BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN OLDU…

BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN OLDU…
24 Eylül 2017 Pazar 01:07

Fedai KAÇAR

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ve ekibi tarafından düzenlenen 29. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri, protokol , 700 güreşçinin ve halkın yoğun katılımı ile görkemli bir şekilde gerçekleştirildi. Kırkpınar’ı aratmayan mücadelelere sahne olan Alaplı 29. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlığı finalde Salih Eriç’i yenen Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban kazandı.

Sabah başlayan Alaplı 29. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri akşam başpehlivanlık final mücadelesiyle sona erdi. Sabah saat: 10.30’da Belediye önünden başlayıp güreş sahasında sona eren kortejle başlayan Alaplı Yağlı Güreşleri’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla yapılan açılışın ardından bir konuşma yapan Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, bu yıl hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak güzel bir organizasyon yaptıklarını, Kırkpınar ayarında mücadeleler beklediklerini ifade etti. Alaplı Yağlı Güreşlerine geçen iki yıl yaşanan terör olayları ve hain darbe girişiminden dolayı zorunlu olarak ara vermek zorunda kaldıklarını ifade eden Başkan Tekin, “Bu yıl ata sporumuz güreşi yaşatmak için güzel bir organizasyon yaptık. Geçen iki yıl güreşleri yapamamıştık. İnşallah bundan sonra daha güzel organizasyonlar yaparak ata sporumuzu daha ileri noktalara taşıyacağız. Buradaki genç sporcularımız inşallah ülkemizi gelecekte en şekilde temsil edecekler." dedi.

Açılışın ardından alt boylarda başlayan güreşleri güreş severler büyük bir heyecanla izledi.  Güreş ağalığını ise bu yıl da 80 bin liraya işadamı Burhan Alper aldı.  Güreşleri çok kalabalık bir güreş sever topluluğu izledi. Protokol düzeyinde de katılımın yoğun olduğu güreşleri, CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu, Ünal Demirtaş, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi partilerin il, ilçe ve belde başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve il dışından gelen misafirler ilgiyle takip etti.

AYAKTA ALKIŞLANDI…

Bu yıl 29.’su düzenlenen Alaplı güreşleri anısına havai fişek gösterisi eşliğinde havaya 29 adet Türk bayrağı açıldı. Alaplı er meydanına güreşlerine katılan 32 başpehlivan açılan dev bayrakla beraber Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ve Güreş ağası Burhan Alper’le birlikte halkı selamladı. Vatandaşlar ve protokol üyeleri tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

BAŞ PEHLİVAN BALABAN…

Geleneksel 29 Yağlı Güreşleri’nde finalde, İsmail Balaban ile Salih Erinç karşı karşıya geldi. İsmail Balaban, kıyasıya mücadelenin sonunda rakibini yenerek güreşlerin başpehlivanı oldu. Yaşadığı mutluluğu dile getiren İsmail Balaban, "Buralara gelinceye zorlu müsabakalar yaptık. Bizlere burada destek verenlere çok teşekkür ediyorum. Alaplı halkı bizi burada yalnız bırakmadılar" diye konuştu.

Müsabakaların sonunda dereceye giren güreşçilere protokol üyeleri tarafından verildi. Boylarında dereceye giren pehlivanlara madalyalarının takıldığı güreşlerde, dereceye giren pehlivanlar da şu şekilde oluştu:

BAŞ
1.İsmail Balaban
2. Salih Eriç
3. Abdullah Güngör
3. Ali Yanatma
BAŞ ALTI :
1.Atilla Balcı
2.Hasan Borucu
3. Oktay Sancak
3. Mert Çaloğlu
BÜYÜK ORTA
1. Alparslan Tekmen
2. Şevket Can
3. İsmail Keskin
3. Turgut Baltacı
KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY:
1. Oğuzhan Bozkurt
2. Yunus Emre Yaman
3. Resul Yılmaz
3. Kubilay Alabaş
KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY :
1. Ünal Ünlü
2. Ferhat Uyar
3. Furkan Keskin
3.Emrah Kılıçer
DESTE BÜYÜK BOY :
1. Eyüp Özçakır
2. Yavuz Ayaz
3. Furkan Turan
3.Burak Öztoprak
DESTE ORTA BOY :
1. Ali Kan
2. Osman Kan
3. Kemal Tekmen
3.Mustafa Karagöz
DESTE KÜÇÜK BOY :
1. Serdar Yıldırım
2. Erman Özdemir
3. Sefa Yılmaz
3.Zeki Çimen
AYAK BOY :
1. Ahmet Uğuz
2. Mustafa Ali Culdan
3. Furkan Güler
3.Enes Çanak
TOZKOPARAN
1. Erkan Şahin
2. Kazım Işık
3. Abdurrahman Mutlu
3.Oğuzhan Şahin
TEŞVİK 2 BOY :
1. Semih Karagöz
2. Muhammet Ali Yılmaz
3. Recep Uludağ
3.Eren Özdemir
TEŞVİK 1 BOY :
1. Onur Keskin
2. Alperen Atar
3. Umut Alkama
3.M. Enes Özcan
MİNİK 2 BOY :
1. Caner Baysal
2. Beytullah Uludağ
3. Özgür Güneşen
3.Ahmet Cansalan
MİNİK 1 BOY:
1. Ensar Danışmaz
2. Abdurrahman Mutlu
3. Eyüphan Gültekin
3. Samet Akman

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz