2018’de BÜYÜK DEPREM UYARISI!

2018’de BÜYÜK DEPREM UYARISI!
9 Şubat 2018 Cuma 18:17

DERLEME: Timuçin ÖZAT

Jeoloji bilimcilerine göre, bu yıl Dünya’nın dönme hızının yavaşlaması nedeniyle deprem riski artacak. Sarsıntıların en sık yaşanacağı yerler ise tropik bölgeler ve ekvator çevresi olacak. Riskli fay kuşakları içerisinde yer alan Türkiye ve çevresi de bu ihtimali barındırıyor. Fakat depremlerin artış ya da azalmasında tek sebep dünyanın dönüş hızındaki değişimde değil. Bazı uzmanlar, belirli dönemlerde magma hareketlerine ve gerginlik birikimlerine bağlı olarak suskun ve çok aktif dönemlerin belirli bir bölgede ya da küresel çapta olduğuna da dikkati çekmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Dairesi Başkanlığı’nın son 150 yıllık istatistiksel veri tabanı bazında, Türkiye’de her 2 ila 3 yılda bir hasar yapıcı ve yıkıcı, her 7 ila 8 yılda birde çok yıkıcı deprem yaşanıyor. Türkiye’de her sene orta büyüklükte (5,0 -5,5) sarsıntılar en az bir tane yaşanıyor. Türkiye karasalında 6.0’ın üzerinde büyük deprem en sonra 23 Ekim 2011 Van depremi (7,2) yaşanmıştı. Mayıs 2014 tarihinde Çanakkale- Saros açıklarında 6,5, 2017 yılında  Haziran İzmir- Karaburun 6,2, Temmuz’da da Bodrum-Kos- Ege denizi depremi 6,6 büyüklüğünde meydana gelmişti. Ancak uzmanlar, karasal istatistiklere dikkat çekerek, Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde her an hasar yapıcı nitelikte bir hareketlenmenin olabileceğinin altını çiziyor. 

TEK NEDEN DÜNYANIN DÖNÜŞ HIZINDAKİ DEĞİŞİM DEĞİL!

ABD'deki Colorado Üniversitesi, 2018 yılı için deprem uyarısında bulundu. Yapılan araştırmalara göre, 2018'de Dünya 7,0 ve üzeri büyüklüğündeki depremlerin artış gösterdiği bir periyoda girdi. Bu döngü 5 yılda bir gerçekleşiyor. Depremlerdeki artış sebebi ise “dünyanın dönme hızındaki yavaşlama” olarak açıklanıyor. Bu yavaşlamanın yerkürenin çekirdeğinde değişiklikler yarattığı ve bunun sarsıntılara neden olduğu belirtildi. Ancak sadece sebebin bu olmadığı da kaydedildi.

BÜYÜK DEPREMLER 2017’de ORTALAMANIN ALTINDA OLDU

1900'lü yıllardan beri devam eden bu döngüden en çok etkilenen yerlerin, ekvator ve tropik bölgeler başta olmak üzere bekleniyor. Özellikle bu bölgelerde 20 büyük depremin meydana gelmesi öngörülüyor. Ancak bazı bilim insanları ise somut bir kanıt olmaması nedeniyle durumu ‘tesadüf' olarak nitelendiriyor. Geçen yıl 7 ve üzerinde olan depremlerin sayısı ise toplam 6'ydı.

Ayrıca, depremlerin artış göstermesindeki tek olası neden dünyanın dönüş hızındaki yavaşlama değil. Bilimsel verilere ve güncel araştırmalara göre, dünyanın bazı bölgelerinde bazı dönemlerde depremlerin sayılarında artış ve azalmalar yaşanıyor. Deprem sayılarının azaldığı dönemler, “durgun-suskun-sakin” dönem olarak nitelendirilebiliyor. Ancak her gün hissettiğimiz ya da hissetmediğimiz yüzlerce sarsıntı yaşanıyor. Bunlardan bazılarını anca hassas cihazlar algılıyor.

TÜRKİYE’de…

Türkiye’de de Ege, Doğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere her gün büyüklüğü 1,0-3,5 arasında değişen 30 ila 70 arasında salınım oluşmaktadır.

Türkiye dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem sahası içerisinde bulunmaktadır.  Başlıca büyük fay sistemleri ise, Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu, Ege Graben Sistemleri içerisinde parçalara ayrılmış münferit faylarla birlikte 300’ün üzerinde diri fay olduğu 2012 yılında güncellemesi tamamlanan fay araştırmasında tespit edilmişti.

Depremi yıkamayacağı tek şeyin BİLİNÇ olduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar
  • Filiz Günal
    5 Mayıs 2018 Cumartesi 14:28

    Türkiye deprem bölgesi biz hep bu gerçeği unutuyoruz Yüksek binaların planını yapıyoruzda deprem olursa ne yaparızın planını yapmıyoruz malesef

  • Sibel
    12 Şubat 2018 Pazartesi 22:53

    ÇOK ÜRKÜTÜCÜ ANCAK DEPREM ÇANTASI HAZIRLAMAK GEREK YAPILARIMIZA GÜVENEMİYORUZ

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz