ATA’NIN KURTULUŞ MÜCADELESİNİ BAŞLATIŞININ 98’NCİ YILI

ATA’NIN KURTULUŞ MÜCADELESİNİ BAŞLATIŞININ 98’NCİ YILI
18 Mayıs 2017 Perşembe 13:59

Timuçin ÖZAT/ Yenihaber

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yurt çapında olduğu gibi bölgemizde de çeşitli tören ve etkinliklerle kutlanacak.

Haber merkezi - Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı İlçe Kutlama Komitesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı programında gerçekleştirilecek tören ve etkinliklerle ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı:

TÖREN KAYMAKAMLIK ÖNÜNDE OLACAK

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı proğramına baglı kalınarak Atatürk Anıtı önünde yapılan Tadilat nedeniyle programın kaymakamlık önüne alındığı açıklandı.

19 Mayıs 2017 Cuma günü; sahil güzergahında polisevi önünde Gençlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Saat 10:30’da her sene Atatürk Anıtı önünde yapılan Çelenk Sunma Töreni bu sene alandaki tadilat sebebiyle ilçe kaymakamlığı önünde düzenlenecek. Çelenklerin protokol sırasına göre sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız okunacak. Törenin ardından, yine kaymakamlık önünde Halk Oyunları gösterisi ve teakwando gösterileri yapılacak.

Saat 12:00’da İmam Hatip Lisesi Hacı Fevzi ve Hacı Özdemir Camisinde,Kur’an ve  mevlit okutulacak. Saat 14:00’da ilçe merkezinde iş bankası önünde Ebru Sanatı, Mangala oyunu ve satranç tanıtımı icra edilecek. Yine saat 14:00’da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) karşısı deniz üzerinde, Paravolley müsabakaları ve 19-20 Mayıs günleri saat 10:00’da da Yelken ve Su Sporları tesisinde,Gençlik Kupası Yelken Yarışları gerçekleştirilecek.

Ayrıca, 19-20-21 Mayıs’ta saat 10:00’da Kdz. Ereğli Spor salonunda, Eskrim Çilek Kupası müsabakaları yapılacak.

15 Mayıs 2017’de başlayan ve 21 Mayıs 2017 tarihinde sona erecek olan Çilek Kupası müsabakaları da Beyçayırı sahası ve Ereğli Spor salonunda düzenlenmektedir.   

KURTULUŞ MÜCADELESİNİN BAŞLADIĞI GÜN…

19 Mayıs 1919 tarihi Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gündür. Ülkenin işgalden kurtulması için 16 Mayıs 1919’da ‘Bandırma Vapuru’ ile İstanbul’dan Samsun’a hareket eden Atatürk 19 Mayıs 1919 ’da Kurtuluş Savaşı’nı da başlatmıştır.3 yıl süren savaşlar sonunda ülkenin yabancı güçlerden arındırılmasının ardından Atatürk’ün Samsun’a varış tarihi olan Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaya başlamıştır. 20 Haziran 1938’de ‘ Gençlik ve Spor bayramı’ adı ile milli bayramlarımız arasına katılan 19 Mayıs 7 Mart 1981’de de ‘Atatürk ’ü anma ’ eklenerek ‘Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı ’ olmuştur.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz