ADLİYE ÖNÜNDE “KADINA ŞİDDET” İSYANI!

ADLİYE ÖNÜNDE “KADINA ŞİDDET” İSYANI!
14 Haziran 2018 Perşembe 00:19

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Karadeniz Ereğli ilçesinde, eşine şiddet uyguladığı iddia edilen kişinin serbest bırakılması tepkiye neden oldu. Kdz. Ereğli Kadın Platformu ve KESK Zonguldak Şubesi Platformu üyeleri Adliye Sarayı önünde durumu protesto etti.

Haber merkezi - Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı olmasına rağmen eşi Y.Ö’yü yaraladığı iddia edilen A.Ö’nün ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılması kadınları adeta isyan ettirdi.

Karadeniz Ereğli Kadın Platformu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Zonguldak Şubesi Platformu üyeleri Kdz. Ereğli Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaparak durumu protesto etti.   

Grubun sözcüsü olarak ortak açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Kdz. Ereğli Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Duygu Aydın şu ifadelere yer verdi:

“Her gün bir yakını tarafından herkesin gözü önünde katledilen bir kadın haberi alıyoruz. Bu kadınlar farklı mesleklerden, farklı coğrafyalardan. Hepsinin ortak noktası ataerkil toplumumuzda yok sayılmaları, seslerini duyuramayışları, güvenlik ihmalleri kağıt üstünde kalan yasalar… Kadına yönelik şiddet bireysel bir sorun değil ciddi bir toplum sorunudur.

‘ADLİYE ÖNÜNDE YARALADI’

8 Haziran 2018 tarihinde, Karadeniz Ereğli’de bir kadın arkadaşımız boşanmak istediği eşi tarafından saldırıya uğramıştır. Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı olmasına rağmen A.Ö., arkadaşımız Y.Ö’nün çalıştığı kuruma rahatlıkla gidebilmiştir. Aynı gün A.Ö., saat 17:00 gibi kiraladığı araçla adliye önünde Y.Ö. yü öldürme amacıyla kasıtlı olarak arkadan çarpıp kaçmıştır. Acilen hastaneye kaldırılan Y.Ö. ciddi şekilde yaralanmıştır. Belinde, kaburgalarında, köprücük kemiklerinde kırıklar, akciğerinde de kanama olduğu tespit edilmişti.

‘SERBEST BIRAKILDI ve...’

Hakkında yakalama kararı çıkarılan A.Ö. 10 Haziran’da ifade vermeye gitmiş ancak ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Serbest bırakılan saldırgan hala mesajla taciz etmeye devam etmektedir.

Birçok suçtan sabıka kaydı bulunan ve geçen aya kadar da tutuklu olan A.Ö. cezaevinden sağlık sorunu nedeniyle infaz erteleme kararıyla Mayıs ayında tedavi amaçlı 6 aylığına çıkarılmıştır.

Şu an Y.Ö. nün can güvenliği yoktur. Arkadaşımıza 7/24 koruma verilmemiştir.

Kanunlar kadını değil erkeği koruyor. Adaletin sağlanması, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için daha kaç kadın ölmeli? Kaç kadın işkence görmeli? Kaç kadın tacize, tecavüze uğramalı? Buradan kadınlar olarak bir kez daha haykırıyoruz. Artık yeter! Öldürülmek istemiyoruz. Devlet bu katliamları durdurmak için daha ne bekliyor? Güvenlik güçleri ve yetkili makamları görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Kağıt üstünde kalması muhtemel yasalar değil acil önlemler istiyoruz. Arkadaşımız Y.Ö. yü koruma talep ediyoruz. Gerekli tedbirler alınmalıdır.

Bir kadının daha gözümüzün önünde katledilmesine izin vermeyeceğiz. Suçlu A.Ö. gerekli cezayı alana kadar Karadeniz Ereğli Kadın Platformu olarak davanın takipçisiyiz.”

Önceki gün gerçekleştirilen protesto ve basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

Öye yandan, eşi tarafından yaralandığı iddia edilen Y.Ö.'nün tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

 

Yorumlar
  • Yasemin
    14 Haziran 2018 Perşembe 01:05

    KİM ÖLDÜRÜLMEK İSTER Kİ O PANKARTTA NE ÖYLE NEYSE DİKKAT ÇEKİLMEK İSTENEN KONU BELLİ YILLARDIR SÜRE GELEN BİR DÖNGÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜ

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz