Alaplı çiftçisi her üründe organiğe dönecek ancak

Alaplı çiftçisi her üründe organiğe dönecek ancak
13 Eylül 2018 Perşembe 18:34

Yenihaber

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, yaptığı basın açıklamasında, “Zaman içinde Alaplı çiftçisi balda, fındıkta, sebzede, meyvede hep organiğe geçecektir. Çünkü organik fındığı yüksek fiyata alacağız organik balı da yüksek fiyata alacağız. Eğer ürünümüzün değeri fiyatına satarsak her arıcı da organiğe dönecek,”dedi.

Haber Merkezi - Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Türkoğlu, çiftçileri ve kamuoyunu yakından ilgilendiren konularla ilgili açıklamalarda bulunarak, odanın çalışmalarıyla da ilgili bilgiler verdi. 

Ziraat Odası Başkanı Türkoğlu’nun açıklamaları şu şekildedir:

“Ziraat Odaları çiftçilikle iştigal edenlerin meslek kuruluşları çiftçilerin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Çiftçilerin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak,  mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, çiftçilik faaliyetlerini genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak amacıyla 2006 yılında çıkan tarım kanununda çiftçilere yapılacak yardımlar çerçevesinde organik tarım çalışmalarına başladık.

2009 yılında 1265 çiftçiyle organik tarım çalışmalarına başladık. Amacımız fındık üreticisinin kaderini kendi haline bırakmamak gitgide küçülen fındık bahçelerinin ürününü mamul hale getirerek daha kaliteli sağlığa yararlı sendifikasyon firmaları tarafından denetlenmiş kimyasal gübrelerden arındırılmış olduğu gibi organik gübre kullanıldığı raporlanmış ürünlerin mamul hale getirebilmemiz için oda olarak organik fındık fabrikası kurulmasını düşündük. Oda olarak fabrika kurma imkanımız olmadığı için bir şirket kurulmasına öncülük ettik.

'Yarı yarıya devlet ve şirket karşılıyor'

Alaplı Ziraat Organik Fındık a.ş. şirketi kurduk. Şirket adına müteşebbis sertifikamızı aldık. Ürün sertifikamızı da aldık. Kırsal kalkınma hibe programından yararlanabilmemiz için müracaat ettik. Şartları yerine getirdiğimiz için hibe programı tarafından onaylandı. Yüzde 50 Devlet, yüzde 50 şirket ortakları tarafından karşılanmaktadır. Fabrikanın inşaat ihalesi yapıldı, makine ihalesi de  yapıldı. Fabrika inşaatı bitmek üzeredir. Makineler de devam ediyor. Amacımız Ziraat Odası kanunumuzun çiftçilere tanıdığı desteklerin alınması da ürettiği ürünü değerli fiyata pazarlanması gibi çalışmalarımız sürüyor. Organik fındık çalışmalarımız Gümeli’ den başlamıştır. Gümeli beldesi de organik tarıma katılanların çoğunluklada organik tarıma geçtikleri için o bölgede kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadığı için organik bal üretimini düşündük. Bakanlığa müracaat ettik. Ziraat Odası ve Arıcılar Birliği Derneği olarak müşterek yapmış olduğumuz müracaat Tarım Bakanlığı 20 çiftçiye verilmek üzere, 500 organik kovan verdik. İkinci etapta ise 10 kişiye 150 kovan daha verdik.

Şu anda 650 organik kovanımız bulunmaktadır. Bu rakamı 5 binlere çıkaracağız organik balı ambalajlayıp ihraç edeceğiz. Zaman içinde Alaplı çiftçisi balda, fındıkta , sebzede, meyvede hep organiğe geçecektir. Çünkü organik fındığı yüksek fiyata alacağız organik balı da yüksek fiyata alacağız.eğer ürünümüzün değeri fiyatına satarsak her arıcı organiğe dönecek her çiftçi organik fındığa dönecek nasip olursa sendifikalı 11 çeşit ürünümüz olacak. Amacımız bölgemizin ürünlerini sertifikalaştırıp pazar değerini yükseltmek tüketiciye de sağlıklı ürün yedirmek her geçen gün projeler ilerlemektedir.  Gördüğünüz gibi fındık milli bir ürün olmasına rağmen sahipsiz bir ürün görünümünde hala taban fiyat açıklanmadı yarın açıklasalar da üretici fındığını satmış olacak  bu sene üretim oldukça   az olduğu için fındık maliyeti geçen yıla göre, yüzde 100 fazla  bir işçi fiyatı  her ne kadar 68 TL olsa da aşçısı, çavuş parası  derken bu rakam 90 TL ‘ ye  kadar yükselmiştir. Bitim az olduğu için 1 işçi geçen yıl 25 kg fındık toplarken bu sene 10 kg. fındık toplamaktadır. Mazot, gübre zamlandı ve maliyeti artmıştır.

‘Çiftçiye düşen görev…’

Geçen yıl fındık taban fiyatın bir an önce açıklanmasını bekliyoruz. Üreticiler fındığını sattığı taktirde taban fiyatı geç açıklanırsa erken fındığını satan ile geç fındığını satan ile arasında büyük bir fark meydana gelecektir. Şu anda alıcı ile satıcı tereddüt içerisinde toprak mahsulleri taban fiyatı bir an  önce açıklamalı üretici mağdur olmamalıdır. Burada çiftçiye tek bir görev düşüyor. Fındığını ihtiyacın kadar sat fındığını emanete verme  piyasa kendiliğinden düzelecek bu sene fındık taban fiyatı geçen senenin fiyatı dikkate  alınırsa  geçen sene  dolar 3,52 TL’ idi. Fındık fiyatı ise 10 TL ’ idi. Şimdi Dolar her gün değişkenlik göstermekle birlikte şuan  6,68 TL  buna göre,  taban fiyatı 19 TL olması gerekir. Bu nedenle geçen senenin fiyatı, fiyat artışı yok. Rekolte son derece düşük buna göre, toprak mahsulleri fiyat açıklaması yapmasını arzu ediyoruz. 2018 fındık sezonu çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim.” 

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz