6 yıllık projede sona doğru...

6 yıllık projede sona doğru...
11 Ekim 2018 Perşembe 15:10

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti (ZGC) nin öncülüğünde yıllardır çaba sarf edilen, yerel yönetim ve siyasiler ile istişareler gerçekleştirilerek hayata geçirilen TOKİ projesinin büyük bölümünün tamamlandığı açıklandı. Cemiyet Başkanı Akbıyık, “İnşaatların kabası tamamlandı. Müteahhit firma yetkililerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda, hava koşullarının uygun olması durumunda, alt yapı-üst yapı, çevre ve detay çalışmalarının yıl başına kadar tamamlanması bekleniyor. Teslimat ise, yaklaşık 7 ay sonra” dedi.

Haber Merkezi -Zonguldaklı gazetecileri konut sahibi yapma projesinde sona yaklaşıldı. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Zonguldak, Terakki Mahallesi’nde iki parsel alan üzerinde toplam 9 bin metrekarede, basın sitesi projesinin, ihaleyi alan Karakoç firması tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Başkan Akbıyık: “ Bu proje altı yıllık bir uğraşın sonucudur. Görüşmelerimizi sadece Zonguldak’ta sürdürmedik. Arkadaşlarımızla birlikte Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti olarak defalarca Ankara’ya gittik. Yerel yöneticilerimiz ve siyasilerimiz çok yardımcı oldular. Yaklaşık altı senedir devam eden çalışmalar sonucu gazetecileri konut sahibi yapma projesinde çok yoğun uğraştık. Başta şuan ki valimiz Sayın Ahmet Çınar, bir önceki valimiz Sayın Ali Kaban ve daha önceki valimiz Sayın Erol Ayyıldız olmak üzere, eski Meclis Başkanımız Köksal Toptan, Zonguldak Milletvekillerimiz, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, BİK Zonguldak Şube Müdürlüğü Defterdar, Çevre Şehircilik Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Milli Emlak ve İmar Müdürlüğü olmak üzere tüm emeği geçenlere de teşekkür ediyorum” dedi.

AKBIYIK: KOLAY OLMADI

Proje sürecini anlatan ve dairelerin tamamen bitirilmesinin ardından örnek daire çalışmasının da olacağını kaydeden Akbıyık, şöyle devam etti: “Zonguldak basın sitesi projemizi biz 2012’in Ağustos ayı mübarek ramazan günü iftardaki bütün meslektaşlarımızla paylaşmıştık. Zonguldak’taki gazeteci arkadaşlarımızın ev ve konuk sahibi olmasını cani gönülden istemiştik. Çok mesafeler aldık. Büyük bir ekip çalışmasıydı. O dönemde milletvekilimiz, TBMM Meclis Başkanımız Köksal Toptan Ankara’da yardımcı oldu.  

Toplu Konut İdaresi Başkanı ve yardımcılarıyla görüştürdü. başvurularımızı yaptırmamızı sağladı. Bu konuda o dönemin valisi Erol Ayyıldız hemen bizim dilekçemizi aldı ve TOKİ basın sitemizin direk başlangıcı olmuştur. Ankara’da bu süreci takip ettik. Plan ve projelerimiz yapıldı. TOKİ’nin kendi yerine biz talip olduk. TOKİ’deki yetkililerin bile unuttuğu bir araziyi tozlu raflardan aldık ve hayata geçirdik.

SIKINTILI SÜREÇLER PROJEYİ GECİKTİRDİ

Maalesef,  17-25 Aralık 2013 tarihlerinde yaşanan ve ülkemize kaos amacı ile kurulan tezgah, Türkiye’de bir süreliğine sıkıntılı sürecin yaşanmasına neden olmuştu. En çokta o dönem Çevre Şehircilik Bakanlığını ve o bakanlığa bağlı kurumları etkilemişti. O dönem bizimde projemiz bu olumsuz yaşanan durumlardan etkilendi. O sıralar projeler tamamen durdu ve tekrar başa dönüldü. Yeniden Sayın Valimiz Ali Kaban tekrar bizler için girişimlerde bulundu. TOKİ de de yeni yapılanma olmuştu. İstanbul merkez Halkalı yönetim merkezi hayata geçmişti. Biz Ankara’daydık, sonra İstanbul’a bağlandık. Bu süreçte Vali Ali Kaban’ın destekleriyle, TOKİ projemiz yeniden başlangıç yaptı. Çünkü biz imar durumuna kadar, zemin etütleri dahil tüm altyapı çalışmalarını hazırlamıştık. Yerel yöneticilerimize, milletvekillerimize tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, tüm daire müdürlerinin de desteğini aldık. Basınımıza sahip çıktılar. Bizde cemiyet olarak görevimizi yaptık. Emeği geçen herkese teşekkürler. Sitede binalarımızın yükselmesini görmenin, bunca yıllık emeğin karşılığını almak muhteşem bir duygu ki ifadelerimin bile yetersiz kaldığını düşünüyorum.

110 GAZETECİ AİLELERİYLE AYNI SİTEDE OLACAK

Konuyla ilgili Türkiye’de  böyle bir projeyi hayata geçiren cemiyet sayısının çok az olduğunu, Zonguldak basınına özel sitede, bahçe ve parkların olacağını, alt yapının büyük bölümünün bitirildiğini kaydeden ZGC Başkanı Akbıyık, sitenin Bülent Ecevit Üniversitesi’ne (BEÜ) 700 metre, il merkezine de yaklaşık 1 kilometre mesafede olduğunu söyleyerek:  

“Türkiye’de de örnek bir proje oldu böyle bir projeyi hayata geçiren cemiyet sayısı, en fazla beş bile olmamıştır. Bizim özel bir durumumuz var, kendimize ait bir site, hatta bize üzülmez konutlarından 100 daire verdiler, kabul etmedik. Bize ait olan bir yer, orada sosyal donatılarımız olacak, kamelyamız,  otoparkımız olacak, şuan etraf çevrilmiş durumda, bugün itibariyle yüzde ellisinden fazlası bitmiş konumda.

İnşaatta büyük bir ilerleme mevcut. Şu anda projemizin Kaba işleri bitmiş ve ince işlere başlanılmıştır. 110 dairemiz ve 95 daireye yakın daire sahibi mevcut. Geri kalan 15 daire içinde başvuruları aldık bu şekilde TOKİ de 110 dairemize sahip olacağız. Kura çekimi için TOKİ’den gelecekler ve noter huzurunda kura çekimimiz gerçekleşecek.

2+1 – 3+1 İÇİN PEŞİNAT ve TAKSİT ÖDEMELERİ

Ödeme konusunda sıkıntı yaşayan ya da çıkmak isteyen arkadaşlarımız varsa meslektaşlarımız arasından talepte bulunan yedek arkadaşlarımızı devreye sokacağız. Burada bizim için önemli olan gazeteci arkadaşlarımızın üyelerimizin yer almasıdır. Yakında kura çekimi yapılacak ve ikinci sözleşme ücretlerimiz yatırılacak. Kesin anlaşmayı hayata geçireceğiz. 2+1’ler için 15 bine yakın bir para yatacak. 3+1’ler içinde 18 bine yakın bir para yatacak ve ev tesliminden 4 ay sonra ödemeler başlayacak. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti basın sitesiyle ikinci ödemeyi yaptıktan sonra 2+1’lerde vadelerimiz 15 yıl, 3+1 dairelerde vadesi 10 yıl. 2+1’lerde ödeme taksitimiz 600-700 TL olması planlıyor 3+1’lerde ödeme taksitinin 900-999 TL olması planlıyor. Tabi konuyla ilgili tekrar TOKİ yetkilileriyle görüşülecek ve farklı bir ara ödeme olmayacağını buradan belirtebiliriz. Daha önceden yatırdığımız ön ödeme olarak 4 bin ve 6 bin TL’miz var, bunları eklediğimiz zaman 18 bin ve 24 bin civarında bir ücrete peşin ödeme tekabül ediyor. Ülkemiz olağanüstü döviz kur yükselişinden geçiyor, bizim ihalemiz 2017 yılının sonunda yapıldı maliyetler çok yükseldi. O dönemde yapılması bizim için çok büyük bir şans oldu, bugünlerde yapılsaydı bunun 2 kat üzerini görebilirdik diye düşünüyorum. Yerimiz çok güzel deniz manzaralı doğası var kente uzaklığı bir kilometreyi geçmiyor. Toplu taşıma ulaşımı var. Altyapımız var doğalgazından içme suyuna ve elektrikler tesisatlarına kadar şuanda yapılmış durumda. Bizimle beraber bir yaşam alanı olacak 10 aylık bir inşaat süresi oldu müteahhidimiz de çok güçlü bir firma, hızlı çalışıyorlar. 6 blokta 170 çalışan var. Mayıs 2019’da bize teslim etmeleri gerekiyor” bilgilerine yer verdi.

DEVAM EDECEĞİZ…

Projelerin devamının geleceğinin sinyallerini veren Akbıyık, şunları söyledi: “Emeği geçen bütün yetkili ve ilgililere teşekkür ediyoruz. Bugün ki valimiz Ahmet Çınar da bize çok büyük destek veriyor her zaman yanımızda bizlerin istek ve taleplerini de karşılıyor. Zonguldak Basın sitesi hayırlı ve uğurlu olsun diyorum, hepimize orada oturmayı inşallah Allah nasip etsin. Arkadaşlarımız bugünden paralarını hazırlasınlar, kesin sözleşmeyi yaparken çok uzun bir süre verilmeyecek. Cemiyet olarak böyle bir görev yaptığımız için mutluyuz ve gururluyuz. TOKİ’yle görüşmelerimizde bir toplu konut açma isteğimizde tekrar yardımcı olacaklarını belirttiler. Gerekli talebi toplayabilirsek basın sitesinin ikinci etabıyla ilgili proje hazırlamayı düşünürüz. Sadece Zonguldak değil, Ereğli, Alaplı ve diğer ilçelerdeki arkadaşlarımızda aynı sitede ev sahibi olabilir. İhtiyaca göre gerekli görüşmelerimiz yapılacak. Konut projesi yaptık ama bizim birçok projelerimiz var ve sadece konut değil meslektaşlarımızın her türlü istek ve taleplerine göre hareket ediyoruz. Bizler sadece gazetecilerimize yönelik değil gazete sahiplerine ve gazete çalışanlarına yönelik çalışma yapıyoruz. Kentimizin de gelişimine ve büyümesi için de bizler için çok önemlidir. Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı eğer kurulur ki bugünlerde kurulma aşamasında hayata geçerse Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Zonguldak ve Batı Karadeniz Bölgesi Müdürlüğünü de buraya almaya çalışacağız.”

Yorumlar
  • pIRAĞI
    11 Ekim 2018 Perşembe 15:26

    İYİ ÇALIŞMALAR ANCAK SADECE ZONGULDAK VE BASINA ÖZEL BİR PROJE NORMAL EMEKLİLER İÇİNDE TOKİ OLACAKTI ÇEKLİŞLER OLMUŞTU ASKIDA KALDI ALİBA BUNUNLA İLGİDE HABER BEKLİYORUZ EMEKLİLER DAHA KAÇ YIL YAŞAYACAKLAR Kİ BU PROJE BU KADAR GECİKİYOR

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz