ÇİFTÇİLERE ÖNEMLİ DUYURU...

ÇİFTÇİLERE ÖNEMLİ DUYURU...
3 Mayıs 2018 Perşembe 12:56

Yenihaber

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pulat, Fındıkta Külleme Hastalığıyla ilgili çok önemli bir tespitte bulunulduğunu açıklayarak, çiftçileri uyardı.

Haber merkezi -  Zonguldak ve ilçelerinin kıyı kesimlerinde, 2 haftaya aşkın süredir akşam, gece ve sabah saatlerinde etkili olan yoğun sisin fındıkta Külleme hastalığına neden olduğu açıklandı.

Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pulat; “Zonguldak, Ereğli, Alaplı bölgesi tüm mahalle köylerinde yoğun sis ve Fındıkta Külleme Hastalığı’nın belirtileri Tarım Danışmanı,Ziraat Mühendisi arkadaşlarımızın bölgedeki incelemeleri neticesinde görülmeye başladığı tespit edilmiştir” dedi.

Yoğun sise bağlı olarak karanfilin ve çiçek saplarının dallara bağlı olduğu kısımlardan sisin suya dönüşüp uzun süre nemli kalmasına bağlı olarak çiçek saplarında çürüme ve mantar hastalıkları oluşumuna neden olacağını vurgulayan Pulat şu bilgileri verdi:

“Sisin fındık rekoltesine ne kadar etki edeceği; sisin yoğunluğu ve ne kadar süre devam edeceğine bağlıdır. Fındık bahçelerinde sisin zararlarından en az şekilde etkilenmesi için çiftçilerimizin gübreleme, ilaçlama ve biyolojik tavsiyelerine titizlikle uymaları gerekir. Fındıkta Külleme Hastalığının etmeni bitki artıklarında geçirir. Erken dönemde yaprak ve yeni oluşan çotanakları enfekte eder, rüzgarla yayılır.

Fındıkta Külleme Hastalığı ilkbaharda gelişme sezonunun erken döneminde yapraklar, genç sürgünler ve çotanaklar üzerinde belirtiler oluşturur. Bulaşık olan yapraklarda zamanla lekeler kahverengileşir, yapraklar matlaşmaya başlar ve ilerleyen dönemde de kuruma, kıvrılma ve vaktinden önce döküm meydana gelir.

Genç sürgünlerde ve çotanaklarda zuruf yüzeyinde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü, ilerleyen dönemde renkte matlaşma, kahverengileşme ve özellikle erken dönemde hastalığa yakalananlarda kurumalar görülür. Bu şekilde hastalık fındıkta hem verim hem de kalite kayıplarına neden olur.

Hastalık tüm fındık üretim alanlarında ekonomik anlamda zarara neden olmaktadır.

KÜLTÜREL ÖNLEMLER

Enfeksiyon kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıklarının toplanması, bulaşık dip sürgünlerinin kesilmesi ve imha edilmesi, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesinin yapılması hastalıkla mücadele için uygulanması gereken kültürel önlemlerdir.

KİMYASAL MÜCADELE

Birinci ilaçlama hastalığın bir yıl önce görüldüğü bahçelerde genç sürgünler 4-4,5 yaprak ve çotanak bağlama döneminde Nisan ayının 15 inden sonra , diğer bahçelerde ise belirtiler görülür görülmez yapılır. Uygun koşullar devam eder ve hastalık tekrarlarsa kullanılan ilacın etki süresine göre ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılır. Bu dönemde üreticilerimize sıvı kükürt uygulamaları tavsiye edilmektedir. İlaçlamalarda 400 litre suya 1 litre sıvı kükürt atılarak ilaçlama atomizör veya pülverizatörler yardımıyla tüm yaprakların yıkanmasıyla yapılmalıdır. Mücadelede ruhsatlandırılmayan ve tavsiye edilmeyen Bitki Koruma Ürünü kullanılmaması; yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin Bitki Koruma Ürünüyle kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir. Sıvı kükürt uygulamasıyla bölgemizde yaygın olarak gözüken kozalak akarı zararlısının da önüne geçilmiş olmaktadır.

2018 yılı ürün sezonunun tüm çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni ederiz.”

SİS DEVAM EDECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden (MGM) alınan bilgiye göre, gece ve sabah saatlerinde etkili olan sisin bölgemizde önümüzdeki 3 gün daha yer yer yoğun olmak üzere devam edeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz