“SİGARA İÇENLERE MÜJDE” DİYEREK…

“SİGARA İÇENLERE MÜJDE” DİYEREK…
19 Şubat 2018 Pazartesi 16:36

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Özellikle son yıllarda sosyal medya üzerinde sahte reklamlarla binlerce kişiyi mağdur eden dolandırıcılar, kurdukları sözde firmalar ile tamamen sahte montajlar yapıp birçok kişiyi kandırarak, hem paralarını alıyor hem de sağlıklarıyla oynuyor. Montajlarda yer alan kişiler ve uzmanlar, konuyla ilgili uyarılarda bulunarak bu tür reklamlara adlanılmaması gerektiğini vurguladı.

Haber Merkezi - Son yıllarda sosyal medyanın avantajlarından ve montaj hilelerinden faydalanılarak, merdiven altı olarak tabir edilen sözde firmaların çatısı altında aldatıcı reklamlar gerçekleştiren dolandırıcılar, işi daha ileri boyutlara getirerek, bu kez de binlerce kişinin sağlığını hiçe saymaya başladı. Konuyla ilgili yurt çapında binlerce kişinin mağdur olduğu öğrenildi.

Gerçeği yansıtmayan açıklamalara inanarak sipariş veren bazı kişiler, fotoğraflarda gösterildiği şekilde karışımların dışında, ne olduğu belli olmayan ürünlerin geldiğini, hiçbir işe yaramadığını ve kullanmadan attıkları yorumlamalarında bulunuyorlar.    

Sosyal medya kullananlar özellikle son bir yıl içerisinde, “Sigara içenlere müjde, katran-zehir ne varsa atıyor, bu macundan bir kaşık yiyeni, 100 paket sigara içse de etkilemiyor, ciğerleri tamamen temizliyor, artık sigara içebilirsiniz, bu karışım ile hiç sigara içmemiş gibi oluyorsunuz, vb…” ve daha onlarca slogan ile doğru olmayan bilgiler vererek neden ve nasıl yapıldığı belli olmayan karışımları, doktorlar haberlerde söylemişçesine montajlı şekilde sunuyorlar. Sosyal medyada tanıtımlarını yapan siteler ve gruplar sayesinde her geçen gün mantar gibi türeyen bu firmaları kuranların binlerce kişiyi mağdur ettikleri öğrenildi.

MEDYATİK KİŞİLERİ SEÇİYORLAR

Sahte reklamlarında genellikle ulusal kanal logolarını, spikerleri ve ünlü doktorları kullanmaktan geri kalmayan sahtekarlara karşı uyarı üstüne uyarı yapılıyor.  Yetkililer, bu tür reklamlara adlanılmaması gerektiğini ifade ederek, biraz dikkat ve araştırma ile bu tür asılsız reklamların ve tavsiyelerin neden olabileceği mağduriyetlerin önüne geçilebileceğini ifade ediyorlar.

Bu aldatıcı reklamlar için en çok seçilen kişilerden Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Karatay, “Sosyal medyada fotoğraflarımı kullanarak çeşitli ürünler satıyorlar. Sanki ben bu ürünleri tavsiye ediyormuş gibi gösteriliyorum. Bazen mesaj atıp soruyorlar. Buradan sesleniyorum. Benim bu reklamlarla alakam yok. İznim dışında fotoğraflarım kullanılıp, alt yazı ile sanki ben açıklamışım gibi aldatıcı tanıtımlarda bulunuyorlar. Bu tür reklamlara itibar gösterilmesin. Birçok reklamda fotoğrafım ile adımın kullanıldığına şahit oldum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Öte yandan haberimizdeki fotoğraflarda teşhir ettiğimiz 100’ün üzerindeki sözde firma isimlerinden sadece bir kaçına yer verdiğimizi hatırlatıyoruz.

Yorumlar
  • Batuhan
    19 Şubat 2018 Pazartesi 16:49

    GERÇEKTEN SİNİR BOZUCU BULUNUYORUM. MİLLETİN CEBİNDEKİ PARAYA GÖZ DİKMEKLE KALMAYIP, SAĞLIĞINI DA HİÇE SAYIYORLAR. BUNLARI DENETLEYEN BİR MERCİ OLMASI GEREKİYOR.Ç ANCA ŞİKAYET ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR YAPILIYOR. ÇOĞU KİŞİ DE ZATEN ŞİKAYET ETMİYOR. FOTOĞRAFLARLA MONTAJ YAPIP İNANANLARIN OLMASI DA ÜZÜCÜ. ONLARDA İŞİNİ DOĞRU YAPMAYANLARDA BUNU HİLELİ ŞEKİLDE FIRSATA ÇEVİRİYORLAR.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz