlanma’ olarak tanımlanan Cam Buzlanma’nın en kısa sürede ve en etkili olduğu yerlerin başında geliyor.  

Konuyla ilgili yaptığımız derleme haberimizde özellikle sürücülerin dikkate alması gereken şu bilgilere yer verdik;

‘TOPRAK BUZLANMAYI GECİKTİRİYOR’

Yollarda ne kadar buz olabileceğini sıcaklıklar ve yağış miktarı belirler, ama genellikle şehirlerde kurulu olan meteoroloji istasyonlarından alınan bilgiler veya genel hava tahminleri yetersiz kalır. Birçok kurumda olduğu gibi Karayolları Genel Müdürlüğümüzde de tek bir meteoroloji mühendisi yok.

Buzlanma sıcaklığı sıfır dereceye, yani donma noktasına veya altına inen cisimlerin yüzeylerinde oluşur. Köprü, viyadük ve üst geçitler iki taraftan birden soğur. Yollar ise altlarında bulunan toprak nedeniyle sadece üst yüzeylerinden, yani bir taraftan soğur. Yol, üst yüzeyinden soğurken bir yandan da altındaki toprak yüzey tarafından belli bir süre ısıtılabilir. Bir buçuk metre yükseklikte ölçülen hava sıcaklığı donma noktasına kadar düşse bile yol altındaki toprak yüzeyden dolayı yol yüzey sıcaklığı sıfır derecenin üzerinde kalabilir.  Böylece köprü ve viyadüklere göre yolların donması gecikir. Yolların donması için ya hava sıcaklığı donma noktasının çok altına düşmeli, ya da uzun süre donma noktasında seyretmelidir. Fakat köprü, viyadük ve üst geçitler her taraftan havayla temastadır. Diğer bir deyişle köprü ve viyadüklerin, hava sıcaklığı donma noktasına düşünce sıcaklıklarını donma noktasının üzerinde tutabilecek yolun altındaki toprak yüzey gibi, nispeten sıcak bir yüzeyle temasları yoktur. Böylece köprü ve viyadükler hava sıcaklıkları düşünce hızla ısı kaybeder. Bunun sonucu olarak hava sıcaklığının donma noktasına düşmesiyle köprü ve viyadüklerin donması arasındaki zaman farkı çok küçüktür. Toprak bir yüzey üzerindeki yolun yüzey sıcaklığı, hava sıcaklıkları -4, - 5 derecelere düşse bile bir süre donma noktasının üzerinde kalabiliyor. Bu özellikle güneydeki yollar için doğrudur. Çünkü soğuk havalar etkili olmadan önce bu yolların olduğu yerlerde hava sıcaklıkları nispeten yüksektir. Bu sıcaklık farkı mevsime göre bazı günler 10 dereceye ulaşabiliyor.  Yer yüzeyi sıcak havalarda depoladığı güneş enerjisi nedeniyle, hava sıcaklığı donma noktasının altına düştüğü zaman, toprak sıcaklığının da donma noktası sıcaklığına kadar soğuması birkaç saat alır. Bu nedenle hava durumlarının günü gününe takip edilmesi ve sürücülerin uygun lastik ve hız sınırları ile hassasiyet göstermesi birçok kazanın meydana gelmesini önleyebilir.

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz