17 YILLIK ALAPLI KIZILAY DERNEĞİ KAPATILDI

17 YILLIK ALAPLI KIZILAY DERNEĞİ KAPATILDI
17 Haziran 2017 Cumartesi 16:02

Fedai KAÇAR

Türkiye Kızılay Derneği Alaplı Şubesi, Genel Merkez kararıyla kapatıldığı bildirildi.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

Konuyla ilgili olarak kapatılan Alaplı  Kızılay Derneği’nin Başkanı Hayri Yiğit şunları söyledi, "Genel Merkezin kararı doğrultusunda yurt genelinde 319 şube kapatılmıştır. Bizde geçtiğimiz günlerde Şubemizi kapattık ve demirbaşları teslim ettik. Alaplı şubemiz de kapanan şubeler arasında maalesef yerini aldı. Ama şubemiz kapansa da bizler her zaman dünyanın en büyük iyilik kuruluşu olan Türk Kızılay'ının her zaman yanındayız. Kapatma kararları yasal değil. Bizi kapatabilmeleri için bir suç, sahtecilik ya da yüz kızartıcı bir şey olması lazım. Tüzükteki kapatma kararında da, "Şubeler verimli olamazsa yönetim kurulu kapatır" deniyor. Ancak buradaki kapatılma durumu bununla alakalı değil. Çalışmalarımız aynı şekilde eskisi gibi devam edecektir. Ancak önümüzdeki süreç nasıl işler onu bilemeyiz. Görev yaptığımız süre içerisinde bize her zaman destek olan herkese kan bağışçılarımıza çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE GENELİ 319 ŞUBE KAPATILDI…

Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can imzasıyla ülke genelinde 319 şubeye gönderilen 12 Mayıs tarihli yazıda, söz konusu şubelerin Kızılay'ın misyonunu yerine getiremediği ve aktif olarak faaliyet gösteremediği kaydedildi.

Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Cam imzasıyla kapatılan şubelere gönderilen yazıda şöyle deniliyor:

 “Kurumumuzda gerçekleştirilen denetimler ve yapılan kapasite değerlendirme çalışmalarında ne yazık ki, kimi şubelerimizin Türk Kızılayı’nın misyon, vizyon ve stratejik planı kapsamında Kızılay’ın genel amaçlarına ulaşabilmesi, ilkelerini yayabilmesi, tanıtımının sağlanması ve toplum katında saygınlığını artırabilmesi için etkin ve aktif olarak faaliyet gösteremediği tespit edilmiştir. Bu durumlar Kızılay’ın ulaşmak istediği hedefleri gerçekleştirmesine engel olmakta ve değişimi kaçınılmaz kılmaktadır. Tüm bu hassasiyetler ile Türk Kızılayı ‘2016-2020 Stratejik Planı’nda yer alan ‘Toplumdaki yardım sektöründeki değişen ihtiyaçlara yanıt verecek kurumsal dönüşümü gerçekleştirmek’ ve ‘şube ağlarını harekete geçirmek’ amacını da göz önünde bulundurarak, Genel Merkez Yönetim Kurulumuz, şubenizin kapatılmasına karar vermiştir.”denildi.

KARARA TEPKİ…

Kapatılma kararına tepki gösteren vatandaşlar;  “Alaplı da yaklaşık 17 yıldır hizmet veren Kızılay Derneği artık yok. Zonguldak bölgesinde 11 şubeden biri olan ve diğer şubelerin içinde sadece tek kira veren (su, elektrik vb. ödemeleri de kendileri yapıyorlar) yer olan kan vermede nüfus oranına göre yüzdeliğe vurulduğunda (%6-6,5 oranla) ilk sıralarda yer almasına rağmen Alaplı Şubesi kapatıldı. Alaplı Kızılay Derneği'nin nasıl çalıştığını ve yaptığı o kadar hizmete rağmen neden kapatıldığına anlam veremedik. "dediler.

Bu arada Zonguldak bölgesinde Kdz.Ereğli, Devrek ve Merkez olmak üzere 3 dernek işlevine devam edecek diğer 8 dernek sadece temsilcilik olarak hizmetini sürdürecek.

 

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz