Almanya'da Karadeniz mutfağından esintiler

Almanya'da Karadeniz mutfağından esintiler
28 Eylül 2018 Cuma 00:35

Yenihaber

Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı tarafından, “Karadeniz Aşhane Haftası” programı düzenlendi.

Haber Merkezi - Almanya’nın Dinslaken kentinde Türk İslam Kültür Ocağı organizasyonu ile her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu sene 21-22-23 Eylül 2018 tarihlerinde,  “Karadeniz Aşhane Haftası” adı altında 9’uncusu gerçekleştirilen etkinlikte, sofralar Karadeniz’in birbirinden güzel yöresel yemekleriyle şenlendi.

Etkinliğe; Avrupa Türk Federasyonu Genel Başkanı Şentürk Doğruyol,  Türk Federasyon 2’nci Bölge Başkanı Ahmet Şahin, çeşitli derneklerin teşkilat başkanları ve yöneticiler ve çok sayıda konuğun katıldığı bildirildi. 

Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı Başkanı Engin Yaşar, etkinlikle ilgili yaptığı değerlendirmede, önümüzdeki yıllardaki programlar kapsamında, Türkiye’nin diğer bölgelerindeki lezzetlerin tanıtılacağını ifade ederek; “Bizim Aşhane Haftası programımız, kermes diye adlandırılan programdan çok daha farklıdır. Farklılığı da şuradan kaynaklanıyor: Biz Türk Cumhuriyet’lerinden başlayarak, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ülkelerinin mutfaklarını ve kültürlerini tanıtmak amacıyla dokuz yıl önce böyle bir etkinlik başlattık ve geleneksel hale getirdik. Türk Cumhuriyetlerindeki lezzetleri tanıttıktan sonra da bu sene Türkiye’mizin Karadeniz Bölgesi ile yeni bir etkinliğe imza attık. Önümüzdeki senelerde, Türkiye’nin diğer bölgelerindeki zengin Türk mutfağını, yöresel yemeklerini tanıtmaya devam edeceğiz. 2019 yılında İç Anadolu Bölgemizin yöresel lezzetlerini tanıtmayı hedefledik. Alman misafirlerimize Karadeniz mutfağından ikramlarda bulunarak, tanıtım gerçekleştirdik. Çok beğendiklerini ifade ettiler. Yağışlı ve serin hava muhalefetine rağmen güzel bir program oldu. İlgi yoğundu. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Biz Avrupa’da var olduğumuz sürece, benzer faaliyetlerimizi imkanlarımız ölçüsünde sürdüreceğiz,” dedi.

ELDE EDİLEN GELİRLE BURS VERİLECEK

Dinslaken Türk İslam Kültür Ocağı’nın 2’nci Başkanı Necati Dabanlı’da, senede bir kere düzenlenen program kapsamında önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin 6 bölgesinin de yöresel lezzetlerinin tanıtılacağını kaydederek, elde edilen gelir ile Türkiye’de belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verileceğine dikkat çekti.   

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz