Dikkat, bu yardımlar unutuluyor veya bilinmiyor!

Dikkat, bu yardımlar unutuluyor veya bilinmiyor!
24 Ekim 2018 Çarşamba 15:54

Timuçin ÖZAT/Yenihaber

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Enis Kıran, bilinmeyen devlet yardımlarıyla ilgili dikkat çeken bilgiler vererek, konuyla ilgili yapılması gerekenleri paylaştı.

Haber Merkezi – Karadeniz Ereğli ilçesinde, yıllardır Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak faaliyet gösteren Enis Kıran, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ nun farklı isimler altında, vatandaşlara karşılıksız birçok ödeme yaptığını belirterek, hak ettiği halde bu yardımlardan haberi olmayan çok sayıda kişinin de olduğunu ekledi.

Bilinmeyen veya unutulan yardımlarla ilgili bilgiler paylaşan Kıran, şunları kaydetti:

“Sosyal Güvenlik Kurumu farklı isimler altında vatandaşlarımıza karşılıksız birçok ödeme yapmaktadır. Yardıma muhtaç vatandaşlara bu yardımları sürdürürken, hak ettiği halde bu yardımlardan haberi olmayan birçok kişide faydalanmamaktadır. Bu yazımda bu yardımlarla ilgili bilgileri ve şartlarını siz değerli okuyucularıma aktaracağım.

Halk arasında çeyiz yardımı olarak bilinen evlenme yardımı, düğün telaşelerinden kaynaklanarak unutulan yardımlar arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere SSK, Bağkur ve Emekli Sandığından emekli olan sigortalıların vefatı halinde bekar kız çocuklarına yetim aylığı adı altında maaş bağlanmaktadır. Yetim aylığı bağlanmış olan  kız çocukları evlenirse, 24 aylık maaş karşılığında çeyiz parası adı altında evlenme yardımı almaktadırlar.

Örnek verirsek;  yetim maaşı  1.000 TL olan kız çocuğuna evlenme yardımı olarak 24 maaş karşılığı olan 24.000 TL,  SGK’ya  Dilekçe ile başvuruda bulunması halinde,  bu yardım kendisine verilmektedir. Sağlık sorunları nedeniyle rapor alan işe gidemeyen işçilerin her gün 40 TL iş göremezlik ödeneği alma hakkı bulunmaktadır. Ancak hastalığı sebebiyle SGK,  bizzat başvuru yapması şartı aranmaktadır. Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirmiş olan sigortalının vefatı durumunda hak sahiplerine, birinci derece yakınlarına  2018 yılı itibariyle 595 TL cenaze yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın yapılabilmesi için de yine başvuru şartı aranmaktadır. Sigortalı anneler doğum öncesi ve sonrası 112 gün izin hakkına sahiptirler.Rapor alınan çalışmayan günler için SGK’ dan asgari ücretle çalışan  anneye 5.050 TL den  başlayıp artan maaş tutarına göre, 37 bin liraya ulaşan  geçici iş göremezlik ödemeleri yapılmaktadır.Bu ödemelerin yapılabilmesi için başvuruların ve rapor sürelerin kuruma zamanın da bildirim şartı aranmaktadır.Yine kurum tarafından sigortalı babanın sigortasız eşine doğum sonrası 149 TL’ lik emzirme yardımı sağlanmaktadır.Bu yardım için beş yıllık süre içerisinde SGK başvurulması gerekmektedir.

HASTALAR İÇİN YOL YARDIMI

Ağır hastalara yine kurum tarafından yol yardımı sağlanmaktadır. Hastalığın tedavisi  için şehir veya ülke dışına çıkma gereğinin olması halinde sağlanacak yol yardımı, gidilen şehre ve ülkeye göre farklılık gösterecek şekilde sigortalıya ödenmektedir. Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli yıl ve  prim gün sayıları oluşmaması neticesin de  emekli olma hakkına sahip olamamaktadırlar. Bu durumda ki sigortalılar  yaş şartlarını sağlamaları halinde SGK’ ya dilekçe ile başvurmaları halinde ödedikleri primler toptan ödeme adı altında kendilerine iade edilmektedir. Bu bilgiler dahilinde hak edipte  sosyal yardım paralarını bilmeden veya unutarak alamayan hak sahiplerinin daha fazla zaman kaybına uğramadan müracaatlarını yapmalarını ivedi olarak öneririm.” 

Yorumlar
  • AkınN
    24 Ekim 2018 Çarşamba 16:57

    DUYDUĞUMUZ ANCAK UNUTTUĞUMUZ YARDIMLAR MEVCUT

  • T Muzaffer perdahcıoğlu
    24 Ekim 2018 Çarşamba 16:33

    Enis bey değerli bilgilendirmeniz teşekkürler bir hususta ekleme yapmakta fayda var.Yetim kızımızın rahmetli babası 4c emekli sandığı çalışanı ise maaş alan kızımıza on iki aylık maaşı çeyiz yardımı olarak ödenmektedir.

ÖNEMLİ UYARI

İçeriğinde, habere konu olan kişiler, üçüncü kişiler ve haber sahipleri hakkında tehdit, küfür, hakaret, karalayıcı ve maksadını aşan yorumların yayınına izin verilmez. Bu tür yorumlarda bulunanlar için Türk Ceza Kanunu'nun 125. ve 126 maddelerinin ilgili hükümlerine göre ceza davası açılabilir. İçeriğinde bu unsurları barındıran yayınına izin verilmiş ya verilmemiş yorumlar, yorumun gönderildiği IP adresleri ile birlikte, gerektiğinde, ilgili adli ve idari makamlar veya birimler tarafından talep edildiğinde yasa hükümleri gereği söz konusu makamlar ya da idari birimlere iletilir. Okurlara ait bu tür yorumlarda kuruluşumuz mesuliyet ve yasal sorumluluk kabul etmez. Yorumlarınızda bu noktaya hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz