35 YIL ÖNCEYDİ...

35 YIL ÖNCEYDİ...
7 Mart 2018 Çarşamba 17:11

İHA

35 yıl önceki grizu faciasında ölen 103 madenci dualarla anıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi’nde Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü maden ocağında 7 Mart 1983 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren 103 madenci, facianın 35’üncü yıldönümünde dualarla anıldı.

TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü’nde sabah düzenlenen anma törenine Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK Yöneticileri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile madenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, ekonomik amborgaların gündeme geldiği günümüzde taş kömürünün öneminin bir kez daha öne çıktığını belirterek, TTK’nın tarihinin en düşük işçi sayısı ile en düşük üretimini gerçekleştirdiğini, bunun önüne geçilmesi içinde işçi açıklarının bir an önce giderilmesini istedi. Demirci, mecliste alt komisyonda görüşülen ve daha önce Soma ve Ermenek’te meydana gelen maden kazasında haytını kaybedenlerin yakınlarından bir kişinin kamuda istihdam edilmesine yönelik çıkarılan yasanın kapsamının genişletilerek tüm zamanları içerisine alması gerektiğini vurguladı. TSK’nın Afrin’e yönelik düzenlediği operasyonlara madenciler olarak destek verdiklerinin altını çizen Demirci, bu kapsamda kendilerinden Afrin operasyonunda kullanılmak üzere talep edilen aracın temin edildiğini ve bu gün Hatay’a gönderileceğini söyledi. Demirci, bu güne kadar madenlerde hayatlarını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet diledi.

Törende konuşan Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu’da madenlerde kazaların ve üzücü durumların bir daha yaşanmamasını dileyerek 35 yıl önceki faciada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez törende Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın kendilerine sahil bandında madenci evi yapılması yönünde söz verdiğini ve madenci evi ihalesinin bu hafta sonu gerçekleştirileceğini belirtti.

Tören Kur’an-ı Kerim okunması ve dua yapılması ile sona erdi.Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz