Alaplı’da Nevruz kutlamaları

Alaplı’da Nevruz kutlamaları
22 Mart 2018 Perşembe 01:07

Fedai KAÇAR

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası (Nevruz) programı düzenlendi.

Haber merkezi - İlkbahar başlangıcı olması nedeniyle “Baharın Müjdecisi” olarak nitelendirilen 21 Mart Çarşamba, Alaplı Ahmet Zeki Atalay İlkokulu’nda düzenlenen Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası (Nevruz) programında, çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde yapılan etkinlikler, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuş- maların ardından, yapılan kültürel yarışmalar, büyük çekişmeye neden olarak eğlenceli anları da beraberinde getirdi. Etkinlikler kapsamında, geleneksel oyunlarımız olan halat çekme, oyunu, yumurta kırma yarışı, çuval yarışı düzenlenirken, örste çekiçle demir dövme de icra edildi.

Protokol üyeleri daha sonra nevruz ateşinin üzerinden atlayarak geleneği yerine getirdiler. Kutlamalara katılanlara Nevruz pilavı ikram edildi.

Diğer yandan, Türk Dünyasında Nevruz ile ilgili kutlama geleneklerinden örneklerin sunulmasının ardından, “Nevruz” ve “Yeni Gün” isimli şiirler öğrenciler tarafından seslendirildi. Düzenlenen etkinliğe Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik, Halk Eğitim Müdürü Hüseyin Keskin, Okul Müdürü Murat Asma, Şube Müdürü Suat Güney, öğrenciler, veliler, öğretmenler katıldı.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz