Alaplı’da, Organik Tarım Projesi uygulanacak

Alaplı’da, Organik Tarım Projesi uygulanacak
7 Temmuz 2017 Cuma 14:24

Timuçin ÖZAT/ Yenihaber

Alaplı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Türkoğlu, “Bizim bölgemizde fındık üretimi yoğun olduğu için, organik fındık projesini uygulamaya karar verdik” dedi.

Haber merkezi – Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu yaptığı yazılı basın açıklamasında konuyla ilgili şu bilgilendirmede bulundu: “Ziraat odamızın hedefi Tarım Kanunun da çiftçilere verdiği hakları çiftçilerimizin hizmetine sunmaktır. Tarım kanununda çiftçilerimize verilen iyi tarım uygulamaları, organik tarım uygulamaları, çatak projesi uygulamaları ve daha çiftçiyi ilgilendiren birçok madde mevcuttur. Bizim bölgemizde fındık üretimi yoğun olduğu için, organik fındık projesi uygulamaya karar verdik. Organik tarımda kimyasal kullanılmadığı için toprağımız üç yıl içinde kimyasalı bünyesinden atıp normale dönerek ürünün de organikleşmesini sağlayarak insan sağlığına faydalı olmaktadır, çevre temizliğini sağlamaktadır. İçtiğimiz suyu temizlersek, teneffüs ettiğimiz havayı temizlersek çevremizi koruyarak fındığımızın randımanını yükselterek kilosunu arttırabiliriz.

 Çiftçimizin dekar başına devlet desteği alınmasını sağlıyoruz. Toprak tahlilini bedava yaptırıyoruz. Çiftçinin tahlil bedelini devletten alıyoruz. Çiftçinin fındığının organik olunca piyasa bedelinin üzerinde %15 fazlasıyla almasını sağlıyoruz, araziler çatak projesi kapsamına alındığı zaman dekar başına 130 TL devlet desteği alınması sağlıyoruz.

YÜZDE 50’si BAKANLIK TARAFINDAN KARŞILANACAK

Değerli basın mensupları bu olumlu menfaatleri sağlayabilmemiz için Alaplı Ziraat Odası olarak bu işlerin yapılması bazı prosedürlere uymadığı için bu işlerin bir şirket tarafından yürütülmesinin yararlı olacağını düşündüğümüzden çiftçiler tarafından Alaplı Ziraat Organik Fındık A.Ş olarak bir şirket kurulmasını sağladık. Sertifikaların yürütülmesi şirket tarafından yapılmaktadır. Şuanda şirket organik ürün sertifikasını almış, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına organik fındık fabrikası kurulması için arazilerimizi sunduk. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından fabrikanın kurulması için izin alındı.  Fabrikanın maliyetinin de yüzde 50’si Tarım Bakanlığı tarafından karşılanacaktır. Çiftçilerimiz için hayırlı olmasını dilerim.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz