ÇEKMENE CAN VEREN HAS ELLER’DEN BULDAN’A TEKNİK GEZİ

ÇEKMENE CAN VEREN HAS  ELLER’DEN BULDAN’A TEKNİK GEZİ
3 Mayıs 2017 Çarşamba 18:32

Yenihaber

Alaplı Hasanlı Köyü Merkez mahallesi, Kalkındırma Derneği, unutulmuş kültürünü yaşatmak amacıyla sunduğu ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında, el dokumaları ile ünlü Denizli ili Buldan ilçesinde bulunan Dokuma Atölyeleri teknik gezi gerçekleştirdi.

Haber merkezi - 25 kursiyer ve dernek yöneticilerinin bulunduğu 45 kişilik grup, Buldan ilçesi Halk eğitim merkezi müdürü İbrahim Ersoy ve müdür yardımcıları tarafından ilçe girişinde sıcak ilgi ile karşılandığı belirtilerek ve halk eğitim merkezi bünyesinde bulunan atölyeleri gezisi yapıldığı kaydedildi.

“Çekmene Can Veren Has Eller” gurubu, Buldan Belediyesi Belküm merkezinde bulunan atölyede el tezgahı ve otomatik buldan bezi dokuma tezgahlarını ve satış yerleri gezisi yaptı. Çekmene Can Veren Has Eller kursiyerlerinin ziyaretlerini duyan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay’ın hemen merkeze gelerek kursiyerler ile tek tek ilgilendiği belirtildi. Başkan Gülbay’ın unutulan kültürün kazanılması için çaba harcayan kursiyerleri tebrik ettiği ifade edildi.
Belediye Başkanı Gülbay daha sonra kursiyerlere ve dernek yönetiminden oluşan gruba öğle yemeği ikramında bulundu. Dernek Başkanı Recep Tufan, Buldan Belediye Başkan’ı Mustafa Gülbay’a ilgilerinden dolayı çok teşekkür etti. Zonguldak’ın simgesi Uzun Mehmet Heykeli, Alaplı yöresinin fındığını, ayrıca kursiyerlerinin dokuduğu çekmen bezinden yaptıkları sehpa örtüsünü hediye etti.

Buldan Belediye Başkan’ı Gülbay’ da Buldan el dokuma tezgahı maketini ve Buldan bezinden yapılan şal takdim etti. Başkanların karşılıkları hediyeleşmelerinden sonra Başkan Gülbay, Eylül ayında yapılacak tekstil festivaline Başkan Tufanı, “Çekmene Can Veren Has Eller” standını açmak üzere davet etti.

Çekmene Can Veren Has Eller Projesi kursiyerleri daha sonra Buldan ilçesinin turistik yerlerini turladı. Denizli İl merkezinde de geziler yapan kursiyerler, kaldıkları otelin bulunduğu Pamukkale traverterlerini de gezdi.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz