ALAPLI’NIN 30 YIL DERSLİK SORUNU OLMAYACAK

ALAPLI’NIN 30 YIL DERSLİK SORUNU OLMAYACAK
30 Kasım 2017 Perşembe 22:55

Hasan Haşıl

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik ile birlikte Alaplı’da ikili eğitimden tekli eğitime geçilmesi noktasında yapılan çalışmalar sonucunda Alaplı Atatürk Ortaokulu, Karşıyaka Anaokulu, Çatak İlkokulu, Ahmet Zeki Atalay Ortaokulu, Alaplı Özel Bahçeşehir gibi kazandırılan yeni okullar ile eğitim çıtası yükseldi. Devam eden ve planlanan eğitim yatırımlarının da hayata geçirilmesi ile Alaplı’nın 30 yıl derslik sıkıntısı olmayacak.

Alaplı Milli Eğitim Müdürlüğüne yaklaşık bir yıl önce atanan Cevat Çevik ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nun ilçeye yeni okullar kazandırmak, ikili eğitimden tekli eğitime geçilmesi noktasında eğitim çıtasının yükseltilmesi için yaptığı girişimler ve çalışmalar meyvesini verdi. İlçede tamamlanan, başlatılan ve planlanan eğitim yatırımları ile ilçe merkezinde yüzde 95 oranında tekli eğitime geçilirken, Devam eden ve planlanan eğitim yatırımları ile Alaplı’nın 30 yıl derslik sıkıntısının çözülmesi hedefleniyor.

 ÇATUROĞLU’NA TEŞEKKÜR

Alaplı Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik, “Yukarıda sayılan ve uygulamaya giren çalışmalar haricinde Alaplı Milli Eğitim olarak eğitim kalitesini arttırıcı çalışmalarımız devam edecektir.

Alaplı milli Eğitim Müdürlüğü olarak, 30 yıl içinde olabilecek derslik sorunlarımızı, projeler bittiğinde çözmüş olacağız. Bu çalışmalarda bizlerden desteğini esirgemeyen başta Zonguldak Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu olmak üzere, tüm yetkililere teşekkürü borç bilirim” dedi.

 Alaplı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında ilçede eğitim ve öğretime açılan, yapımı devam eden ve planlanan yatırımları ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

İlçenin 30 yıllık derslik sorununu çözecek olan yatırımlarda şu şekilde sıralandı:

 2017 YILINDA YAPIMI TAMAMLANIP EĞİTİM ÖĞRETİME AÇILAN OKULLAR

ALAPLI ATATÜRK ORTAOKULU

Atatürk İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu olarak tek binada, ikili eğitim yapılan okulumuzu normal eğitime geçirmek için planlanan okulumuz 2017 yılı Şubat ayında yeni binasına taşınmıştır.  20 Derslikte, 402 öğrenci ve 24 personel ile tam donanımlı modern binasında eğitim öğretim devam etmektedir.

KARŞIYAKA ANAOKULU

2017 Eylül ayında kullanıma açılan okulumuz, Karşıyaka diye adlandırılan bölgenin okul öncesi eğitim ihtiyacı için planlanmış ve yapımı tamamlanmıştır. 4 derslikli, oyun odaları, mutfağı ile tam donanımlı yapılan okulumuzda şu anda 27 öğrenci, 4 personel ile eğitim öğretime devam edilmektedir.

ÇATAK İLKOKULU

Çatak İlkokulu ve Çatak Ortaokulu olarak tek binada, ikili eğitim yapan okulumuz temeli köy tüzel kişiliği aracılığı ile atılmış, daha sonra Bakanlığımız imkanları ile tamamlanmıştır. 17.10.2016 tarihinde açılan okulumuz ile Çatak Ortaokulu binasını kullanan Çatak İlkokulu kendi binasına taşınmış ve her iki okulumuzda normal eğitime geçmiştir. 131 öğrenci, 13 personel ile 8 derslikte eğitim öğretime devam edilmektedir.

AHMET ZEKİ ATALAY ORTAOKULU

Ahmet Zeki Atalay İlkokulu ve Ahmet Zeki Atalay Ortaokulu aynı binada, ikili eğitim olarak eğitim öğretime devam etmekte iken, yapılan planlama ile Merkez Mahallesi sınırları içinde bulunan bir bina bakım onarımdan geçirilerek, Ahmet Zeki Atalay Ortaokulu 2017 yılı eylül ayında burada eğitim öğretime başlamıştır. İlkokul ve Ortaokul ikili eğitimden, normal eğitime geçmiştir. Mevcut durumda 383 öğrenci, 26 personel ile 17 derslikte eğitim öğretime devam edilmektedir.

ALAPLI ÖZEL BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

2017-2018 Eğitim öğretim yılında açılan kolej, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim öğretim vermektedir. Şu anda yaklaşık olarak 500 öğrenci bulunmaktadır.

 YAPIMI DEVAM EDEN OKUL VE KURUMLAR

 ALAPLI ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

 Mevcut durumda, bir derneğe ait 11 derslikli binada, 311 öğrenci, 22 personel ile eğitim öğretim veren okulumuz için Tepeköy Mahallesinde yeni bina planlanmış ve inşaatı bitme noktasına gelmiştir. Yeni binamız 16 derslikli, 75 kişilik pansiyonu ile daha modern şartlarda, daha fazla öğrenciye hizmet eder noktaya gelecektir. 2018 eylül ayında okulumuz yeni binasında eğitim öğretime başlayacaktır.

 ALAPLI ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA MERKEZİ (I-II KADEME) VE ÖZEL EĞİTİM İŞ UYGULAMA MERKEZİ PROJESİ

Mevcut durumda Alaplı İlçemizde özel eğitim alanında okul/kurumumuz bulunmamaktadır. İhtiyaç olduğu bilindiği halde bazı sıkıntılardan dolayı herhangi bir girişim yapılamamıştır. Kız Meslek Lisesinin Çok proğramlı Anadolu Lisesi için yapılan binaya taşınması ile boşalan bina, özel eğitim öğrencileri için düzenlenmeye başlamıştır, her türlü planlaması yapılmış, açılış onayları alınmıştır. Binasında önce güçlendirme çalışması yapılmıştır. 2018 yılında diğer çalışmaları planlanıp bitirilecek ve özel eğitim alanındaki açığımız giderilmiş olacaktır.

Planlamada özel eğitim anaokulu, özel eğitim I. Ve II. Kademe ile özel eğitim iş uygulama merkezi şeklinde çalışma yapılmıştır. 13 derslik olarak bina düzenlenmektedir. El sanatları ve yiyecek içecek hizmetleri alanında özel eğitim öğrencilerine hizmet verilecektir.

 PLANLAMAYA ALINAN OKUL VE KURUMLAR

 ALAPLI İMAM HATİP ORTAOKULU

 Alaplı İmam Hatip Ortaokulu mevcut durumda kapanan Alaplı Atalay Anadolu Lisesi binasında, 250 öğrenci, 18 personel ile 10 derslikte eğitim öğretime devam etmektedir. Yapımı planlanan 12 derslikli okul binası ile İmam Hatip Ortaokulumuz, daha fazla öğrenciye, daha kaliteli eğitim öğretim ortamlarında çalışmalarını sürdürecektir.

ALAPLI KARŞIYAKA ORTAOKULU

Kız öğrenci yurdu olarak yapılan, daha sonra Karşıyaka Ortaokuluna tahsis edilen binada, Karşıyaka İlkokulu ile birlikte, ikili eğitim öğretim yapan okulumuz için, 16 derslikli okul binası planlanmıştır. Okul binamız bitirildiğinde ikili eğitimden normal eğitime ilkokulumuz ve ortaokulumuz geçecektir. Temel eğitim alanında Karşıyaka bölgemizde büyük bir eksiklik giderilmiş olacaktır.

ALAPLI AŞAĞIDAĞ ORTAOKULU

Aşağıdağ İlkokulu ile aynı binada, ikili eğitim yapan okulumuzda, taşımalı eğitim ile birlikte değerlendirildiğinde sıkıntılar olmaktadır. Aşağıdağ Ortaokulu için bağımsız 8 derslikli okul binası planlanmıştır. Okul binası bitirildiğinde İlkokul ve Ortaokul, kendi binalarında, ikili eğitimden kurtulmuş olarak, normal eğitime devam edeceklerdir.

ALAPLI HALK EĞİTİM MERKEZİ

Alaplı Halk Eğitim Merkezi kendisine tahsis edilmiş, eski ilkokul binasında çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle dersanelerin kapanması ile kurumda üniversite hazırlık kurslarınında açılmaya başlaması ile derslik sıkıntısı ortaya çıkmıştır. Kurumun daha fazla kişiye, daha modern şartlarda hizmet verebilmesi, daha fazla sayı ve çeşitte kurslar planlayıp açabilmesi için 12 derslikli binası yatırıma alınmıştır”

 

 

 

 

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz