BU UYARIYI DİKKATE ALIN!

BU UYARIYI DİKKATE ALIN!
3 Ocak 2018 Çarşamba 15:02

İHA

Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, esnaflara ölçü aletleri uyarısında bulundu. Uyarıda, damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılmaması ifade edildi.

   3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre iki yılda bir muayene edilerek damgalanması gereken ölçü aletlerine ilişkin yapılan açıklamada, asma ve masa terazileri, meyil ağırlıklı tartı aletleri, kantarlar, basküller, hassas tartı aletleri, pirinç ve dökme tartılar, akıcı ve kuru daneli maddeler ölçekleri, akaryakıt ve lpg sayaçları, taksimetreler, naklimetreler, hububat aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonların denetime tabi olduğu belirtildi.


   Damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılmamasının gerektiği vurgulanırken, damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene ve damgasının hemen yapılması ifade edildi. Açıklamada, damgalanmamış, damga süresi dolmuş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş, ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılması, alım ve satım yerlerinde bulundurulmasının suç olduğu ifade edilirken şöyle denildi:

   “Terazilerde kefe ve gövdede bulunan damgaların aynı olup olmadığını kontrol ediniz. Kanunla, istenilen işlemleri yaptırmak için; ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri kütle seti (eczane), çekeri 2000 kg.’ dan fazla olan basküller, akaryakıt-lpg sayaçları ve akaryakıt ölçü kabı, periyodik muayeneleri için Zonguldak bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne, belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler. periyodik muayeneleri için Zonguldak grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluğuna veya bağlı bulunduğunuz belediye başkanlığına, otomatik tartı aletleri, birinci ve ikinci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, (eczane ve kuyumcu), 2000 kg ve altında olan, üçüncü ve dördüncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri yetkili muayene servislerine, taksimetre ve naklimetreler için taksimetre muayene servislerine başvurulması gerekmektedir. Söz konusu yıllık muayene müracaat süresi “01 Ocak 2018” tarihinde başlayıp “28 şubat 2018” tarihinde sona ermektedir. Mağdur olmamak ve mağdur etmemek için kanunda öngörülen işlemleri zamanında yaptırınız. Yetkili makamlara sorunlarınızı iletmekten çekinmeyiniz.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz