7 bin öğretmen, 100 bin öğrenci ders başı yaptı

7 bin öğretmen, 100 bin öğrenci ders başı yaptı
17 Eylül 2018 Pazartesi 19:30

Yenihaber

Zonguldak Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, Zonguldak ve ilçelerinde toplan, 461 okulda, 100 bin öğrenci ve 7 bine yakın öğretmenin ilk derslerini gerçekleştirdiğini belirtti.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, 17 Eylül Pazartesi başlayan 2018-19 Eğitim Öğretim yılının 14 Haziran 2019’da sona ereceğini ifade etti.

Öğrencilere, velilere ve öğretmenlere seslenen Kapıcı, şunları kaydetti:

“Bu eğitim öğretim yılında,  Zonguldak ilimiz 461 okulumuzda, 4.683 derslikte 7 bine yakın öğretmen kadromuz ve 100 bin öğrencimizle eğitime başladık. Bakanlığımız bünyesinde, öğlen yemekleri verilmek suretiyle taşımalı eğitimimiz tüm ilimizde devam edecektir. Merkez ilçede temel eğitimde taşıma ve yemek hizmetleri bugün itibariyle verilecektir. Ortaöğretimde ise 24 Eylül’ den itibaren taşımalı ve yemek hizmetleri verilmeye başlanacaktır.

       Değerli Öğretmenlerim, eğitim meşakkatli bir yoldur. Özveri ister. Samimi olmayı gerektirir. Ve her şeyden öncesi eğitim sabır işidir. 

     Eğitim verdiğiniz bu yavrularınızı hiçbir zaman küçük olarak görmeyin. Onlara bir birey, yetişkin gibi davranın. Onları dinleyin ve önemli hususlarında onları övün. Onlara gurur kırıcı sözler söylemeyin. Onları geleceğimizin birer Atatürk’ ü olarak yetiştirin.

    Onlara adaletli davranın ki adaleti öğrensinler. Onlara vicdanlı olun ki, vicdanlı olmayı öğrensinler. Onlara özgürlüğün kıymetini öğretin ki, özgür olmak için mücadele etsinler. Kısacası erdemi, ahlakı, her türlü kutsal değeri sizinle yaşayarak öğrensinler.

     Değerli Veliler, eğitim sadece okulda verilen bir davranış değildir. Evde ve sokakta her alanda verildiğini unutmayın. Okulda verilen davranışlar, evde ve sokakta pekiştirilmediğinde kalıcı davranışlara dönüşmez.

     Sayın velilerim, okula yeni başlayan öğrencilerimiz, bir hafta uyum eğitimine tabi oldular. Yarından itibaren bütün velilerimizin sınıf ortamından ve okul ortamından uzaklaşmasını rica ediyorum. Artık bu yavrularımız bize emanettir.

     Saygıdeğer Velilerimiz, bize ve öğretmenlerimize güvenin.  Lütfen sınıfın huzurunu bozacak davranışlardan kaçının. Öğretmenlerimin sınıf hâkimiyetlerini bozacak davranışlarda bulunmayın ve okul yönetimlerimizle uyum ve işbirliği halinde olun. Unutmayın ki başkasının çocuklarının başarısıyla övünen tek meslek grubu öğretmenlerdir.

     Sayın Veliler, çocuklarımızın daha çok Matematiğe daha çok Türkçeye daha çok Sosyal Bilgilerine ihtiyacı yok. Çocuklarımızın çocuk gibi yaşamaya ihtiyacı var. Onları bir yarış atı gibi yarıştırmayın. Unutmayın ki, zamanı gelmeyen yumurta çatlamaz ve zamanı gelmeyince kuş yuvadan uçmaz.

      Değerli Zonguldaklılar, eğitim ortamını bir habitat olarak değerlendirmeliyiz. Zonguldak’ımızdaki başarılar bireyselden öteye gidememektedir. Bu artık değişmelidir. Bunun için de bu şehirde yaşayan her insan bu taşın altına elini koymalıdır. Eğitimde var olan eksikliler bir kişiyle veya birkaç kişiyle düzelmez. Topyekûn çalışma gerektirir. Çocuk sokağa çıktığında aldığı eğitimi sokakta da görmelidir. Yerde çöp görürse, sokakta yanlış cümleler ve davranışlar görürse, evinde farklı uygulamalar görürse bu eğitimi sekteye uğratır.

      Değerli Basın Mensupları, bu kadar büyük bir camiada mutlaka yanlış yapanlar olacaktır. Bu yanlış yapanlardan yola çıkarak bütün eğitim camiasını karalamak doğru değildir. Bizle hiçbir zaman yanlışın yanında olmadık ve olmayacağız. Şunu unutmayın ki; bu kurumun güzelliklerini de görmek ve yazmak sizin elinizdedir. Bu bağlamda sizlerin de desteğine ihtiyacımız vardır.

      Ülkemizin gelecek vizyonuna ulaşması için, Zonguldak olarak üstümüze düşen görevi, eğitimde hedeflenen başarıya ulaşarak yapacağımıza inanıyoruz.  “Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır.” diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ‘ ün belirttiği gibi bu davada öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Biz öğretmenlerimize, kadromuza güveniyoruz. Öğrencilerimizden çalışma anlamında, velilerimizden de ilgi anlamında daha çok gayret bekliyoruz.

      2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyor, saygı ve sevgilerimle sizi selamlıyorum.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz