DENİZ ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK

DENİZ ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK
8 Kasım 2017 Çarşamba 15:51

Yenihaber

Karadeniz Ereğli Belediyesi, Sarıkamış Deniz Şehitleri için anma töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, 7 Kasım Sarıkamış Deniz Şehitleri anısına protokol tarafından çelenk sunumu gerçekleşti.

Sarıkamış Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’de,  "Bezm-i Alem", "Bahr-i Ahmer" ve "Mithat Paşa" gemilerinin, Sarıkamış’a erzak götürdüğü sırada Rus donanmasına ait gemiler tarafından batırıldığı süreci hatırlatarak, şöyle dedi:

“6 Kasım 1914’de İstanbul’dan yola çıkan gemiler 7 Kasım’da Ereğli açıklarında batırıldığı doğrudur. 3 geminin içinde toplam 220 personel vardı. Gemiler, Karadeniz Ereğli açıklarına geldiklerinde, Zonguldak’ı bombalamaktan dönen Rus gemilerince batırıldı. Depolarda gizlenen askerler gemiler batırılınca boğuldular. Sadece personelden 36’sı kıyıya yüzerek kurtuldu.”

Anıt ve çevresinde düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Belediye Başkanı Hüseyin Uysal”da törende yaptığı konuşmada, 7 Kasım’ın önemine değinirken, anıtın yapımında katkıda bulunan  ve törene de katılan başta Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Metin Ataç olmak üzere ilçedeki Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve yaşatma Derneği üyelerine teşekkür etti.

Tören, Kaymakam Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal”ın Sarıkamış anıtın bakır işlemlerini yapan Mesut Kılınç’a teşekkür plaketi vermesi ile sona erdi.

Daha sonra protokol, TCG Karadeniz Ereğli adlı karakol gemisiyle Balı bölgesi açıklarında "Bezm-i Alem", "Bahr-i Ahmer" ve "Mithat Paşa" gemilerinin batırıldığı noktada denize çelenk bıraktı.

Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz