CANER ÖZTÜRK İLE ÇOK ÖZEL...

CANER ÖZTÜRK İLE ÇOK ÖZEL...
24 Aralık 2018 Pazartesi 15:50

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Caner Öztürk’ü özellikle meteoroloji ve medya camiasında neredeyse tanımayan yoktur. Yaz sezonunda, yurt dışına gittiği öğrenilen ve aylardır sosyal medya dahil hiçbir yerde gözükmeyen hatta hakkında, “Meteorolojiyi bıraktı” söylemleri yayılan Caner Öztürk gazetemize konuştu.

Haber MerkeziMeteorolojiye olan ilgili ve tutarlı tahminleri ile yıllardır adından söz ettiren, ATV, Radyo Viva ve Habertürk’te programlar yaparak, reytinglerde ilk sıralarda yer alan Caner Öztürk, aylardır olan sessizliğini bozarak,  özel hayatında ve havalarda yaşanan gelişmelerle ilgili gazetemiz muhabiri Timuçin Özat’ın sorularını yanıtladı…

Satırları daha fazla uzatmadan merakla beklenen o söyleşiye geçiyoruz...

*Merhaba Sayın Caner Öztürk, öncelikle bilmeyenler için kısaca sizi tanıyalım?

Merhaba Timuçin,

Benim için 30 yaşında, İzmirli, eğitimini İstanbul Üniversitesinden alan ve kendini baştan sona meteorolojiye adamış biri dersek en kolay en kısa tanıtımı yapmış oluruz. Artık sen de biliyorsun ki böyle röportajlarda kendini tanıt dedikleri an hayatımdan ziyade hep göz önünde olduğum iş ile ilgili konuşmayı tercih etmişimdir.

*Elbette doğru olan da bu, ancak tanındık bir sima olunca hayatınla ilgili de konuşmak gerekmiyor mu? İş harici Caner Öztürk neler yapar?

Mutlaka hayatımız 7/24 işten ibaret değil. Mesela benim hem sosyal hem de evcimen yanımı bilmeyenler aralıksız bulutları inceliyor, hava takibi yapıyorum diye hayal ediyor, öyle sanıyorlar. Oysa merak edenler varsa tanıyan tanımayan herkese şöyle diyebilirim ki her akşam yürüyüş yapmayı, gece uyumadan kitap okumayı, bahçesinde çiçeklerini sulamayı seven bir adam var karşınızda. Evine gelip yemek de yapar, ütüsünü de bitirir, alır eline kahvesini de içer ve yatar dinlenir. Hiç farklı bir hayat yaşamıyorum. Çoğunluktan farklı olan yanım ise evimdeki televizyon ayda yılda bir çalışır.

*Klasik bir hayat yani…

Kesinlikle, böylesi çok güzel.

*Son zamanlarda çok sık seyahatler yaptığınızı görüyorum. Bunlar iş için mi yoksa tamamen tatil amaçlı mı?

İşten fırsat buldukça kaçtığım, en fazlası da 5 gün olan tatiller diyebiliriz.

YUNANLI GELİN Mİ GELİYOR?

*Bir ara sizin Yunanistan'a sık sık gitmenizi forumlarda çok fazla konuştular. Hatta sosyal medyada meteorolojiye ara vermeniz de acaba bu sektöre veda mı etti, Türkiye'den neden uzaklaştı konusunu dahi gündeme getirdi.

Sektöre veda etmekten ziyade Yunan gelin mi geliyor diyeni bile oldu (Gülüyor). Dediğim gibi tamamen hafta sonu ya da yıllık izinleri değerlendirip kendime vakit ayırdığım güzel anılar biriktirdiğim seyahatler bunlar. Umarım iş ile ilgili de olur ki sizlerle paylaşırım.

*Gelin dediniz, halen bekar mıyız peki? En son yalnızlığınızı konuşmuştuk. Havaya girmeden bunu sormadan edemeyeceğim.

Değişen bir durum yok. Evde de yalnızım, özel hayatımda da. Ne demiştim; Hava benim tek aşkım :)

*Peki medya sektörü ile çalışmalarınız nasıl gidiyor? ATV, Radyo Viva, Habertürk derken şimdi neredeyiz?

En son Powertürk yayınlarında sizlere hava detaylarını aktarıyordum. Ancak oradaki görevimiz de bitti. Şu an bağlı olduğum bir kanal ya da radyo yok. Bu boşlukta ağırlığı sosyal medyaya veriyorum

*Reytinglerde hep ilk sırada olduğunuzun raporları var. Yıllardır da resmi törenlerde ödüller aldınız. Neden bunca başarıya rağmen şu an bağlı olduğum bir kanal yok dediniz?

Her zaman ilk sırada olmak yıllarca medyanın içinde yer alacağımız anlamına gelmiyor. Kısa bir özletme süresi de diyebiliriz. Belki de benden daha eskiler bu başarıyı çekememiş olabilirler

*Bu çok imalı bir cümle oldu. Devamı gelmeyecek mi?

*Evet, Gökhan Abur, Özgül Menderes ve Bünyamin Sürmeli ile olan bağlılığınız çoğu Gönüllü Meteorologları kıskandırıyor.

Gökhan Bey bizim üstadımız, ancak Özgül'ün yeri bende apayrıdır. İsimleri sınırlamak da hoş olmaz, Halit, Hüseyin, Dilek, Eldebiran hepsi özel insanlar. İçlerindeki en genç isim benim. O yüzden hepsine saygım sonsuz.

*Özellikle siz, müzik ve sinema sektöründeki kişiler için ayrıca önem taşıyorsunuz. Çoğu konser ve klip çekimlerinde, film setlerinde aranan isimsiniz. Bu nasıl oluştu?

Bu tamamen çevre ve çalıştığın ortam ile alakalı. Bir radyoda yayına konuk olup iki kelime havadan bahsederken tanıştığın bir şarkıcının, oyuncunun menajeri,asistanı ya da yönetmeni derken liste uzuyor. Daha sonra telefonlaşmalar tavsiyeler üzerine Caner'e soralım mantığı oluşuyor.

*Küçük hayranlarınız yine çoğunlukta. Büyüklere fırsat kalmıyor sanırım...

Evet, çocuklar her zaman ilk sıradalar.Okulların tatil olması onlar için çok önemli. Ama çok şanslıyım ki her yaştan yazıp havayı soranı var. Havamız seninle güzel diyeni de havamızı bozan adam diyeni de çok fazla. Yolda görüp hiç hal hatır sormadan hava durumunu sormalarına asla bozulmuyor aksine daha çok seviniyorum.

VE HAVALAR…

*Aslında sohbet etmek çok hoş ama artık meteoroloji konusunda konuşturmak istiyorum sizi. Yıllardır meteorolojik hadiselerle ilgileniyor sunuz ? Özellikle kış aylarında gerçekleştirdiğiniz ve tutarlı tahminlerle uyarılarda bulunuyorsunuz. Tahminleri yaparken hangi parametrelerden- kaynaklardan faydalanıyorsunuz?

Herkesten farklı bir yol izlediğim söylenemez. Tek sevdiğim yanım neyse onu aktarıyor, sansasyon yaratmadan analiz ettiğim bilgileri insanlarla paylaşıyorum. Reklam için, atmosferde olmayacak bir şeyi söylemiyorum. Yanılmak benim lügatımda yok. Bu çok sert ve iddialı oldu ancak benim başarılı olmamı sağlayan da bu hedefte yürümem oldu. O nedenle en derinine kadar inceler, sık sık doğrulama yapar ve tahminlerimi de eminsem sunarım. Kullandığım kaynaklar da ECMWF ve GFS gibi ulusal modeller. Elbette zamanla baktığım farklı kaynaklarım da var ancak bunlar halka açık uygulamalar değil. Mesela balon sonuçları geliyor günlük analiz yapıyorum. Şimdi az önce söylediğim ECMWF gibi Orta Avrupa Modellerine herkes ulaşabiliyor fakat bunun anlamını sadece bu işe gönül verenler biliyor.

*Mevsimsel tahminlerin bazılarında 2018-19 kış sezonu ile ilgili çelişkiler yaşanıyor. En güvendiğiniz mevsimsel tahmin hangisi? Güncellenen tahminlere göre, yaptığınız analizleri bizimle paylaşır mısınız? Kış sezonu ülke genelinde nasıl geçecek? Yağışlar, sıcaklıklar bol olacak mı? Yoksa geçtiğimiz senelerde olduğu gibi durgun, açık, puslu ve bazen haftalarca yağışsızlığa neden olan Yüksek Basınçlar ülkemizi sık mı ziyaret edecek?

Kışı hafiften hissetmeye başladık. Aralık bitiyor diyebiliriz. Şu zamana kadar hem yağmur hem de kar bazında tatminkâr sistemler aldık, almaya da devam edeceğiz. Çelişkiye hiç gerek yok. Çünkü geçtiğimiz seneki kadar sıkıcı bir Kış olmayacak. Belirli periyotlarda havanın da dinlenme süreci olduğu kanısındayım. Bu sezon en uçtaki İzmir'den en sondaki Iğdır'a kadar kar var. Ekim ayında tahminimi yazmıştım. Rekor tarzında beklentilerim yok, metrelik kar olacak da demedim ama yağışın bol soğuğun yerinde olduğu Kış bekliyorum dersem hem halkın anladığı dilden konuşmuş hem de bilgi kirliliği yaratmamış olurum.

*Ama bu çok basit olmadı mı? Mesela bir Akdeniz ne olur? Bir Marmara'da kar ne sıklıkla görülür?

Basit olmaz ve detaya girer, yüksek basınçtan, Azor'dan, Basra'dan bahsedersem kimse de bir şey anlamaz. Şöyle düşünün; röntgen filmine bakıp bizler nasıl bir anlam çıkaramıyorsak ve onu bize doktor özetliyorsa bu işin içinde olmayan insanların da anlamayacağı tabirleri kullanarak da bizler tahmin aktarmamalıyız. Tamamen kendi görüşüm. Bu Kış kar bazında Kuzey ve Doğu kesimlerin, yağmur olarak Ege ve Akdeniz'in senesi. Özellikle Şubat ayı bizleri mutlu edebilir. Neyse ki bu sene son 100 ya da 50 yılın Kışı diye manşet atmadılar. Bıktık artık o rakamlardan ( Gülüyor)…

“MİNİ BUZ ÇAĞI” HABERLERİ…

*2020’li yıllarda beklenen “Soğuma Evresi-Mini Buz Çağı” yıllardır zaman zaman gündeme geliyor. Geçmişte de defalarca tekrarlandığı belirtilen,bu durumla ilgili uluslar arası saygın kurumlar tarafından da açıklamalar yapılmıştı. Sizin konuyla ilgili araştırmanız mevcut mu?

Meteorolojide belirli dönemlerde ortalığı kasıp kavuran bu haberlere inanın ki seviniyorum. Böyle bir bilim dalının sadece 2-3 gün sonraki havayı söylemek haricinde ne kadar kapsamlı olduğunu bizlere gösteriyor. Ben bu araştırmalarda bulunmadım ancak tüm sonuçları okudum. Buzul çağı durumuna katılmıyorum. Küresel ısınmaya da katılmadığımı yıllardır söylerim ve bu nedenle hep tepki çeken biri oldum.

"İZMİR'E KAR YAĞACAK"

*Kısa vadede bizleri neler bekliyor. Yeni yıla girerken kar görebilir miyiz?

Yeni yılın ilk günleri çok yer bembeyaz olacağı için kış görüntüsü bize çok uzak değil. Haftalardır ay sonuna ve Ocak ayının ilk günlerine dikkat çekiyorum. Özellikle Karadeniz ve doğu kesimler Aralık ayının son haftası sağlam bir kar alacak gibi. İstanbul örtülü kar için sanırım Ocak ayını beklemek zorunda. İzmirliler de bu sene kar görecekler. Bu iddiayı yine ortaya koyduğumu tekrarlamalıyım.

Şahsım ve gazetemiz adına bu keyifli bir o kadar da bilgilendirici söyleşi için vakit ayırdığınızdan dolayı sizlere tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Yorumlar
 • Necip
  24 Aralık 2018 Pazartesi 19:20

  geçen kış çok ılık geçmiştii

 • Beril
  24 Aralık 2018 Pazartesi 16:44

  canlı yayın yapıyordunuz geçen sene yine yapacak mısınız Caner bey

 • Çağatay
  24 Aralık 2018 Pazartesi 16:14

  OSMANLI DÖNEMİNDE İZMİR VE CİVARINA İKİ METREYİ BULAN KAR DAN BAHSEDİLİYOR BUNLAR DOĞRU MU ABARTI GİBİ GELDİ ANCAK İSTANBUL BAZI FOTOĞRAFLARDA ADAM BOYUNDAN FAZLA VAR. İZMİR DE EN FAZLA NE KADAR OLMUŞTUR BU KONUYLA İLGİLİ ULAŞABİLECEĞİM TARİHSEL BİR KAYNAK ÖNEREBİLİR MİSİNİZ

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz