Bir devir sona mı eriyor?

Bir devir sona mı eriyor?
18 Ekim 2017 Çarşamba 20:31

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak Basın İlan Kurumunun (BİK) organize ettiği ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi” semineri sona erdi. Yapılan açıklamalarda yakın gelecekte (yıllar sonra) yazılı basın döneminin artık sona ermeye başlayacağına dikkat çekilerek, yazılı basın gazeteciliğinde kazanılan tecrübe, bilgi ve birikimin, dijital medyaya da taşınacağı vurgulandı.

Haber Merkezi -  Zonguldak Basın İlan Kurumunun (BİK) organize ettiği ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen eğitmenliğinde  “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi” semineri 17-18 Ekim 2017 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi- İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, BAKKA brifing salonunda gerçekleştirildi.

Zonguldak ve ilçelerinde resmi ilan alan gazetelerde görev yapan 25 basın mensubunun katıldığı program, 18 Ekim 2017 Çarşamba günü sertifika töreniyle son buldu.

Sertifika töreninde; Zonguldak Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, BAKKA Proje İzleme Uzmanı Ümran Öztürk Demiray, BİK Zonguldak Şubesi Müdürü Ali Nuhoğlu, İŞ-KUR İl Müdürü Gönül Demirsu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti (ZGC) Başkanı Derya Akbıyık, Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Başkanı Osman Sav ile Zonguldak il genelinde yayın yapan çok sayıda yerel gazete çalışanları ile Karadeniz Ereğli’den Önder gazetesinden Eyüp Bektaş, Yenihaber gazetesinden Timuçin Özat ve Değişim gazetesinden Çiğdem Koç yer aldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan BİK Zonguldak Şubesi Müdürü Ali Nuhoğlu, “İnternet ve habercilikte yaşanan dijital dönüşümün tam olarak anlamlandırılabilmesi, elektronik ortamda haberin sunumundaki farklılığın ve internetin teknik açıdan haberciliğe getirdiği yeniliklerin ortaya konabilmesi için bazı bilgilerin yenilenmesi ve internet gazeteciliğinin temel noktalarının bilinmesi gerekmektedir. İnternet haberciliği alanındaki eksikliklerin giderilmesi için kurumumuz ilk kez Zonguldak ilinde yerel gazete işletmelerine internet haberciliği eğitimi vererek pilot bir uygulamayı başlatmış oluyor. Benzeri uygulamalara Kurumumuzun şubesi bulunan diğer illerde devam edilecek ve internet haberciliği eğitiminin yaygınlaşması sağlanacaktır. Basın İlan Kurumu tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen projelerin her zaman destekçisi olan Genel Müdürümüz Sayın Yakup Karaca’ya teşekkür ediyorum. İnternet Haberciliği projemiz Zonguldak yerel basınımıza faydası olduğuna inanıyorum” dedi.

“BAKKA, PROJELERE 1 MİLYON 200 BİN DESTEK SAĞLADI”

BAKKA Proje İzleme Uzmanı Ümran Öztürk Demiray, BAKKA’nın 2012-2017 yılları arasındaki projelere verdiği destekle ilgili şu bilgileri verdi:

“2012 yılından bu yana yıl boyunca açık teknik destek programlarımızı uygulamayı sürdürdük. Bu kapsamda TR81 Düzey 2 Bölgesi olarak adlandırdığımız Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde 21 dönemde 240 proje başvurusu aldık, 108 projeye yaklaşık 1 milyon 200 bin TL tutarında teknik destek sağladık ve bu desteklerle yaklaşık 9 bin 500 kişinin eğitim almasına vesile olduk. Zonguldak ili özelinde ise aldığımız toplam başvuru sayısı 121, desteklediğimiz proje sayısı 57 ve destek tutarımız yaklaşık 611 bin TL dir. Bu desteklerle Zonguldak’ta eğitim veya danışmanlık almasına vesile olduğumuz kişi sayısı ise yaklaşık 2 bin 300’dür. Ajansımızın yürüttüğü mali destek programları ve güdümlü proje destekleri gibi destek programlarında da olduğu gibi teknik destek programlarımızda da Zonguldak ilinin gerek başvuru gerekse desteklenen proje bazında Ajansımız programlarına katılımı hep yüksek olmuştur. Bu katılımın devam etmesini temenni ediyorum.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarına destek sağlamak amacıyla ilan ettiğimiz 2017 yılı Teknik Destek Programına 1 Şubat 2017 tarihi itibariyle başvuru almaya başladık. Mevzuatımız gereği başvuruları iki aylık dönemler halinde alıyor ve takip eden ay içerisinde değerlendirerek sözleşme imzalıyoruz. 2017 yılı Teknik Destek Programı kapsamında Temmuz-Ağustos döneminde Basın İlan Kurumu Zonguldak Şube Müdürlüğünün sunmuş olduğu ve bizlerin de burada bir araya gelmesine vesile olan “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” projesi de değerlendirme sürecimizde (70 puan alarak) başarılı değerlendirilmiştir. Öncelikle 25 Eylül 2017 tarihinde sözleşme imzaladığımız söz konusu projenin başarıyla tamamlanmış olduğunu görmekten ve proje vesilesi ile ajansımız çalışmalarını yakından takip eden ve destek veren siz değerli basın temsilcilerimizle bir araya gelmekten memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.

Değerli katılımcılar, son olarak 2017 Yılı Teknik Destek Programımıza başvuruların 31 Ekim 2017’ye kadar devam ettiğini, bir başvuru sahibinin farklı dönemlerde olmak koşulu ile aynı yıl içerisinde 2 kez destek alabileceğini hatırlatmak istiyorum. Eğitim ve danışmanlık ihtiyaçları için  başvuru rehberimizde tanımlı kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlarımızın proje tekliflerini sunmalarını bekliyoruz. 2018 yılında da yeniden yıl boyunca açık olacak Teknik Destek Programını ilan etmeyi planlıyoruz. Yine devam eden dönemlerde açılabilecek muhtemel mali destek programlarımız için www.bakka.gov.tr internet sitemizi düzenli takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Güdümlü proje desteği kapsamında sunulabileceğini düşündüğünüz proje fikirleri için de ajansımız program yönetim birimini ziyaret edebilirsiniz.

Projede emeği geçenlere, eğitmenimize ve eğitimlere katılan basın temsilcilerimize teşekkür ederim.”

“DİJİTAL MEDYA ASLA RAKİBİMİZ DEĞİL ANCAK…”

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, yaptığı konuşmada dikkat çeken ifadelerde bulunarak şunları kaydetti:

“Basın İlan Kurumu olarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın katkıları ile gazetelerimize ait internet sitelerindeki içerik kalitesinin artırılmasına yönelik düzenlediğimiz eğitim seminerinin yararlı geçtiğini düşünüyorum. Umarım faydalı olmuştur. Basın sektörünün içinde ter akıtan sizler, bu sektörün içinde doğan Kurum olarak bizler, bir gerçeği, bir olguyu tartışmasız görüyor ve kabul ediyoruz.

Adımlarımızı onun varlığını bilerek atıyor, bütün projelerimizi şekillendirirken ona da müstesna bir yer ayırıyoruz.

Nedir o? Dijital medya…Dijital medyanın çığ gibi büyüyen gücü karşısında bir şey yapamıyor, elimizden bir şey gelmiyorsa; akılcı davranmak, yeni senaryolar, projeler geliştirmek zorundaydık.

GİDEREK ARTIYOR…

Öyle de yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.  Bundan 20 yıl önce 3 milyon 382 bin GSM abonesi varken, 2017 Haziran ayı itibariyle bu sayı 76 milyon 382 bin aboneye ulaştı.

Yine 229 bin 885 internet abonesinden 66 milyon 436 bin internet abonesine geldik. İnternetin, dijital medyanın, nereden nereye geldiğini bu alana dair gelir artışlarında da görüyoruz.

2010 yılında 3.5 milyar Türk Lirası olan Türkiye’nin reklam yatırımının sadece yüzde 7’sini alan dijital medya, bugün 7 milyar liralık pastanın dört diliminden birini, yani yüzde 25’nin almayı başardı.

Aradan geçen süre sadece 7 yıl. Buna karşın yazılı basın sektörünün payı yüzde 27’den yüzde 15’in altına düştü.

Web’ten haber okuru sayısı, gazetelerin günlük bayi satışının neredeyse 15 katına ulaştı. Hadi bir gazeteyi 4 kişi okusun, yine üç dört kat gibi bir fark ortaya çıkıyor. Bu bize iki şeyi gösteriyor.

RAKİP DEĞİL, YOL ARKADAŞI

Birincisi gazete, radyo ve televizyonun dışında artık medyanın yeni bir kolu daha var. O nedenle bazıları ona yeni medya diyor. İkincisi; dijital medya büyüdükçe yazılı basın her anlamda küçülüyor. Şundan emin olun; doğru yoldayız. Hem sizlerin hem de bizlerin stratejisi belli: Dijital medya asla rakibimiz değil, bugünden, gelecek için çözüm ortaklığı kurduğumuz bir yol arkadaşı.

Yazılı basın gazeteciliğinde kazandığımız tecrübeyi, bilgi ve birikimi, dijital medyaya da taşıyacağız. İki elimizde iki ayrı mecramız olacak.

İKİ AYRI GÜÇ, İKİ AYRI GELİR KAPISI…

Uzun vadede hiç istemeyiz ama fiziki baskıların sürdürülebilirliği riski ortaya çıktığında, diğer mecramız tek başına tüm sorumluluğu üstlenmiş, hazır bekliyor olacak.

Bu strateji, sürdürülebilir gazetecilik anlayışımızın nihai hedefi.

O halde bugünden, daha fazla geç kalmadan internet sitelerimizi hem teknolojik alt yapı hem görsel tasarım hem de içerik kalitelisi olarak birkaç basamak birden yükseltmek, ortalamanın da üzerine çıkarmak zorundayız. Bunu başardığımızda emin olun ki dijital reklam yatırımlarından da pay almaya başlayacaksınız.

KOSGEB’le beraber yürüttüğümüz iki ayrı projemiz var. Bunu yakından takip ettiğinizi düşünüyorum. İlki internet sitelerinin yenilenmesi ve iyileştirilmesi, diğeri de bu sitelerinin dijital reklam piyasasıyla entegrasyonun sağlanması. Lütfen, bu konuya dair detaylı bilgileri şubemizdeki veya proje geliştirmedeki arkadaşlarımıza ulaşarak öğreniniz.  Üç ayrı koldan çalışmamız, dijital medyaya ilişkin hazırlıklarımızı sürdürmemiz gerekiyor.

‘TIK HABERCİLİĞİ’NE YENİK DÜŞMEYİN

Burada gerçekleştirilen eğitim de işte bunun bir parçası.

Sizlerle buluşma fırsatını yakalamışken birkaç hususa daha değinerek sözlerimi tamamlamayı planlıyorum.

Henüz internet sitelerine ilişkin bir hukuki düzenleme yok. 2014 yılında hazırlanan internet haberciliğinin Basın Kanunu kapsamına alınmasına ilişkin düzenlemede ilerleme kaydedilemedi.

Ancak bunun yakın zamanda gerçekleşeceğini umuyorum.

Böylece sistemin çarkları çok daha düzgün çalışır hale gelecek, iyi ile kötü ayrılacak, çürük elmalar sepetin dışında kalacak.

Burada, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü olarak sizlerden ricam lütfen “tık haberciliği”ne yenik düşmeyin. Ne demek istiyorum? Sitenin manşetine koymuş: ‘Yok artık Mesut!’ Merakla açıyorsun haberi, içinde Mesut Özil’in kız kardeşiyle fotoğrafı. Neymiş ne kadar birbirlerine benziyorlarmış.

Bir başka siteye bakıyorsun: Beşiktaş’ın önemli futbolcularından birinin olduğu fotoğrafın üzerine kocaman yazmış; Beşiktaş’ta büyük şok!

Tıklıyorsun; fotoğrafın en arkasında belli belirsiz yer alan, 18 kişilik kadroya dahi hiç girememiş futbolcunun antrenmanda sakatlanma haberi. Başka? Yazıyor; dolarda sert düşüş. Giriyorsun, dolar binde 0.1 düşmüş. Böylesi bir anlayış bizi nereye götürecek arkadaşlar?

Okurunu kandıran, onun haberi tıklamasından elde edeceği üç kuruşa göz diken yayıncılıktan ne bekleyeceğiz? Bu gazeteciğimizi öldürecek bir virüs gibi ne yazık ki internet haber sitelerini sarmış durumda.

Seçim dönemlerinde yazılanlara, çizilenlere girmiyorum bile. Bizler, sizlerden böyle bir davranışı zaten beklemiyoruz, ancak buna ilişkin Basın Ahlak Esasları kapsamında bir düzenleme getirmeyi planladığımızın da yeri gelmişken bilgisini vereyim. Bu yola tevessül edilmesi halinde, hukuki düzenlemeler tamamlandığında elbette yanlışın bir karşılığı olacak.

Burada gerçekleşen eğitimin uygulamalara yansıyacak şekilde hayırlar getirmesini diliyor, katılımlarınız için sizlere, değerli hocamıza teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.”

Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi’de yaptığı kısa konuşmasında yaşanan gelişmelerin teknolojinin bir sonucu olduğunu, ancak eğitim seminerleriyle yapılan çalışmalarında faydalı olduğuna değinerek; “Öncelikle valimizin selamları var. Başka bir programdan dolayı burada olamadı. Basın İlan Kurumu Genel Müdürümüz konuyu çok detaylı şekilde, gerçek örneklerden bahsederek anlattı. Onun üzerine söz söylemeye gerek bile yok. Anlaşılıyor ki dijital medya dönemi kaçınılmaz. Ancak faaliyete geçirilen bu projeler ile basınımız bilgi ve tecrübelerini güçlendiriyor, hem de mağdur olmamış olacak. Saygılarımı sunuyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Program, sertifikaların verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile 15:00’da sona erdi.   

Yorumlar
  • Mithat Ateş
    18 Ekim 2017 Çarşamba 21:15

    ZATEN 30-50 YIL SONRA YAZILI GAZETELER ORTADAN KALKACAK DENMİŞTİ. TAMAMEN DİJİTALE DÖNECEK GAZETELER AMA O KADAR UZAKTA DEĞİL GİBİ YA DA 1 EN FAZLA 2 KUŞAK SONRA BU İŞ TARİHE KARIŞIR

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz