"Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır" dedi ve...

"Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır" dedi ve...
8 Kasım 2018 Perşembe 15:36

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) önceki dönem Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, 7 kasım Çarşamba, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı’na talip olduğunu resmen açıklayarak başvurusunu yaptı. Bir dönem vekilliği boyunca gerçekleştirdiği çalışmaları hatırlatan Candan; “Yaptıklarım, yapacaklarımın garantisidir” diyerek yeni projeleriyle ilgili başlıklar halinde ip uçları verdi.

Haber Merkezi - AK Parti’de 24. Dönem Zonguldak Milletvekilliği yapan ve birçok projeyi hayata geçiren Prof. Dr. Ercan Candan, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığına Aday Adaylığını başvurusunun ardından, Sivil Toplum Kuruluşları ziyaretine Batı Karadeniz Romanlar Derneği’nden başladı.

7 Kasım 2018 Çarşamba akşam saatlerinde beraberindekilerle birlikte, Karadeniz Ereğli’de, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı E. Kazım Adak ve yönetimini ziyaret etti. Batı Karadeniz Romanlar Derneği çatısı altında kurulan Kadın Kolları Başkanı Çile Atlazoğlu ve bazı yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette, destek isteyen Candan, “Aday adaylığı başvurumuzun ardından seçim çalışmalarına ziyaretlerle başladık. Batı Karadeniz Romanlar Derneği’nden de destek bekliyorum. Karar elbette halkındır. Bize saygı duymak düşer. Bir dönem milletvekilliğim boyunca yaptıklarım ortadadır. Karadeniz Ereğli’de istihdam ve turizmi teşvik edecek yeni faaliyetlerimizi hayata geçirmek için bu fırsatın verilmesini istiyorum” dedi.  

“DÖRT YILDA ANCAK BU KADAR YAPILABİLİRDİ”

Milletvekilliği dönemi boyunca ifade ettiği projelerin büyük bölümünün hayata geçirildiğini, geçirilemeyenlerin ise çeşitli bürokratik engellere takıldığını kaydeden Kdz. Ereğli Belediye Başkanı aday adayı Ercan Candan, şöyle devam etti:

“Milletvekilliğim dönemimde,  Adliye Sarayı, Vergi Dairesi binası, ilçede trafiğin kilit noktalarından biri olan kısımlarında Köprülü yok ve kavşak düzenlemelerinin yanı sıra, eğitim alanında da günümüz standartlarındaki uygun teknoloji ile donatılan 17 okul yapıldı. Bir dönemde ancak bu kadar yapılabilirdi.”

BİT, YAT LİMANI VE DİĞER PROJELER...

Batı Karadeniz Romanlar Derneği ziyaretinde, Başkan Kazım Adak, Kadın Kolları Başkanı Çile Atlazoğlu, yönetim kurulu ile istişarelerde bulunarak, yeni projeleri hakkında fazla detaya girmeden bilgilendirme yapan eski vekil Candan; “Kısa adı BİT olan Belediye İktisadi Teşebbüsleri’ ni Ereğli’de kurmak istiyoruz. Bunu belediyenin kendi alanlarında kurduğu şirketler olarak açabiliriz. İş kolları, sayıları, büyüklükleri ve işe bağlı olarak zamanla yüzlerce kişi bu bünyelerde istihdam edilebilir. Mesela,  Osmanlı Çileği kısa süreliğine ve çok az sayıda çıkıyor. Sonra bitiyor. Talep ve kalite olmasına rağmen şahıslar bir yere kadar çileği tanıtıp, pazarlamasını yapabiliyor. Daha büyük işlere kalkışmaları zor oluyor. İşte Belediye İktisadi Teşebbüsleri burada devreye giriyor. Belediyenin direk olmasa da şirketi olarak yapılabilecek işler var. Bir çalışma ve üründe belediyenin imzası olursa hem daha güvenilir hem de daha kolay olur. Büyüme sağlanır.

Ayrıca, geniş bir sahil şeridine sahip olarak denizi balıkçılık dışında yeterince değerlendiremiyoruz. Oysa ki, Ereğli’de bir yat limanı kurarak, turizm çıtasını yükseltebiliriz. Bu projeden daha önce de bahsetmiştim. Tabi bunun limanın taşınması, yeni limanın faaliyete girmesi ve düzenlemesi gibi çok detayları var. Ereğli’nin yat limanına ihtiyacı vardır ve Belediye Başkanı olursam ilk üzerinde duracağım projelerden biri bu olacaktır. Diğer bir çalışma olarak ta yaklaşık 2 milyon ile geri dönüşüm tesisi kurulup, burada 20-30 kişi istihdam edilebilir ki bu en basitlerinden biridir. Öncelikli çalışmalarımız elimizdeki imkanları değerlendirme noktasında geliştirilecek planlamalar olacak,” şeklinde konuştu.

ADAK: MECLİSE GİDİP-GELDİK, PROJELERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Adak, Ereğli’yi ve bölgenin ihtiyaçlarını iyi bilen biri olarak, daha önceki yaptığı çalışmalardan ötürü de Ercan Candan’a destek sözü vererek; “Batı Karadeniz Romanlar Derneği 2014 yılında kurulmuştu. Bize destek veren, dinleyen, anlatan ve projelerimizi takip eden ilk siz oldunuz. Roman derneği olsak ta tüm kesimlere hitap ediyoruz. Birliği ve beraberliği önemsiyoruz. Bunu sosyal, kültürel çalışmalarımızda da gösterdik. Valilik, Kaymakamlık ve belediye ile entegre olarak çalışıyoruz. Ayrıca, bölge milletvekillerimiz ile de irtibat halindeyiz. Defalarca Meclise gidip geldik. Yönetim Kurulum adına aday adaylığı başvurunuzun hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

BOSTANCI, 130 KİŞİLİK KONUT PROJESİNİ ANLATTI

Batı Karadeniz Romanlar Derneği Genel Sekreteri Abdullah Bostancı’da, 130 aileye hitap edecek konut projesiyle ilgili bilgiler vererek, şöyle dedi: “2017 yılında dernek olarak Rakkas Projesini gerçekleştirdik. Bölgemizin ülkemizin sınırlarını aşarak, sosyal, kültürel ve istihdama yönelik birçok görüşmeler yaptık. Bu konuda çok adım atıldı. Tabii bu projeler ile hemen her şey olacak değil. Zamana ihtiyacımız var. Bu süreçte birlik beraberliğin bozulmaması gerekiyor.  Ereğli’de, çalıştay gerçekleştirdik. İstanbul’da çalıştaya katıldık. Edirne’ye gittik. Makedonya’ya gittik. Projelerimiz dahilinde çıkartılan dergilerde yaptıklarımız ve talepler konusunda detaylar mevcuttur. Bölgedeki yerel yöneticilerle görüşüp çalışmalarımızı anlattık ve çalışmaları hakkında bilgiler edindin. Batı Karadeniz Romanlar Birliği adı altında Zonguldak, Bolu ve Düzce’de bu birliği tesis ettik. Batı Karadeniz’de il ve ilçelere hitap eden bir derneğiz. Bir proje biter diğeri başlar. İki yıldır sosyal konut projesi üzerinde duruyoruz. 130 aileye hitap edecek projenin içerisinde, kültür evi, kafeterya, sosyal alanlar var. İnşallah birlikte açmak nasip olur.  

Sizin çalışmalarınızı ve bizlere verdiğiniz desteği de biliyoruz. Bu kenti çok iyi bilen, uluslararası alanda vizyon sahibi bir kişiliğe sahipsiniz. Milletvekilliğiniz zamanında Afrika’ya kadar gidip, Devletimizi orada temsil ettiniz, Ereğli için istihdam konuları dahil görüşmeler yaptınız. Bunlar unutulmaz.”   

LOSTRA SALONU TALEBİ!    

Ziyarette yer alan geçimini ayakkabı boyacılığı ile sağlayan bazı Roman vatandaşlar, Ercan Candan’a lostra salonu isteklerini yinelediler. 

Hatırlanacağı üzere, geçimini ayakkabı boyacılığı ile sağlayanlara yönelik kapalı bir salon olan lostra, 2005 yılında dönemin Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından çarşıda kurulmuştu. Ancak birkaç ay sonra köprü üzerinin kapatılması çalışmaları kapsamında kaldırılmıştı.   

Yaklaşık bir saat süren ziyaret, Candan’ın Batı Karadeniz Romanlar Derneği’nin çalışmalarının yer aldığı dergilerini incelemesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar
  • Hakan
    10 Kasım 2018 Cumartesi 12:45

    açıklamadan önce boyacı bayrakli Salihin orada foto çekinse de zaten belli olurdu orası gelenek haline geldi. gerçi foto çekilmiş sosyal medyada hayırlı olsun

  • Akiff
    8 Kasım 2018 Perşembe 16:39

    BAŞARILAR ERCAN BEY

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz