“Organik tarıma önem veriyoruz”

“Organik tarıma önem veriyoruz”
3 Mayıs 2017 Çarşamba 18:35

FEDAİ KAÇAR

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Türkoğlu, Alaplı’da organik tarıma önem verdiklerini söyleyerek, “Organik tarım yediğimiz gıdalara içtiğimiz sulara teneffüs ettiğimiz havaya destek vermektedir” dedi.

Haber merkezi - Alaplı Ziraat Odası başkanı Şeref Türkoğlu, organik tarıma önem verildiğini belirterek yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Türkoğlu, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ziraat Odası olarak Alaplı’da Organik tarıma önem vermekteyiz. Alaplı İlçesini Organik ürün bölgesi yapma çabası içindeyiz. Şuanda 12 bin dekar organik fındık, 500 kovan organik bal,15 dekar organik çilek 120 dekar da sebze ve meyve üretilmektedir. Fındığımız Amerika başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerine İhraç edilmektedir. Ankara Ümit köy organik Pazarlarında Şişli, Maltepe, Kartal, Bakırköy, Kadıköy organik pazarlarımızda Cumartesi Pazar günleri satılmaktadır. Busene 500 kovanda Allah ne kadar nasip ederse o kadar balımız olacak. Yine 15 dekar çileğimiz olacak kısmet olursa. Oda olarak görevimiz küçük olan arazilerimizi Pazar payı yüksek olan. Ürünleri bulup üyelerimize tanıtmaktır. Bu hizmetleri geliştirebilmemiz için bölgemizde ot ilacı kullanmamamız gerekmektedir. Ot ilacı atıldığı zaman otlarda kalan ilaçlar güneşte toz oluyor.Tırpan yapan insanın boğazına giriyor.Zaman içinde kanser oluyor Rüzgarda uçuyor tekrar insanların boğazına gidiyor.Yine rahatsızlık yapıyor İlaç atıldığı akşam yağmur yağıyor içtiğimiz suya karışıyor yine rahatsızlık veriyor sonra Arılar ot ilacı atılan çiçeklerden bal yapıyor.Balda zehirli oda tehlikeli ot ilacının zararları saymayla bitmez.sebze ve meyvelere çok zarar vermektedir. Hep beraber el ele vererek ot ilacını İlçemizde kullanılmasına izin vermeyelim. Çare olarak işbirliği yapmamız lazım ot ilacı kullanan kişileri tesbit ederek üyeliklerini bir yıl askıya alıp devlet desteklerinden yararlanamayacak.Bu konuda bütün çiftçilerimizi duyarlı olmasını istiyoruz.

Üyelerimizin ve Belde insanlarımızın zarar görmemesi için çağrımıza riayet edilmesini temenli ederim. Ot ilacı atan çiftçilerimiz Mühendislerimiz tarafından tespit edilecek ziraat odaları kanunun ve yine ilgili maddeleri gereğince üyeliği bir yıl süre ile askıya alınacak bir yıl süre ile odadan belge alamayacak belge alamayınca da destek alamayacak kredi alamayacak konu önemlidir. Bu olumsuzluklara mahal verilmemesi için bütün çiftçilerimize ot ilacı kullanmamalarını önemle rica ederim.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz