BU PROJELER ZONGULDAK’IN REÇETESİ

BU PROJELER ZONGULDAK’IN REÇETESİ
11 Temmuz 2017 Salı 12:58

Timuçin ÖZAT/Yenihaber (özel - derleme)

Ekonominin kalbi Marmara Bölgesi ve Başkent Ankara’ya yaklaşık 300 kilometre mesafede bulunan, kıyıda olmasından dolayı da ticaret için deniz ulaşımı açısından da uygun olan Zonguldak, beklenen teşviki alamamasından ve var olan projelerin yavaş ilerlemesinden dolayı sürekli göç veriyor ve geriye gidiyor. Karadeniz’in şirin ilçesi olarak nitelendirilen ve yıllardır il olması gündeme getirilen Karadeniz Ereğli’de, Zonguldak kadar göç vermese de benzer kaderi yaşıyor.

  • Yerelde Kalkınma Projeleri için Zonguldak milletvekillerinden beklenen teşvik…
  • Tersaneler bölgesindeki atıl vaziyetteki limanın aktif hale getirilmesi…
  • Adapazarı-Ereğli-Filyos-Bartın demiryolu bağlantı ağı projesinin hızlandırılması…işte Zonguldak ve ilçelerinin kalkınmasında en büyük rol oynayacak, hatta gelecekte Zonguldak’ın büyük şehir adayı olmasını bile sağlayacak bu projeler hayata geçirildiği takdirde, bölgenin yatırımcıların gözdesi haline gelmesi kaçınılmaz olarak gözüküyor.  Tıpkı teşvik derecesi Zonguldak’tan bir kademe yüksek olan 12 Kasım 1999 depreminde yıkılmasının ardından 9 Aralık 1999 tarihinde dönemin hükümeti tarafından il olması ilan edilen komşu ilimiz Düzce gibi…   

Haber merkezi - Zonguldak’ta 3’ü iktidar (AK Parti), 2 ‘si de Ana muhalefet (CHP) olmak üzere 5 milletvekili var. İktidar milletvekilleri zaman zaman ekonomik kalkınma ile ilgili projeleri “Müjde” başlığı altında açıklıyor ve bunlar gazetelerin, haber portallarının manşetlerinde geniş olarak yer alıyor. Ancak konu projelerin özellikle büyük projelerin hayata geçirilmesine gelinde bölgemizde pek ileri de gidilemediği gözlemlenmektedir.

Gazetemizin konuyla ilgili hazırladığı araştırma haberinde daha önce defalarca gündeme getirilen konuları toparlayarak detaylı şekilde mercek altına alıyoruz.

YERELDE KALKINMA – ZONGULDAK MİLLETVEKİLLERİNDEN BEKLENEN TEŞVİK

Geçmişte yaşanan genel ve yerel krizleri bazı işletmeler atlatırken bazı işletmelerde atlatamadı. Özellikle 2007,2009 yılları arasında Karadeniz Ereğli’deki tersanelerin büyük bölümüne darbe vuran, sac tüccarları ve çeşitli sektörlerdeki işadamlarını iflasa ve borç batağına sürükleyen süreçte Karadeniz Ereğli’den binlerce kişi aileleri ile birlikte büyük şehirlere göç etti.

KARADENİZ EREĞLİ, İL OLACAK İLÇELER SIRALAMASINDA…

Ayrıca, 1994 yılından beri il olma konusu zaman zaman gündeme getirilen Karadeniz Ereğli’nin il olmaya aday 25 ilçe arasında 17’nci sırada yer aldığını hatırlatalım. Milletvekilleri ve bazen bölgemizi ziyaret eden Bakanlarda konuyla ilgili pek umutlu da konuşmuyor. Kamuoyunda yer alan ve artık klişe haline gelen “neden” ise ‘Ereğli il olduğu takdirde Zonguldak’ın ekonomik prestiji daha çok düşer ve ilçenin il olması Karaelmas diyarı iki katlı şehir Zonguldak’ı bitirir!’ ifadeleridir.

ZONGULDAK’IN TEŞVİK DERECESİNİN YÜKSELTİLMESİ

Ekonomik portföyde 2011 parametreleri bazında, 3. derece teşvik kapsamında yer alan Zonguldak’ın teşvik kademesinin bir üst basamağa (4) yükseltilmesi de gündeme gelen konular arasında yer alsa da gündemin değişmesi bu konuları ve yapılması gerekenleri unutturmasa da erteliyor.

Konuyla ilgili yakın dönemde yapılan açıklamaların en yenisi CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’tan gelmişti. Vekil Demirtaş, Zonguldak’ın 3. derece teşvik kapsamına alınmasının yanlış olduğunu vurgulayarak, teşvik derecesinin arttırılmadığı taktirde, Zonguldak ekonomisinde çöküşün devam edeceğini ve iflas hadiselerinin önümüzdeki yıllarda artabileceğini öne sürmüştü.

Ayrıca, 4. derece teşvik kapsamında bulunan yanı başımızdaki Düzce’nin, Zonguldak’ın teşvik paketlerinden faydalanamamasında büyük rol oynadığı da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Yatırımcılar teşvik derecesi yüksek olmasıyla birlikte, Zonguldak gibi ekonominin kalbi olarak nitelendirilen Marmara Bölgesi ve başkent Ankara’ya yakın olan Düzce’yi tercih diyor.

Zonguldak’ta sektörel teşviklerin derecesinin ve kapsamının genişletilmesi gerektiği, konuyla ilgili bölge milletvekillerine de büyük görevler düştüğü kamuoyunca belirtilmektedir. Yaptığımız tespitlere göre, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın birkaç hafta önce TBMM Başkanlığına Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdiği bilinmektedir.

ADAPAZARI-BARTIN DEMİRYOLU PROJESİ

Filyos kadar çok uzun olmasa da yılların projelerinden, Adapazarı-Ereğli-Filyos-Bartın Demiryolu Projesi, Bartın-Filyos-Ereğli-Karasu limanları ile ERDEMİR ve KARDEMİR fabrikaları arasında demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak. Filyos projesi ile bağlantılı olan ve bir o kadar da önemli sayılan bu çalışmanın hızlandırılarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar yetiştirilmesi planlanmaktadır. Öte yandan bu proje ile Adapazarı bağlantısı üzerinden ülkenin diğer bölgelerine demiryolu ağına bağlantı da mümkün hale getirilmiş olacak.   

TERSANELER BÖLGESİNDEKİ LİMANIN AKTİF HALE GETİRİLMESİ

Diğer bir konu ise, Tersaneler bölgesindeki atıl durumdaki liman!

Karadeniz Ereğli’de, yakın döneme kadar gündem maddeleri arasında yer alan, gazetemizin de yaklaşık 4 ay önce gündeme getirdiği yeni liman konusu şu sıralar pek konuşulmazken, Tersaneler bölgesinde potansiyel olarak mevcut bulunan limanın, tahmil- tahliye (yükleme-boşaltma) ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitede olduğu daha önce açıklanmıştı. Bölgede faaliyette bulunan tersane yöneticileri tarafından başlatılan bu girişim, milletvekilleri, TSO, yerel yöneticiler ve bakan yetkilileriyle paylaşıldı. Ancak tüm bu çabalara ve çağrılara rağmen tersaneler bölgesinin büyük bölümünün pasif durumda olduğu görülüyor.

Her yeni hafta başında olduğu gibi önümüzdeki haftada yeni özel ve araştırma haberleri ile okuyucularımızın hizmetinde olacağız. Görüş- öneri ve eleştirileriniz için whatsApp ihbar hattı ya da eregliyenihaber@hotmail.com -  muhabir-911@hotmail.com mail hatları üzerinden veya eregliyenihaber.com/haber portalımızdan iletişime geçebilir, yanıt hakkı-yorum-eleştiri- önerilerde bulunabilirsiniz.   

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz