CANDAN: O BÖLGEYE OTOMOBİL FABRİKASI KURULABİLİR

CANDAN: O BÖLGEYE OTOMOBİL FABRİKASI KURULABİLİR
25 Ocak 2018 Perşembe 18:17

Önder

AK Parti 24'üncü dönem Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, dünyaca ünlü otomobil firması Mitsubishi markasının Türkiye’de fabrikasını olmadığını vurgulayarak, “Mitsubishi’nin ülkemizde fabrikası yok. Zonguldak bölgesinde Filyos beldesi bu fabrika için uygun. Buraya otomobil fabrikasını kuralım” dedi.

AK Parti eski Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, milletvekili olduğu dönemde de bölgemizde bir otomobil fabrikası kurulması gerektiği ifade etmişti. Milletvekili olduğu dönemdeki bazı açıklamalarında bunu gündeme getiren Candan, yeni bir açıklama yaparak, üretimi yapılacak firma ismi ve fabrikanın kurulacağı yeri açıklayarak, Filyos’u işaret etti.

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde Önder Gazetesini ziyaret eden eski vekil Candan, bölgenin ekonomik kalkınması konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. En dikkat çeken açıklaması ise, dünyaca ünlü otomobil firmasının fabrikasının Türkiye’de Filyos bölgesine kurulması düşüncesi...

Konuyla ilgili bilgiler veren Candan şu açıklamaları kaydetti;

‘BUNU YAPMAK O KADAR ZOR DEĞİLDİ’

“Milletvekili dönemimde yapmak istediğim, planladığım projeler vardı. Bunu zaman zaman ifade ediyordum. Ancak bunlardan en büyüğü ve ekonomik kalkınma sağlayacak, istihdamı artıracak proje olarak, Zonguldak bölgesi olarak Filyos Projesiyle ilgili, Filyos ne olacak ile ilgili bir proje vardı. Mitsubishi, özellikle otomobil firması dünyada sıkıntıda olan firmalardan birisi. Bu firma ile kontak kurarak Mitsubishi fabrikasını tamamen Filyos’a kurmasını isteyip teslim ederek, otomobil fabrikası kurma projem vardı. Bunu yapmak da o kadar zor değildi. Bizden oluşturulacak bir heyetle Japonya’ya gidilip temsilcilikleri ile görüşebilirdik. Her ne kadar Mitsubishi’nin Türkiye’deki temsilcisi Sabancı ama Sabancı sadece otobüs ve büyük araçlara bakıyor, otomobile bakmıyor. Mitsubishi otomobilde Rusya’da tutulan bir marka. Oradaki yapılanmadan dolayı da, Rusya’ya pek fazla yatırım yapmak istemediklerini öğrendim.”

‘TÜRKİYE’DE ÜRETİMİ YOK’

 Aslında Filyos projesi gerçekten bunun için çok ideal, çok uygun bir yer Mitsubishi için. İnşallah, önümüzdeki dönemde veya arkadaşlarımız kendileri giderler veya yerel yöneticiler böyle bir şeyi düşünebilirler, böyle bir olgu var. Çünkü Mitsubishi’nin Türkiye’de böyle bir yatırımı yok, Sabancıların otobüs haricinde. Bunun olabileceğine inananlardanım. En azından yerli otomobil sevdamız var. Mitsubishi’nin gelmesi belki başka bir markayla, yerli bir marka adı altında çıkartabilirlerdi. Mitsubishi’nin bu teknolojisinden de biz yararlanabilirdik. Benim düşüncem bu şekildeydi.”

‘EREĞLİ YAN SANAYİ OLURDU’

“Ereğli Demir Çelik Fabrikaları zaten burada. Yan sanayisi Ereğli’ye kurulurdu. Karadeniz Ereğli’nin makine yan sanayi tecrübesi mevcuttur. Oda Ereğli’yi daha da ileriye götürür. İki tarafı birbirine bağlayarak, Zonguldak bölgesinin madenlerden dolayı zayıflayan ekonomisini, bu tür proje ile geliştirebilirdik. Bizim önümüzde bir fırsat olsaydı, Zonguldak için mega projelerden biri buydu. Var birkaç tane kafamızda ancak, esas somut olan ve yapılabilecek olanlardan biri Mitsubishi’nin buraya davet edilmesidir. Benim projem olması gerekmiyor. Böyle bir talebim, derdim de yok. Eğer yapılırsa bölge adına çok büyük bir başarı olur. Sonuçta Türkiye’de bir ilk olacak. Bölge hareketlenecek. Belki başka yatırımları da çekecek. Hayata geçirilebilecek projelerin en önemlilerinden birisidir.”

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz