45 yıl önce Kıbrıs’ta savaştığı askerlerini arıyor

45 yıl önce Kıbrıs’ta savaştığı askerlerini arıyor
6 Nisan 2018 Cuma 17:58

İHA

Samsun’da yaşayan Kıbrıs gazisi 66 yaşındaki Mehmet Karalı, 45 yıldır Kıbrıs’ta birlikte savaştığı askerlerini arıyor.

45 yıl önce askeri okuldan astsubay olarak mezun olan ve mesleğin ilk yıllarında Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan Mehmet Karalı, Kıbrıs anılarını anlatan bir kitap yazdı. Kitabında özellikle çok sevdiği askeri Hüseyin’den bahseden Kıbrıs gazisi, 45 yıldır her yerde birlikte savaştığı askerlerini arıyor. Kıbrıs’ta askerleriyle birlikte birçok kez ölümden döndüklerini anlatan Karalı, “Ben Kıbrıs’tan önce Sarıkamış’ta astsubay olarak görevliydim. 16 Temmuz tarihinde Sarıkamış’ta benimle birlikte bulunan 11 astsubayın Kıbrıs’a gitme emri geldi. Bunun üzerine Kıbrıs’a gittik. Biz Lefkoşa’ya helikopterle indiğimizde Rumlar bizi büyük bir ateş altına almıştı. Arazide askerleri toparlayarak orada bir mevzi aldık. Tam o sırada benim mevzimin önüne bir top mermisi düştü. O gürültü ile ben kendimi öldüm zannettim. O mermi bana isabet etti diye düşündüm. Daha sonra şoka girmiştim ve askerim beni omzumdan tutarak 'Komutanım' diye seslendi. Ben de kendime geldiğimde ölmediğimi anladım” dedi. 

“Kitabımı film yapsınlar” 
Kıbrıs’taki anılarını kitaba döktüğünü belirten Karalı, “Ben bu kitabı yazmaya başladığımda savaşa girmiş gibi bir hal alıyordum. Bu da beni çok yoruyordu. Geceleri kalkıp bazı notlar alırdım. Bu kitabı yaklaşık olarak 4 yılda yazdım. Bütün anılarımı bu kitapta biriktirdim. Ben bu kitabımın senaryoya çevrilerek film yapılmasını istiyorum. Ayla filmi gibi benim de askerim Hüseyin’i ve diğer askerlerimi bulamayışımın bir film haline getirilmesini istiyorum. Askerlerimi çok bekledim, mutlaka gelirler beni bulurlar diye ama gelmediler. Askerlerim arasında Hüseyin vardı. Zonguldaklı idi. Ben Zonguldak’a gittim onu bulmak için ben de bulamadım. 45 yıldır askerimi arıyorum ama bulamıyorum. Diğer askerlerimi de bulamadım. Bulduğumda çok duygulanırım. Onlara sarılır öperim, hatta ağlarım” diye konuştu. 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz