BU KÖYÜN SOKAKLARINDA ÇÖPE RASTLAYAMAZSINIZ ÇÜNKÜ…

BU KÖYÜN SOKAKLARINDA ÇÖPE RASTLAYAMAZSINIZ ÇÜNKÜ…
15 Haziran 2017 Perşembe 10:58

Timuçin ÖZAT/ Yenihaber

Sadece doğası ve havasıyla değil aynı zamanda temizliği ile de örnek köy olmaya aday: Karakavuz. Köyün muhtarı Temel İlik ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi de, çevre bilinciyle ilgili önemli mesajlar kaydettik.

Haber merkezi - Karadeniz Ereğli’ye bağlı Karakavuz köyü ilçeye 39 kilometre uzaklıkta. Alaplı ilçesine 34 ve Zonguldak merkeze de 98 kilometre uzaklıkta olan Karakavuz köyü tertemiz havası, doğal görünümü ve her yıl yaz mevsiminde gerçekleştirilen geleneksel yağlı güreş, mini konserler ve yarışma etkinlikleri ile biliniyor.

Rakımı 600-700 metreyi bulan, bazı kesimleri daha yüksek olan Karakavuz köyünün bir özelliği daha dikkat çekiyor. 238 hane ve 398 nüfustan oluşan köyün sokaklarında ve bahçelerinde bazı köylerin aksine neredeyse bir kağıt parçası bile görmek zor.

Muhabirimiz ile görüşen Karakavuz köyü muhtarı Temel İlik, yine de mütevazi davranarak ilçeye bağlı birçok köyünde benzer görüntüde olabileceğini, bu konuda muhtarlardan çok bireylere iş düştüğünü savunuyor. Ancak, Karakavuz köyüne ulaşana kadar birçok köyün içerisinden veya kenarından geçilmektedir. Bazı yerlerin özellikle yol kenarlarında, sokaklarınde ve dere boyundaki köylerin dere yataklarında gelişi güzel şekilde karma çöplerin doğal ortama atıldığı gözlemleniyor. Köylere az ya da sık yolculuk yapanlar bu tür manzaralarla zaman zaman karşılaştıklarını ifade ediyorlar. Konuyla ilgili bazen de gazetemizin whatsApp hattına fotoğraflı bildirimler gelmektedir.

MUHTAR İLİK: YILDA BİRKAÇ DEFA ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPIYORUZ

Muhtar Temel İlik, köyün sokak, bahçe ve arazilerinin bu denli temiz olmasını köy sakinlerinin duyarlı olmasına bağlayarak; “Temizlik konusunda bireylerin önemi çok büyük. Çocuk ailede ne öğrendiyse onu uygular. Burada da iş, çevre bilincini aşılamak ve uygulamak ailelere düşüyor. Nasıl evimizin salonu, odası, mutfağının temizliğine özen gösteriyorsak, yaşadığımız sokağın, mahallenin, köyün ve çevrenni de temizliğine özen göstermemiz gerekli. Tamam sokakları yıkayıp, silemeyebiliriz ancak evimizin önünü temiz tutup, çöpleri gelişi güzel yere, çevreye yaymamakta bizim elimizde. İşte bizim köyümüzde de olan tamda budur. Hatta yılda birkaç defa köy sakinleri ile genel bir çevre temizliği de yapıyoruz. Bunu adet haline getirdik. Diğer köy ve mahallelerde de bu uygulama umarım yaygınlaşır.

ULAŞIM ZOR, YOLLAR ENGEBELİ!

Köyümüzün nüfus oranında geçtiğimiz yıllara oranla azalma olmuştur. Şuan 398 mevcut var. Her yıl ‘Gelin tanış olalım, sporu klavuz yapalım’ sloganı ile geleneksel hale getirilen Yağlı Güreş Şenlikleri köyümüzde yapılıyor. Köyümüz bu şenlikler ile tanınmaktadır. Bu şenliklerde buraya ilk kez gelenler doğasına, temiz havasına hayran kaldıklarını ifade ediyorlar. Şehirin maratonundan uzak olması da bunda en önemli etmenlerden biri. Fakat, köyümüz ilçenin en ücra yerleşkelerinden biri ve ulaşımı da zor. Özellikle kış sezonu erken başlayor ve uzun sürüyor. Zaman zaman yolumuz kardan dolayı da kapanıyor. 10-11 kilometre boyunca da bozuk olan yolumuz var. Buranın yapılmasını yetkililerimizden talep ediyoruz”dedi.       

“BU OLAY BİZİ ÇEVRE ADINA ÇOK ÜZMÜŞTÜ”

Karakavuz köyü muhtarı Temel İlik, yaklaşık 2 sene önce yaşanan ve kim ya da kimlerin yaptığı bulunamayan bir olay konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

Ağustos 2015 tarihinde bazı yerel basın organlarına da yansıyan hadisede, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kamyon ile köy yakınına getirilen sanayi atık kalıntılarının tespit edildiği 67 plastik varil yaklaşık 80 metrelik uçurumdan dere yatağına doğru yuvarlanmıştı. Çevreye yayılan varillerin korkuttuğunu belirten İlik: “Köyümüzün Uludağ köyü yol ayrımı mevkisinden Çiller Deresi yatağına doğru 67 adet varili uçurumdan yuvarladıkları esnada bazı ağaç ve bitki örtüleri de zarar görmüştü. Olayı yapanlar araştırıldı ama sanırım bulunamadı. O zaman o variller korkutmuştu. Toplandı, incelendi. Varillerden kimyasal atık kalıntıları saptandığını basından okumuştum. Bu olay bizi ve Karakavuz Köyü Çevre Güzelleştirme Geleneklerini Yaşatma ve Dayanışma Derneği yönetimini üzdü. Bu tür atık ve kalıntıların özel olarak imha edilmesi gerekiyor, böyle doğaya rastgele bırakmak olmaz, olmamalı. Bunu çevre düşmanları yapar” şeklinde konuştu.

Öte yandan çevresi tepe ve ormanlarla kaplı eski ve dağınık bir yerleşke olan Karakavuz köyünün anlamının yaptığımız araştırmalara göre, siyah ceviz, “kara gauz” Farsça’da “gawz veya göz” tamlamasından geldiği sanılıyor.

Önümüzdeki haftalarda Karadeniz Ereğli’nin doğal ve tarihi yerleri ile ilgili yazı dizileri eregliyenihaber.com ve gazetemizde yayınlanacaktır.

Yorumlar
  • Mustafa
    15 Haziran 2017 Perşembe 16:53

    MİS MİSS ÖMÜR UZATIR BÖYLE YERLER BİR DE TEMİZ OLUNCA

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz