AGSİDER’DEN 5. BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

AGSİDER’DEN 5. BİLGİ  VE KÜLTÜR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ
14 Haziran 2017 Çarşamba 16:48

Yenihaber

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde faaliyet gösteren Alaplı Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (AGSİDER) tarafından Ufka Yolculuk-5 Kur’an Kerim Meali Bilgi yarışmasında dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi.

Alaplı Anadolu Lisesi Konferans salonunda düzenlenen ödül törenine Alaplı Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik, Alaplı Müftüsü Mehmet Bektaş, Kredi Yurtlar Kurumu(YURT-KUR) Alaplı Müdürü Erhan Yavaş, AGSİDER Başkanı Rahim Kara, yönetim kurulu üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Kur’an tilavetinin ardından ödül töreninde konuşan Alaplı Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (AGSİDER) Başkanı Rahim Kara, “Bundan beş yıl önce başlayan «Ufka yolculuk yarışmamızın» bu seneki finalini Türkiye’de ve dünyada olduğu gibi Alaplı’da da gerçekleştirilen güzel bir sınav ile başarıyla tamamladık. Yarışmamızın en büyük özelliği kaybedenin olmamasıdır.

Nüfusunun %99’u Müslüman olan ülkemizde Kur’an-ı anlayarak okuyan sayısının yetersiz olduğunun tespitinden ötürü herkesin; Kur’an-ı okuması, okuyanların ise daha derinlemesine bilgi sahibi olması ve bilgisini sınaması için bu seneki konumuz Kur’an-ı Kerim meali olarak belirlenmiştir Türkiye ve Bölgemize Ait Veriler Bu seneki Ufka Yolculuk Meal Yarışması bölgemizde; Server Gençlik ve Spor Kulübünün sponsorluğunda, Zonguldak Civa Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü protokolü ile Alaplı’da (AGSİDER) Ereğli’de (SEÇDER), Çaycuma’da (AHYAR) ve Merkezde (ZOGED) katılımı ile organize edilmiştir. Dünyada 75 ülke ve Türkiye’de yapılan yarışma: 81 ilde, 853 ilçede, 253 ceza evinde, 2626 binada, 17.050 gönüllü gözetme eşliğinde yapılmıştır. Türkiye genelindeki toplam katılım 588 bin 178 kişidir.

Zonguldak Bölgesinde ise: 17 Sınav Merkezinde 6538 Kayıtlı Yarışmacı ile yarışma başarıyla organize edilmiştir. Alaplı İlçesindeki Yarışma Ufka Yolculuk 5 Yarışması; Beş adet sınav merkezindeyapılmış olup: Endüstri Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Karşıyaka Ortaokulu, Çatak İlköğretim Okulu, Gümeli İlköğretim Okulu 65 adet gönüllü gözetmen eşliğinde 831 adet yarışmacının katılımında başarıyla gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz Bu kadar çaba, mücadele neden? Bu yarışma neyi hedefliyor? Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, Halkımızı ve özellikle gençlerimizi sahih kaynaklar ile buluşturmaktır. Türkiye Geneli Yapılan Değerlendirmede-Alaplı Başarısı (A) kategorisinde Zonguldak ikinciliği, İkinci olan yarışmacı (Sn. Enes Yahya ÖZDEMİR) Türkiye 74.’sü (B) kategorisinde Zonguldak birinci ve ikinciliği Birinci olan yarışmacı (Sn. Semanur ARIKAN) Türkiye 21.’si ve ikinci olan yarışmacı ise Dilara Yıldız, Türkiye 36.’sı olmuştur.(D) kategorisinde Zonguldak üçüncülüğü ,(E)kategorisinde Zonguldak ikinciliği ve üçüncülüğü İlde verilen 15 adet ödülün toplam 6 tanesini almanın haklı gururunu yaşıyoruz. (F) kategorisinde (İHTİSAS) Zonguldak Merkezden yarışmaya katılan Sn. Kadir Emrah Divanoğlu Türkiye üçüncüsü olmuştur. Bu sonuç bölgedeki diğer kulüplere Türkiye derecesinin bir hayal olmadığını göstermesi açısından çok manidardır. Ayrıca, söz konusu başarının, bundan sonraki Ufka Yolculuk yarışmalarında Alaplı’nın alacağı Türkiye ödüllerinin ayak seslerine işaret ettiği kanaatindeyim. Bu Feryada Kulak Verelim! Buradan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cevat Çevik’in nezdinde tüm okul müdürleri ve yarışma ile ilgilenen tüm öğretmenlerime seslenmek istiyorum. Elde edilen bu tabloyu bir üst seviyeye çıkartalım.

Kategori bazınca Türkiye dereceli öğrenci yetiştirelim. Bu duyguyu gelin birlikte tadalım. Hediyemizi almaya güle oynaya gelin birlikte gidelim. Bu hedefin arka planında sizlerin adanmışlığı, sizlerin fedakârlığı, sizlerin mücadele ve gayreti yatıyor. Bu konuda bize verilecek her türlü görevi seve seve yerine getireceğimizin sözünü şimdiden vermek isteriz. Şükran İfadesi. Yarışmaya katılmak için müracaat edip Kur’an-ı Kerimi anlayarak okumaya gayret eden tüm yarışmacılarımıza, Onları motive edip destek veren ailelerine, öğretmenlerine, Yarışma organizasyonunda görev alan gönüllü arkadaşlarımıza, Sınavda görev alan gözetmenlerimize, Sınav salonlarını tahsis eden İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cevat Çevik başta olmak üzere okul müdürleri ve idarecilerine, Alaplı KYK Müdürü Erhan Yavaş’a, İlçe Müftümüz Mehmet Bektaş’a Organizasyonun başından itibaren son anına kadar yaptığımız etkinlikleri duyuran değerli basınımıza, İlçe ödül törenimize teşriflerinizden ötürü siz değerli katılımcılarımıza, Ödül törenimizde konuşma yapmasını teklif ettiğimizde kırmayarak bizleri onurlandıran Cevat Çevik’e Ödül törenimize maddi manevi katkı vermekten kaçınmayan sponsorlarımıza Şükranlarımı arz ediyoruz. Konuşmamı sözlerin en güzeli ile bitirmek istiyorum! «Elif, Lâm, Râ. Bu (Kur’an, öyle) bir Kitab’dır ki, onu sana; insanları Rablerinin izniyle (her türlü kişisel ve toplumsal) karanlıklardan aydınlığa; eşsiz galip ve övgüye layık olan (Allah’)ınyoluna çıkarman için indirdik. Bu çerçevede hareket edebilmeyi Mevla cümlemize nasip eylesin” dedi.

Alaplı Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik’te derece elde eden yarışmacılara ve yarışmayı düzenleyen AGSİDER Başkanı Rahim Kara, yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.
Alaplı Müftüsü Mehmet Bektaş’ın duasının ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz