Avrupa'nın soğuğu Türkiye'ye geliyor!

Avrupa'nın soğuğu Türkiye'ye geliyor!
27 Şubat 2018 Salı 21:31

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Avrupa'nın büyük bölümünde etkili olan ve hayatı sekteye uğratan Sibirya soğukları ve kar yağışları, 28 Şubat-02 Mart arası (Çarşamba-Perşembe-Cuma) yurdumuzda etkili olacak. Marmara ve Batı Karadeniz kıyıları da dahil kar ve kuvvetli buzlanma bekleniyor.

Tam kış bitti derken kısa süreli de olsa Balkanlar üzerinden şiddetli soğuklar ve kar yağışı geliyor. Salı günü yüksek kesimlerde yoğun şekilde etkili olmaya başlayan kar yağışlarının Çarşamba akşam saatlerinden itibaren kıyılarda da kara çevirmesi bekleniyor. Kuzeyli yönlerden etkili olacak rüzgarın hızı Marmara ve Karadeniz'de zaman zaman 60 ila 80 km/saati bulabilir.

Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşamı zorlaştıran ve donarak ölümlere neden olan çok güçlü soğuk hava dalgası, 27 Şubat Çarşamba'dan itibaren kuzeybatı kesimlerden başlayarak yurda giriş yapacak. Ancak tahminler doğrultusunda sistemin ömrü, Avrupa'daki kadar uzun olmayacak...

Meteoroloji uyarı üstüne uyarı verdi!

FIRTINA, KAR, BUZ…

Haber merkezi -  Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından 27 Şubat 2018 Salı yayınlanan yeni uyarılarda, kar yağışı, fırtına ve buzlanmaya karşı dikkatli olunması istendi.

Ayın son günü kıyılarda kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla yağmur şeklinde etkili olması beklenen yağışların akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur, sıcaklığın 0 dereceye düşmesi ile kar yağışına çevirmesi ve 1 Mart Cuma sabahına kadar Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de aralıklarla devam etmesi bekleniyor. İç ve yüksek kesimlerde yer yer kalın bir örtü yapacağı öngörülen yağışların, kıyı kesimlerde de ince ve cıvık bir örtüye neden olabileceği, ancak erimenin hızlı olacağı tahmin edilmektedir. Yağışların Cuma öğlen saatlerinde etkisini kaybederek yerini kuru soğuğa bırakacağı belirtildi.  

Meteorolojinin tahminleri şu şekilde: “Yapılan son değerlendirmelere göre; 28 Şubat Çarşamba Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, Batı Karadeniz, İç Anadolu ve Orta Karadeniz’in iç Kesimlerinde güney ve güneybatı zamanla batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ve yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

KUVVETLİ  BUZLANMA UYARISI!

“28 Şubat Çarşamba gece saatleri ile 01.03.2018 Perşembe sabah saatlerinde Trakya ve Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde kuvvetli don, Marmara, İç Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ve Batı Karadeniz kıyılarında hafif ve orta şiddette, 01 Mart Perşembe gecesi ile 2 Mart Cuma sabah saatlerinde, Trakya, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde kuvvetli don, Marmara, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde hafif ve orta şiddette don olayı beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

                                                                                                     

 

Yorumlar
  • Mustafa
    27 Şubat 2018 Salı 23:11

    PEKİ ŞEHİRİÇİNDE KAR TUTACAK MI ??

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz