ÇOK ÖNEMLİ TESPİT ve DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

ÇOK ÖNEMLİ TESPİT ve DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU
28 Kasım 2017 Salı 23:16

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

İstanbul 3. Bölge Roman Dernekleri Federasyonu tarafından 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen, 2010-2017 Sürecinde Türkiye’de Roman Politikaları Çalıştayın da görev alan Psikolojik ve Rehber Danışman Proje Uzmanı Betül Uzuner değerlendirmelerde bulundu.

Haber merkezi - Psikolog, Psikoloji ve Rehber Danışmanı, Betül Uzuner, Dez Avantajlı Kişilerin Sosyal Projelerinde görev aldığını belirtti. İstanbul – Beylikdüzü Euro Park Otel’de Roman Politikaları Çalıştayın da yapılan çalışmaları ve planlanan faaliyetler ile ilgili açıklamalarda bulunan Uzuner önemli mesajlarda verdi.

Uzuner, gazetemize yaptığı değerlendirmede şu bilgilere yer verdi:  

“Sosyal Projelerde Dez Avantajlı Kişilere yönelik çalışıyorum. Kadınlar, çocuklar, engelliler, Down sendromu bireyler, Otistik bireyler, toplumsal hayata tekrar katılımlarına vesile olmaya çalışıyoruz. Bu konuda, genellikle istihdam ve eğitime yönelik projeler gerçekleştiriliyor.

Roman vatandaşlara yönelik iki gün süren çalıştayda görev aldım. Ortam gayet güzel ve sıcak. Ülkemizin birçok ilinden katılımcının olması bu durumun ne kadar mühim olduğunu ve vatandaşlarımızın da ne kadar çok değer ve önem verdiğini gösteriyor. Bu anlamda her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İki gündür Word shoplar yapıyoruz. 6 masa kuruldu. Romanların genel olarak sorunları ne ise, bunlara yönelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi kapsamında gruplar oluşturarak,  sorunlar ve çözüm önerileri konusunda istişareler gerçekleştirdik. Her masada 20’şer kişilik gruplar var. Düşüncelerini, fikirlerini paylaşıyorlar. Sorunlara ve bunlara yönelik çözümler üretmeye çalışıyorlar.

Kampanyalar ve projeler anlamında ise çok güzel sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. Dernek başkanlarına, federasyon başkanlarına, konfederasyon başkanına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepsi mükemmel bir şekilde ilgi ve alakalarını gösteriyorlar.

Genel Politikalar başlığı adı altında Romanları değerlendirdiğimiz zaman genel olarak belediyelerde karşılaştıkları sorunlardan bahsetmiş bulunmaktalar. Eğitim alanında ise çocuklarının çok ciddi sorun yaşadıklarını belirttiler. Hem okul yönetimi olsun, hem okuldaki öğrenciler olsun sınıf bazlı olarak problem yaşadıklarını söylediler. Özellikle İş anlamında istihdamda göçü engellemeye yönelik bir karar alındı. Barınmada ise, yine göçü engelleme üzerine fiziki bir ortamda onlar için yeniden yapılanma yapılabilir düşüncesindeler. Sağlık alanlarında, sağlık çalışanları tarafından ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirttiler. Doktorlar olsun, hemşireler olsun gerek yardım anlamında gerek bir talep doğrultusunda kendilerine pek fazla yardım edilmediğini, bir ayrımcılığın söz konusu olduğunu anlattılar. Sosyal hizmet ve yardımlarda ise, kendileri adına kampanyalar düzenlenmesi talebinde bulundular.  Bu altı konu başlığı adı altında genel olarak alınan sonuçlar bu şekildedir.

' NE OLURSA OLSUN ARAŞTIRIN! '

Bende burada psikolojik açıdan ve proje bünyesinde destek ve yardımcı olmaya çalışıyorum.

Ayrıca, toplumumuzu kesinlikle araştırmaya davet ediyorum. Ne olursa olsun küçük bir şey dahi olsa araştırsınlar. Sırf eşiniz, dostunuz söyledi diye bir konunun peşinden sürüklenip gitmeyin. Lütfen araştırın. Çalıştayların amacı da budur zaten. Bir araya gelmek, fikir üretmek, üretilen fikir doğru demek değildir. Yanlış demekte değildir ancak araştırmakta gerekir. Mesela bize belirtilen sorunları vatandaş bu şekilde dedi diye peşinden gitmeyeceğiz. Bunu bir araştırmamız gerekiyor. Gerçekten bu tarz uygulamalara, mağduriyetlerle karşı karşıya geliyorlar mı? Bu durumun elle tutulur, gözle görülür bir veri olarak kayıtlara geçmesi gerekiyor. Bir sorun problem var ise bunu gerekli mercilere bildirmelerini çok istiyorum. Bu çalıştayların devamının gelmesini gönülden istiyorum çünkü bu tür programlarda her şey ortaya çıkartılıyor. Anlatılıyor, istişareler yapılıyor. Farklı düşünceler anlatılıp, çözüm odaklı çalışılıyor. Bu tür çalıştayların sık olması dileğiyle teşekkür ediyorum.”

Öte yandan, Uzuner, yaklaşık 5 yıldır bu tür faaliyetlerin içerisinde olduğunu, Türkiye’de ve uluslararası alanda bir çok Dez Avantajlı Kişilere yönelik projelerin içerisinde yer aldığını sözlerine ekledi.

Bu arada, çok sayıda ilden Roman federasyon, dernek başkanları ve yönetimlerinin katıldığı büyük Roman Politikaları Çalıştayına bölgemizden, Batı Karadeniz Romanlar Derneği Yönetimi de katılmıştı.

Yorumlar
 • Betül UZUNER
  26 Ocak 2018 Cuma 21:11

  Duygu ve dusuncelerini benimle paylasan, elestiri ve önerilerde bulunan herkese cok tesekkür ederim.

 • Muzaffer Cevik
  30 Kasım 2017 Perşembe 18:45

  Bu purojeyi beğendim destekliyorum teşekkürler betül hanım

 • Çile atlazoğlu
  29 Kasım 2017 Çarşamba 13:39

  Teşekkür ler betül anım

 • Caner
  28 Kasım 2017 Salı 23:43

  ÖZELLİKLE SOSYAL MEDYADA BAZI İÇERİKLER BİLGİ KİRLİLİĞİNİ YAYIYOR VE BÜYÜK KİTLELERE ULAŞIYOR SOSYAL MEDYA NİN DEZ AVANTAJLARI İŞTE YARARLI YÖNLERİ DE VAR. MESELA BU HABERE ORADAN ULAŞTIM. DİĞER HABERİN DEVAMI GİBİ

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz