Anadolu’dan Prematüre Günü’ne özel etkinlik

Anadolu’dan Prematüre Günü’ne özel etkinlik
19 Kasım 2017 Pazar 23:25

Fedai KAÇAR

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Özel Anadolu Hastanesi yönetimi tarafından, 17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü nedeniyle program düzenlendi.

Haber merkezi - Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Özel Anadolu Hastanesi yönetimi tarafından, 17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü nedeniyle program düzenlendi.


Karadeniz Ereğli Özel Anadolu Hastanesi Yönetimi, 17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü’ne özel düzenlediği etkinlikte, Prematüre (çok erken doğum) bebek doğum yapan anneleri hastaneye davet etti. Hastane yönetimi, Yeni Doğan ekibi ve hemşirelerin yer aldığı programda annelerle birlikte pasta kesilerek, çeşitli ikramlarda bulunuldu.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Suat Doğan, gazetemize etkinliğin amacı ile ilgili bilgiler vererek, Prematüre doğumla ilgili şunları kaydetti:


“Prematüre tanımı 20 ila 37. gebelik haftası arasında ve 500 gramı geçtikten sonra doğan bebek için başlıyor. Bundan önceki doğumların büyük bölümü düşük- ölüm doğum ile sonuçlanmaktadır. Genel olarak 24. Haftadan itibaren doğan bebekleri yaşatabiliyoruz. Bundan öncekileri yaşatma olasılığı maalesef yüzde 1 dir. 37. Haftadan sonra doğan bebekleri normal haftasında doğmuş olarak kabul ediyoruz. Zamanından önce erken doğan bebeklere Prematüre bebek denir. Bu bebekler ne yazık ki erken doğumdan ötürü birçok risk faktörü ile karşı karşıyadır. Gözlerde, kulaklarda ve vücudun diğer organlarında fonksiyon kaybı ve ölüm riski gibi sorunlar gözlemleniyor. Bu bebeklere dikkat çekmek için Anadolu Hastanesi olarak yeni doğan ve kadın doğum ekibiyle beraber prematüre doğum yapmış annelerimizi hastanemize davet ettik. Erken doğumdan kaynaklı annelerin yaşadıkları stresi bir nebzede olsa rahatlatabilmek açısından, 17 Kasım Dünya Prematüre Bebek gününe özel bir program tertip ettik.
Erken doğum her hastanede kabul edilemiyor. Yeni doğan yoğun bakım merkezi olması gerekiyor. Anadolu hastanemizde ikinci basamak bir yoğun bakım ünitemiz mevcut. Yaklaşık olarak 32 hafta ve daha üstünde doğan bebekleri risk faktörlerini en aza indirecek şekilde hayata tutunmalarını sağlıyoruz.
Şimdiye kadar bin ve bin iki yüz gram bebekleri yeni doğan ekibiyle beraber yaşatmayı başardık. Anne babaların her ihtimali göz önünde bulundurarak hastanelerde yeni doğan ünitelerinin olup-olmadıklarını sorgulamaları gerekiyor. Bu çok önemlidir. Doğumla her şey bitmiyor. Doğumdan sonra bebeğin vakit kaybedilmeden bebeğin durumuna derhal müdahale edilmelidir. Arkadaşlarımız bu konuda çok başarılı ve tecrübeli. Bu bağlamda kendimi şanslı bir Kadın Doğum Uzmanı olarak görüyorum. Çünkü bu bir hastane, hemşire, doktor ve ekip işidir. Erken doğurmaktan değil doğru yerde doğurmamaktan korkmak gerek diye düşünüyorum.


Özellikle son yıllarda doğum oranlarının artmasıyla birlikte erken doğan bebeklerin sayısı da artmaya başladı. Bunda çevresel nedenlerde dahil olmak üzere birçok faktör mevcuttur. Bu konuda sayının artmasından çok bebekleri yaşatacak merkezlerin olmasıdır. Hastanemizin gerekli tıbbi donanımları bulunmaktadır.”


Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Şahin Elçi ise etkinlikte emeği geçen personeline teşekkür ederek ailelere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz