6 YIL ÖNCE BUGÜNDÜ…

6 YIL ÖNCE BUGÜNDÜ…
6 Nisan 2018 Cuma 12:28

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde, 6 Nisan 2012 tarihinde köprünün çökmesiyle yaşanan faciada, Filyos Çayının serin sularında hayatını kaybeden 15 kişiden 4’ünün cesedine ulaşılamamıştı.

Haber merkezi – 6 sene önce Çaycuma’da meydana gelen ve günlerce ülkenin gündeminde kalan köprü faciasında, dönemin Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen’in babası 79 yaşındaki Kemal Gülşen ve yeğeninin de aralarında bulunduğu 15 kişi, ırmağa gömülen minibüste ve köprüden yürüyenler yaşamını yitirmişti. Çöken kısmın yakınından çıkartılan minibüs ve çevrede yapılan aramalarda 11 kişinin cesedine ulaşılmıştı. Ancak aradan geçen 6 seneye rağmen 4 kişiye ulaşılamadı. O esnada minibüsün içerisine 11, yaya olarak ta 4 kişi köprünün çöken kısmında yürüdüğü öğrenilmişti.

SORUŞTURMA İZNİ ÇIKMAMIŞTI

250 metre uzunluğundaki köprünün yaklaşık 50 metresinde yaşanan çökmenin ardından, başlayan ihmal tartışmaları sebebiyle konu yargıya taşınsa da,  3 yıl süren araştırmanın ardından soruşturma izni verilmeyince, 2015 yılında dosya kapandı.

Çaycuma Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişi raporuna göre olayda kusurları bulunmasına rağmen soruşturma izni verilmeyen Çaycuma Belediyesi, Karayolları 15’inci Bölge Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri (DSİ) Şube Müdürlüğü görevlileri hakkında işlem yapılmasına yer olmadığına karar vermişti.

Dosyanın kapanmasının ardından yakınlarını kaybedenler karara tepki göstermişlerdi.

DUALARLA ANILDILAR

Faciada hayatını kaybeden 15 kişi, 6 Nisan Cuma öğleden sonra dualarla anıldı.

Çaycuma Belediyesi'nin köprünün girişinde yaptırdığı 6 Nisan Anıtı'nda anma töreni düzenlendi. Törene, Kaymakam Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı CHP'li Bülent Kantarcı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, İlçe Müftüsü Mahut Rauf Arcaklıoğlu, faciada hayatını kaybedenlerin aileleri ve ilçe halkı katıldı. Faciada yaşamını yitirenler için Kuran-ı Kerim ve ilahiler okunduktan sonra dualar okundu.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarının da törende yer aldığı öğrenildi.   

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz