ÇANAKKALE'DE SAVAŞANLARIN TORUNLARINDAN ÇANAKKALE ÇIKARMASI

ÇANAKKALE'DE SAVAŞANLARIN TORUNLARINDAN ÇANAKKALE ÇIKARMASI
12 Ağustos 2018 Pazar 12:30

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Çanakkale Savaşı’nın son gazilerinden, Dünya’nın en yaşlı gazisi unvanına sahip 110 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu, Dünya Barış Elçisi, Emekli Öğretmen Turgut Kaçmaz ve beraberindeki 44 kişilik kafile, asla dönmeyi düşünmeyen Ata’larını ziyaret ettiler. 10 Ağustos'ta 103'üncü yılı kutlanan Anafartalar Zaferi'nin töreninde Kaçmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ile görüştü.

- Galeri fotoğrafları metnin altında sıralanmaktadır -

 

Haber Merkezi -  Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesi belediyesinin katkıları ve Dünya’nın en yaşlı gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu 80 yaşındaki Turgut Kaçmaz’ın önderliğinde dedelerini ziyaret etmek için 8 Ağustos 2018 akşamı 23.30'da Burak Tur ile yola çıkan torunlar, 9-10 Ağustos’ta Çanakkale’nin ruhunu adeta yaşadıklarını ifade ettiler.

FİLMLERE KONU OLAN TRUVA…

Programın birinci günü (9 Ağustos 2018 Perşembe), sabah 09.00’da Çanakkale’ye varan kafile, Lapseki Belediye Tesislerinde yapılan kahvaltının ardından Truva’ya hareket etti. Truva Atı ve arkeolojik kazıların yapıldığı alanın çevresini gezen grup, öğlen saatlerinde Nusret Mayın Gemisi’ni gezdi. Öğleden sonra 1 gecelik konaklamanın yapıldığı Çanakkale merkezdeki Çanak otele yerleşildi. 

ÇANAKKALE’den KARADENİZ EREĞLİ’ye SELAMLAR…

Turgut Kaçmaz, beraberindeki 8 kişilik heyet ile Çanakkale Emniyet İl Emniyet Müdürlüğü ve Çanakkale Belediyesi’ni ziyaret etti.

İlk ziyaret Çanakkale İl Emniyet Müdürü Celal Sel’e gerçekleştirildi. Konuklarını kapıda karşılayan Sel, Turgut Kaçmaz ve beraberindekilerle tek tek tanışarak toplantı odasında yaklaşık yarım saat görüştü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Emniyet Müdürü Celal Sel, Karadeniz Ereğli ve Zonguldak’taki meslektaşlarına selamlarını iletti.

Kaçmaz ve beraberindeki heyet Emniyet Müdürlüğü’nün ardından Çanakkale Belediyesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Çanakkale Belediye Başkanının olmamasından dolayı Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü ile Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda görüşen Kaçmaz ve beraberindekiler, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın selamları olduğunu kaydettiler. Ziyaretten çok memnun olduğunu anlatan Başkan Yardımcısı Sürücü, teşekkürlerini sunarak, Karadeniz Ereğli’ye selamlarını iletmelerini söyleyerek, günün anısına yöreye ait hediyeler takdim etti.  

ANAFARTALAR ZAFERİ

Programın ikinci gününde (10 Ağustos Cuma), Turgut Kaçmaz ve beraberindekiler,  “Çanakkale Geçilmez” destanının dönüm noktası olan Gelibolu- Conkbayırı’nda, Anafartalar Zaferi’nin 103. yıl törenine katıldılar.

KAÇMAZ BAKAN ERSOY İLE GÖRÜŞTÜ

Tören başlamadan önce Dünya’nın en yaşlı gazisinin oğlu Turgut Kaçmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’ kendini tanıtıp kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Ersoy, Kaçmaz ile tanıştığından dolayı memnun olduğunu ifade etti. Tören alanında gerçekleşen görüşme esnasında Karadeniz Ereğli Belediye Meclis Üyesi Fevzi Mazlum’da Kaçmaz’ın yanında yer alarak, kendini tanıttı.

1 dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan ve protokol konuşmaları ile devam eden tören yaklaşık bir buçuk saat sürdü.   

KAÇMAZ’IN GÖSTERDİĞİ FOTOĞRAF KORGENERAL AKSAKALLI’yı DUYGULANDIRDI…

Anafartalar Töreninin sona ermesinin ardından tören alanında, Turgut Kaçmaz, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’ya, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in okulda çekilen fotoğrafının olduğu tabloyu armağan etti. Fotoğrafı bir süre inceleyen Korgeneral Aksakallı ile Turgut Kaçmaz arasında duygusal anlar yaşandı.

Hatırlanacağı üzere 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde dönemin Tümgenerali Zekai Aksakallı, Astsubay Ömer Halisdemir’e cuntacı Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurması emrini vermişti. Astsubay Halisdemir, emri tereddüt etmeden yerine getirerek, Özel Kuvvetler Karargahı’nı işgale gelen darbeci grubun başındaki Terzi’yi Karargahın önünde başından vurarak öldürmüştü. Halisdemir, cuntacıların 30 kurşunu ile aynı yerde şehadet şerbetini içmişti. Darbe girişiminin beyinlerinden biri olarak nitelendirilen Terzi’nin öldürülmesi Kalkışma Girişimi’nin kırılmasında çok önemli etmenlerden biri olmuştu. Kaçmaz, Korgeneral  Aksakallı’ya Şehit Ömer Halisdemir’in okulda arkadaşları ile çekilen toplu fotoğrafını armağan etti. Korgeneral Zekai Aksakallı, Turgut Kaçmaz’a teşekkür ederek elini tutup sarıldığı esnada alanda duygusal anlar yaşandığı gözlemlendi.

Kaçmaz ayrıca, Korgeneral Aksakallı’ya Atatürk Büstü’nün yer aldığı tabloyu da günün anısına armağan etti.       

Grup törenin ardından Conkbayırı’ndaki mevzileri, Atatürk’ün gözetleme yeri, Ata’nın göğsündeki saatin parçalandığı vurulduğu yer ve geceyi geçirdiği, çatışmaların ve on binlerce şehidimizin olduğu alanı Rehber Mehmet Tosun eşliğinde gezdi.  

 ANITI ÖNÜNDE BABASINI ANLATTI

1994 yılında Karadeniz Ereğli’de 110 yaşında vefat eden en yaşlı gazi Hüseyin Kaçmaz’ın anıt heykelinin bulunduğu 57. Alay Şehitliği ziyaretinde, oğlu Turgut Kaçmaz’ın yaptığı konuşma duygulandırdı.  Babasının kendisine anlattıklarını anlatan Kaçmaz gözleri dolarak yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;

“103 yıl önce kadını, yaşlısı, genci ile destan yazdık Çanakkale’de… Babam Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına katılarak yaklaşık 14 sene cephelerde savaşmış ve vurularak gazi olmuştur.

Babam 1884 yılında Karadeniz Ereğlisi’nde doğar. Askere 22 yaşında gider. Askerlik pusulası çıktığı zaman babası bedel vermek ister. O zaman 50 altın vereni askere almazlarmış. Annem karşı çıkarak, ‘Onun beşiğini sallarken, ninni söylerken, ya şehit ya gazi yapmak için büyüttüm, askere gidecek’ demiş. Babam askere gider Balkan Harbi’ne katılır. Balkan Harbi’nden boynu bükük olarak köyüne geri döner. Çanakkale Savaşları başladığı zaman köydeki arkadaşlarıyla birlikte gönüllü olarak Çanakkale’ye savaşa giderken anası: ‘ Ben oğulsuz kalayım, vatansız kalmayayım. Bu vatan, bu millet, bu bayrak, bu din, uğruna orada şehit olursan, bağrıma taş basar başım dik gururla yürürüm. Arkanı dönersen sütümü sana helal etmem.’, öğüdünü verir. Babam cebindeki Kur’an-ı Kerim ve ayağındaki çarıkla yıllarca cepheden cepheye savaştı.  

“ONLAR İÇİN YÜRÜDÜM”

Babası ile 1991 yılında İngiltere’ye gittiğini kaydeden Turgut Kaçmaz, babasının kendisini ve birçok kişiyi şaşırtan anıyı şu şekilde anlattı: “1991 yılında İngiltere’ye gitmiştik babamla birlikte. Orada da Çanakkale Savaşı’na katılmış İngiliz askerleri vardı hepsini tekerlekli sandalye ile yürüttüler. Babama da oturmasını söylediler ama babam 50 metrelik yolu halkı selamlayarak yürüdü.  Babam 107 yaşındaydı. Şaşkınlıkla “Babacım ne oldu sana’ diye sordum. ‘Çanakkale’de şehit olan arkadaşlarım gözümün önüne geldi oğul. Onlar için 100 metre olsa da yürürdüm’ yanıtını verdi.”  

“GÜNÜMÜZDE DÜŞMAN, AYRIMCILIK, CAHİLLİK,  FETÖ ve DİĞER TERÖR ÖRGÜTLERİ”

Çanakkale’de dünyanın yenilmez denilen en güçlü ordularını yenerek, donanmaların Çanakkale’yi geçemediğini söyleyen Kaçmaz, günümüzde ülkemizin bölünmesi için düşmanlarla mücadele edildiğine dikkat çekerek: “Günümüzde düşman ayrımcılık, cehalet, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri dışarıdan aldıkları destekler ile her karışında kanla sulanan bu toprakları böleceğini sanıyorlar. Dedelerimiz aç kalarak savaştığı için biz bugün tokuz”, şeklinde konuştu.

Öğlen saatlerinde, Kaba tepe Savaş Müzesi gezildi ve  Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde 1 saat süren Çanakkale Savaş serüveninin canlandırması dev ekranlarda gösterime sunuldu. Bazı bölümleri 3 boyutlu gözlüklerle izlenen animasyonlu canlandırmalar ve ses donanımı  adeta savaşın içerisinde hissettirdi.

Saat 13-14.00 arasında, tüm şehitlerimiz için Mevlit okundu ve dinleti programının gezilmesinin ardından Çanakkale Şehitler Abidesi gezildi.

Programın son durağı da Bigalı köyünde Atatürk’ün müzeye çevrilen evi oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş döneminde bir süre kaldığı ve strateji yaptığı Atatürk evinde, savaş döneminden kalma silahlar, haritalar, havada çarpışan mermiler ve fotoğraflar sergileniyor.

Saat, 20.30 ‘da yola çıkan kafile, 9 buçuk saatlik yolculuğun ardından sabah saatlerinde Karadeniz Ereğli’ye ulaştı.

Diğer yandan Yenihaber Gazetesi Muhabiri Timuçin Özat ve İlkhaber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Haydar Yağız gezi programını takip etti.

Çanakkale’deki şehitlikleri daha önce de ziyaret etme fırsatı bulduğunu belirten Özat, Turgut Kaçmaz ile Çanakkale’nin ruhunu daha çok hissettiğini ve çok etkilendiğini söyledi.

Turgut Kaçmaz, 2 günlük Kültür gezisi programına destek veren Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve ekibine teşekkürlerini sunarak, 14 yılını savaşlarda geçiren babasının anılarını nesilden nesile anlattığını, son nefesine kadar da anlatmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
 • Aydin
  14 Ağustos 2018 Salı 14:40

  Turgut amca helal seninle bizzat tanışmak isterim

 • Yusuf
  12 Ağustos 2018 Pazar 15:29

  Helal olsun Turgut amca yıllardır seminerlerde, gezilerden yer alarak yeni kuşaklara anlatıyor, o ruhu aşılıyorsun saygılar

 • Gökhan
  12 Ağustos 2018 Pazar 13:46

  BOŞUNA DEMEMİŞLER ÇANAKKALE ANLATILMAZ YAŞANIR DİYE HER VATAN EVLADININ GÖRMESİ GEREKİYOR ANZAKLAR BİLE DÜNYANIN İR UCUNDAN GELİYOR DEDELERİNİ ZİYARETE VAY BEE

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz