Başkan Günay: Kayırmacılığa son verilsin

Başkan Günay: Kayırmacılığa son verilsin
24 Temmuz 2018 Salı 16:43

Yenihaber

Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği (EGD) Yönetimi ve üyesi gazeteciler, 24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışı’nın 110’uncu yılının dönümü ve Basın Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Dernek Başkanı İ. Necati Günay, yaptığı basın açıklamasında dikkat çeken ifadelere yer verdi.

Haber Merkezi - Karadeniz Ereğli’de görev yapan EGD üyesi basın mensupları,  24 Temmuz Basından Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü ve Basın Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende Alaplı Gazeteciler Derneği Başkanı Doğan Bostancı’ da yer aldı.

EGD Yönetim Kurulu Başkanı Günay, ilçedeki bayan gazetecilerle birlikte çelenk sunmasının ardından yaptığı konuşmada,  teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte iletişim araçları da hızlı bir değişim sürecine girdiğini kaydetti.

BASILI GAZETELER DİJİTALE KARŞI DİRENİYOR

Başkan Günay açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle son yıllarda geleneksel basılı gazetelerin yerini dijital iletişim kanalları almaya başladı. İnsanlar ellerindeki akıllı telefonlarla dünya ile çok hızlı iletişim kurabiliyor ve haberleri 24 saat  beklemeden anında izleyebiliyor.  Web siteleri, haber blogları, sosyal iletişim alanları bir anlamda yazılı basının görevini üstlenmiş gibi görülmektedir. Yerelde ve yaygında birçok gazete basılı yayıncılıktan vazgeçip dijital yayıncılığa yoğunlaşmaya başlamıştır.  Dijital gazeteciliğin yaygınlaşması ile birlikte binlerce medya çalışanı işsiz kalmıştır.

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR

Bizler asla teknolojiye karşı değiliz. Göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek var ki, bizim insanımız haberleri elinde tuttuğu, üzerinde matbaa kokusu olan basılı gazetelerden okumayı daha çok sevmektedir. Atalarımız ‘Söz uçar, yazı kalır’ demiştir. Basılı gazeteciliğin yerini doldurmak ve onu yok etmek asla mümkün olamayacaktır. Basılı gazetelerde haber silmek, basılan fotoğrafları değiştirmek mümkün değildir. Ama dijital gazetelerde haber silmek çok kolaydır.”

BASIN KARTLARINA DÜZENLEME

24 Haziran 2018 Pazar, yapılan seçimlerde ülkede yeni bir yönetim sistemine geçildiğini anımsatan Günay şöyle devam etti:

“Tüm kamu kurumlarında olduğu gibi basında da yeni düzenlemelere geçilmiştir.  Daha önce  Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan gazeteciler bundan böyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanmıştır. Basın kartlarımızı bu yeni kurum düzenleyip bizlere verecektir. Edindiğimiz bilgilere göre önümüzdeki aylarda yeni basın kartları düzenlenerek mevcut kartlarımız değişecektir.

Ben bu konuda basın meslek örgütlerinin bir önerisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Basın meslek örgütlerimiz sarı basın kartı komisyonunda daha etkin rol üstlenmek istemektedir. Bana göre de bu talep son derece yerinde ve haklı bir taleptir. Türkiye’de kimin gazeteci olduğuna veya kimin olmadığına ancak basın meslek örgütleri karar verebilir. Türkiye’de yıllardır süregelen bir yanlışın düzeltilmesi artık kaçınılmazdır.”

“KAYIRMACILIK ve ÖTEKİLEŞTİRME YAPILIYOR”

Yerel sorunlara ilişkin görüşlerine de yer veren EGD Başkanı Necati Günay:

“Her ortamda ifade ettiğim gibi, Karadeniz Ereğli’de yerel basın arasında bazı kurum ve kuruluşların yaptığı kayırmacı ve ötekileştirmeci anlayışlara artık son verilmelidir. Bugün, buradan bir kez daha bu kurumları uyarıyorum. Yerel Gazete ve internet sitelerimiz üzerindeki bu kayırmacı uygulamalarınıza son veriniz. Bu keyfiliktir, bu despotizmdir. Kamunun kaynaklarını böyle kişisel egolarınızla dilediğiniz gibi savuramazsınız. Gazetenin birine, web sitesinin birine verip diğerine vermemezlik edemezsiniz. Yasal yükümlülüklerini yerine getirmiş, devlete vergisini ödeyen basın kuruluşlarını yok sayamazsınız”, şeklinde konuştu.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz