ASIL SONBAHAR YENİ BAŞLIYOR

ASIL SONBAHAR YENİ BAŞLIYOR
22 Eylül 2017 Cuma 15:18

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Takvimsel ve meteorolojik olarak 23 Eylül Sonbaharın ilk günü olarak kabul ediliyor. Kuzey Yarı Küre Sonbahara girerken, Güney Yarı Kürede İlkbahar başlıyor.

Haber Merkezi – Eylül ayı belkide bir çoğumuz için Sonbaharın bir ayı olarak kabul edilse de durum takvimsel olarak öyle değildir. Eylül’ün aslında büyük bölümü yaz sezonunun içinde kalır. Sonbahar başlangıcı 1 Eylül’de değil, Güneş açısına göre tam olarak 23 Eylül’de başlar ve Aralık’ın üçüncü haftasına kadar devam eder.  

Bu tarih aynı zamanda Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Öte yandan, Eylül’ün 2 haftasında yurt geneline kurak ve bunaltan günler yaşatan rekorluk sıcak hava dalgalarının etkisi 22 Eylül Cuma günü kırıldı. Yurdun kuzey ve batı bölgelerinin bazı kesimlerinde de gök gürültülü sağanak geçişlerinin yaşanması ile vatandaşlar serinleyen havayla birlikte rahat nefes aldı.

AŞIRI SICAK DALGA KIRILDI

Eylül’ün özellikle ikinci haftasında etkili olan Çöl Sıcakları 19 ilde 80 yıllık kayıtlarda olmayan Eylül Sıcaklık Rekorunu kırmıştı. Rekor kıran iller arasında Batı Karadeniz Bölgesinden Zonguldak, Bartın ve Düzce’de yer aldı. 12 Eylül 2017 tarihinde Zonguldak’ta 36 ve Düzce’de 38 dereceye ulaşan sıcaklık, Bartın’da 40 dereceyi bulmuştu. Aynı Karadeniz Ereğli’de de sıcaklık 38 dereceye ulaşmıştı. Devam eden günlerde de sıcaklıklar genellikle öğlen saatlerinde 30 derecenin üzerinde seyretmişti. Uzmanlar bunun Türkiye açısından kayıtlara geçen en sıcak Eylül olduğunu söylüyor.

TEKRAR YÜKSELECEK

21 Eylül’ü 22 Eylül’e bağlayan gece Marmara ve Batı Karadeniz’de etkili olan sağanak geçişleriyle birlikte sıcaklıklar azalarak mevsim normallerine geriledi. Ancak önümüzdeki günlerde sıcaklıkların birkaç derece artacağı ve yine normallerin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor fakat, kuzey ve batı kesimlerde sıcaklıkların geçtiğimiz günlerdeki kadar yükselmesi beklenmiyor. Meteorolojinin haftalık tahminleri doğrultusunda, ay sonlarında ise Güz yağışları kuzey ve batı kesimlerde etkili olabilir.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz